Zprávy / Offtopic-Novinky

Ztracený a nalezený Lhoták

Ztracený a nalezený Lhoták

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 02.11.2016

Málokterá kniha má za sebou takový příběh jako titul Za ohradou snů: Motorové opojení Kamila Lhotáka. Autor Jan Králík se s Lhotákem scházel od 70. let a zaznamenával jeho vzpomínky, rukopis budoucí knihy ale na třicet let ztratil. Našel ho až před pár lety. Aby nálezů nebylo málo, krátce před vydáním knihy se navíc objevil Lhotákův studentský časopis, který sám Lhoták považoval až do své smrti za ztracený. Přetištěný časopis je – jakkoli neplánovaně - jedním z klenotů knihy, která nám zpětně odhaluje vnitřní svět malíře, jenž zemřel 22. října 1990.

„Je-li smyslem vydávání knížek objevování neznámého, pak je Králíkův Lhoták tak trochu zázrakem,“ říká šéfredaktor Paseky Jakub Sedláček. „Nejen proto, že zevrubně vypráví o malířových motoristických snech a inspiračních zdrojích a že slavného výtvarníka představuje v naprosto novém světle. Je to také knížka o tom, jakou roli hrají v životě náhody a štěstí. Autor rukopis knihy ztratil při stěhování a nakonec zase našel. Ještě větším překvapením je, že se mu podařilo objevit vzácný časopis, který mladý Lhoták kreslil, psal a v jednom výtisku "vydával" na gymnáziu.“

Na časopis, který jako třináctiletý tvořil se spolužáky, vzpomíná Lhoták v titulní kapitole Za ohradou snů: „My jsme dokonce s Tondou Skružným založili jako terciáni vlastní časopis, který se věnoval výhradně starákům. Vždyť my vydávali snad první veteránský časopis na světě! Jmenoval se Auto-moto zpravodaj a vycházel v jediném výtisku. (...) Po letech jsem se pokoušel ten časopis znovu získat. Jenomže znáte to, pozdě bycha honit. Tonda říkal, že náš Auto-moto zpravodaj vyhodil. Panečku, to je škoda. (...) Ten časopis bych si moc přál znovu prolistovat.“

Lhoták si v něm už bohužel nezalistuje, zemřel 22. října 1990. Avšak čtenáři tu šanci mají. Krátce před odevzdáním finálního rukopisu knihy se zázračně objevil konvolut Auto-moto zpravodajů v aukci, kde ho opět zázračně nikdo nekoupil. Později jej získal autor Jan Králík. V posledních číslech je odhaleno i tajemství nuselské ohrady, která se stala Lhotákovou celoživotní inspirací.

„Fascinující je, jak Lhoták už v raném věku dokázal ve svých kresbách naprosto přesně vystihnout podobu motocyklů a automobilů a jejich detaily. Jeho slavná plátna, překypující nostalgickou a snovou atmosférou, tak měla pevný základ v bravurním zvládnutí výtvarných postupů a fenomenální znalosti techniky,“ dodává šéfredaktor Sedláček.

Kniha nadchla i Lhotákova syna Kamila, který Králíkovi pomáhal s identifikací některých kreseb a detailů. Sám v knize vystupuje v rámci bohatého obrazového materiálu – třeba na fotografii z roku 1941, kde ho otec drží v náručí. Knihu zdobí i další snímky, dobové reklamy nebo neznámé kresby jako nákres motorových kolečkových bruslí. Nepřeberné množství materiálů z archivů upravil a vyčistil hudebník, raper, grafický designer a kurátor Martin Hůla vystupující pod pseudonymem Bonus.

Info

Jan Králík - Za ohradou snů: Motorové opojení Kamila Lhotáka (Paseka, Pražská scéna, 2016)
www.paseka.cz/kralik-jan-za-ohradou-snu-motorove-opojeni-kamila-lhotaka/produkt-4522

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vychází Lymfom City – ponuře úsměvný černobílý sitkomiks

redakce 02.05.2021

Lucie Trávníčková ve své knize svérázně zaznamenává autobiografii své onkologické léčby. Podpořte na Hithitu!

Slovensko sa zapojilo do prípravy Nového európskeho Bauhausu

redakce 18.04.2021

Cieľom tejto medzinárodnej iniciatívy je spájať udržateľnosť, kultúru, rozvoj komunít a investície tak, aby pomohla naplniť zámery Európskej zelenej dohody.

Novinky v Nakladatelství AMU

redakce 16.11.2020

Vychází dílo Michela Chiona věnované analýze lidského hlasu ve filmu a monografie, zabývající se dílem Karla Teigeho a Vítězslava Nezvala.

Fortnite chystá další virtuální koncert

redakce 22.10.2020

Střílečka nabízí speciální halloweenský event reggaetonového prince J Balvina.

Vychází kniha srbského režiséra Gorana Markoviće Česká škola neexistuje

redakce 04.06.2020

Název knihy vychází z označení skupiny jugoslávských filmařů, která na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20. století vystudovala pražskou FAMU.

Pomozte postavit Novou Perlu

redakce 04.05.2020

Pomoct můžete dobrovolnickou prací, zakoupením knih z nakladatelství Divus, návštevou kavárny Perla i na webu darujme.cz.

Trystero vydává první díl nové trilogie Charlese Burnse: Bludiště

redakce 30.04.2020

Kniha má pozoruhodný osud. Poprvé vyšla loni na podzim ve francouzském překladu, aniž by se předtím objevila v anglickém originále.

Unikátní projekt hudebních promotérů propojuje hudební komunitu

redakce 27.04.2020

Díky zkušeným hudebním dramaturgům se rádio může chlubit různorodými (nejen) hudebními pořady.

Promotéři a producenti založili asociaci APPOK

redakce 20.04.2020

Spolek sdružuje všechny ty, které současná situace zasahuje a pracují na místech, kde se organizují koncerty nebo jiné kulturní akce.

Kino u vás doma: Aerovod

redakce 18.03.2020

Původní česká online videopůjčovna Aerovod nabízí kurátorovaný výběr více než 300 snímků, jejichž kvalitu prověřila plátna kin.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace