PLAYER FM

Články / Recenze

Recenze

Do míst, kam True Detective nedošel: The Jinx

Do míst, kam True Detective nedošel: The Jinx

|

Tak jsme se koncem roku zase vydováděli s žebříčkovou úchylkou kulturních redaktorů a teď už je čas na trochu sebereflexe. Napěchovali jsme internety moudry ze všech oborů – top 10 Zeměkoule, dobrý den – a už v únoru bychom editovali a přepisovali jako zběsilí. Zoomuju především na pole seriálové tvorby, tam jsem doma, a sypu nám všem popel na hlavy. Ať už se proklikáte kamkoliv, garantuji, že nejlepší seriálový kousek loňska stejně v žádném výběru nebyl. Objektivitu stranou, stejně byla vždycky nezáživná. Je čas podívat se na svět jinýma očima – očima Roberta Dursta. The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst jako přehlížený televizní klenot, který téměř zapadl.

Dokumentární série s nálepkou „krimi“ rozhodně není subžánr, který by táhl k obrazovkám masy. Taky jsem chvilku ohrnoval nos a zvedal levé obočí. Přitom zrovna z poliček doku-krimi často svítí tituly, které s přehledem válcují velkou část hrané konkurence. Za vytučnění a podtržení stojí především rozsáhlá (400 minut!) a emočně našlapaná trilogie Paradise Lost, mapující diskutabilní obvinění tří teenagerů z vražd ve státě Arkansas.

Když už porovnáváme hranou tvorbu s tou dokumentární, je třeba brát v potaz nejen to, co je nám vyprávěno, ale rovněž kvalitu filmařskou. Styl dodává barvitost nejen těm příběhům, které se nestaly. Sérii The Jinx si pod křídla vzala HBO, takže o to „jak to bude vypadat“ se není třeba strachovat. Vypadá to neskutečně šmrncovně, obočí zase dolů. Ať jsme trochu konkrétnější – The Jinx by byl bezpochyby lepší druhou řadou True Detective, než je jeho druhá řada sama. A to už se nebavíme pouze o vizuální stránce, práci s titulní písní a střihačském umu. Ale o opravdovém detektivovi a opravdových zločinech. Zástupy zklamaných z návratu Temného případu by měli být mezi prvními, kteří se přesunou a zaklepou na dveře právě tady. A začněte tím, že si pustíte znělku, a já vám pak slíbím vtahující zápletku, vypilovanou gradaci a čtvrcení těl.


The Jinx je šestidílný cyklus, který vytahuje na světlo spletenec tří případů dosud nedošetřených vražd a zmizení, jejichž pojítkem je jméno podezřelého Roberta Dursta, potomka miliardářské rodiny a podivína s nezvyklým životním příběhem. Je „podivín“ správné označení pro někoho, kdo se na útěku před zákonem převleče za hluchoněmou ženu a šlohne v supermarketu sendvič?

Zásadní prvek, který dělá ze série jedinečnou záležitost, je aktivní účast hlavního subjektu na natáčení. Durst, označovaný za viníka nevyjasněného zmizení své bývalé manželky a podezřelý z vraždy klíčového svědka případu, sám kontaktoval tvůrce s nabídkou spolupráce za účelem očistění své osoby. Andrew Jarecki (vítěz festivalu Sundance za dokumentární film Vše o Friedmanových), hlava a mozek projektu, tak dostal možnost přímo konfrontovat hlavní postavu se zásadními skutečnostmi a důkazy. Každý z dílů seškrabává zaprášené vrstvy jednotlivých případů a současně vrtá i hlouběji do osobnosti podezřelého, když právě bezprostřední reakce Roberta Dursta tvoří nejsilnější pasáže celku. Jeho skelný pohled v sobě schovává prožitou bolest i vyšinutí z normy. Hypnóza skrze obrazovku.

Netuším, jestli se i u skutečných událostí můžeme bavit o spoilerování, ale zde se raději pohybujme opatrně. The Jinx s sebou nese solidní množství dějových zvratů a eskaluje do zdrcujícího finále, je zhovadilé se o takovou dávku napětí nechat připravit přílišným pročítáním Wikipedie. Jarecki měl neoddiskutovatelně velké štěstí na materiál, ale obří sousto ještě nutně neznamená nejlepší večeři. Ovšem v kombinaci s kvalitním šéfkuchařem… Vraťte se zpátky ke znělce, no tak. Ten vizuál!

Info

Nevyjasněné zločiny Roberta Dursta / The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
režie: Andrew Jarecki, 2015
www.thejinxhbo.com

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Recenze

Lékaři bez hranic od podlahy

Lékaři bez hranic od podlahy

Petr Janiš |
Ačkoliv se mnohdy pojednává o smutných situacích a neveselých osudech, Šebkovou neortodoxní optikou jako by se závažnost stávala tragikomickou groteskou.
Eldon, syn Björk

Eldon, syn Björk

Eldonova aktuální deska, v ničem nepřipomíná máminy avantgardní experimenty na hranici poslouchatelnosti. Naopak - svou hudbou jde až na dřeň přímočarého amerického alternativního rocku z půlky devadesátých let.

xp recenze

Dr. Dog - The Psychedelic Swamp 80% Dr. Dog - The Psychedelic Swamp
Lady Gaga - Joanne 80% Lady Gaga - Joanne
DIIV - Is the Is Are 90% DIIV - Is the Is Are
Daughter - Not to Disappear 80% Daughter - Not to Disappear
Black Tusk - Pillars of Ash 70% Black Tusk - Pillars of Ash
Shearwater - Jet Plane and Oxbow 80% Shearwater - Jet Plane and Oxbow
Red Fang - Only Ghosts 80% Red Fang - Only Ghosts
Phil Collins - The Singles 90% Phil Collins - The Singles

Akce

roxy be24 (do 28/10)
nouvelle prague (do 5/11)
Space & Sound (do 19/11)
nouvelle prague (do 5/11)
Story (do 11/11)