Články / Seriály / / KlipyTipy

KlipyTipy: Ponk - Göding

KlipyTipy: Ponk - Göding

Anna Mašátová | Články / Seriály / / KlipyTipy | 25.03.2016

Brněnské trio Ponk vydalo v minulém roce debutové album Postfolklor, na kterém neotřelým způsobem a v novém kontextu dokázalo využít možnosti jinak klasických “lidovkových” nástrojů, cimbálu, houslí a kontrabasu.

Pokus trojici Eduard Tomaštík, Jakub Nožička a Michal Krystýnek vyšel. Postfolklor získal pochvalné recenze doma i v zahraničí, bodoval v TOP 20 celoevropské world music hitparády, zněl z rádií v Německu, Francii, americkém Connecticutu i na Aljašce. Zájem stvrdilo také ocenění Anděl 2015 v kategorii World music. Ponk byl navíc vybrán odbornou porotou coby zástupce české hudby na Mezinárodní hudební konferenci a showcase Czech Music Crossroads konané v červenci v Ostravě, kde se představí v konkurenci toho nejlepšího ze současné české, slovenské, polské a maďarské scény.

"Za ten rok od vydání desky se toho stalo spoustu. Doufali jsme, že se naše hudba bude líbit, ale tak vřelé přijetí jsme opravdu nečekali," přiznává cimbalista Tomaštík.

Ponk nyní přichází s novým videoklipem ke skladbě Göding, která má stejně jako zbytek písní z Postfolkloru značně neveselý děj. "Jedná se o tragický příběh lásky z Hodonínska, ukončené utonutím chlapce v mlýnském náhonu. Zda z vlastní vůle, nebo pouhou nehodou, text písně neupřesňuje, a nechává tak prostor posluchačově fantazii," přibližuje děj písně kontrabasista Nožička.

„Vycházel jsem z myšlenky, že pokud zemře partner v období milostného vztahu, stane se láska věčnou a nerozdělitelnou. Motiv vody je prostředkem smrti a zároveň věčného svazku,“ dodává režisér a kameraman Radim Vaňous, který se na klipu podílel spolu se střihačem Filipem Hostýnkem.


„Kluci z Videodorantu nám napsali, že se jim naše muzika moc líbí a že by nám rádi natočili klip. Jejich tvorba nás zaujala a protože sami nemáme rádi, když nám někdo mluví do práce, nechali jsme výběr na nich. Vybrali si právě Göding, jednoho z našich favoritů. První část natáčení probíhala na začátku listopadu v lomu u Mikulova, což bylo při opakovaných scénách pádů do vody i nepřejícímu deštivému počasí výživné. Celý štáb by zasloužil diplom za otužilost,“ vzpomíná Nožička.

Píseň jsme se rozhodli věnovat kamarádu Víťovi Chromkovi, který zasvětil život rozvoji kultury na Slovácku, kde máme kořeny. Právě když jsme Göding tvořili, donesla se k nám tragická zpráva o Víťově utonutí,“ uzavírá Michal Krystýnek, kterého jsme v minulosti mohli vídat po boku Jiřího Pavlici v Hradišťanu.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články