PLAYER FM

Články / Offtopic / Komix

Komix

Krev a mlíko (Wonder Woman 1: Krev)

Krev a mlíko (Wonder Woman 1: Krev)

|

„Diana.”

Od nepaměti se mělo za to, že Wonder Woman si její matka uplácala z hlíny, protože její lůno bylo vyschlé jako bankovní konto před výplatou. Ryzí žena, která nebyla stvořena z mužského sémě, ale byla darem bohů. Nebylo tomu tak. Pricenzna Diana (ne ta princezna z Wallesu, která zahynula v Paříži při automobilové nehodě se svým přítelem Dodim al-Fayedem, za nejasných okolností v roce 1997), ale dcera královny Amazonek - známá spíše jako Wonder Woman - se má nyní dovědět krutou pravdu a protrpět strašlivou ztrátu.

„Co mám říct? Mám ráda chlapy.”

Kurevník Zeus zmizel a Héra (ne ta na pečení) začíná svou osobní misi vedoucí k likvidaci dalšího malého spratka, kterému má v žilách kolovat božská krev. Na jeho ochranu je povolána Wonder Woman a bitky, rvačky a šokující odhalení na sebe nenechají dlouho čekat. Brian Azzarello bez větších problémů skáče do vod mainstreamu a náročnější dívčí fantasy (poznámka pro kluky: Diana je sice čas od času neoblečená, ale chybí full frontaly, sexistické narážky, i Steve Trevor, jakkoliv příběh rozhodně neurazí). Kdykoliv se objeví nějakých z dekadentních řeckých bohů, stojí to za to. Diskuze Války s Apollónem stylem připomene 100 nábojů - a i když si kromě skutečnosti, že Válka je strašný frajer, nic jiného neodnesete, potěší to. Přece jen jde o úvod a rozdávání karet. Ne všechny postavy mají dostatek prostoru a jejich motivy nejsou zcela nebo vůbec jasné, očividně mají zatím pouze ohromovat a dějem snad zahýbou později. Výraznějšími hráči jsou pouze amazonky a Dianina matka. Šikana od ostatních Amazonek, jejíž ozvěny se odráží i v současnosti, je velice dobře zpracovaná a svěží. Azzarello staví na lidských chybách, a i když se nemůže plně odvázat, odvádí solidní práci.

„Královna proti královně.”

Kresba Cliffa Chianga je osobitá, retro-moderní styl k celé dějové linii, propojující moderní svět s řeckou mytologií. Wonder Woman nemá typicky modelkovské rysy jako u jiných kreslířů, je to spíš holka krev a mlíko (což je v kontrastu s hubenou Gal Gadot, která ji ztvární ve filmu). Bohové rovněž vypadají netradičně - ebenový Apollón, stařec Válka nebo nahá Héra s pavím pláštěm spuštěným přes ramena budí respekt a je radost je pozorovat. Vizuálně nejproblematičtější je Svár, protože ve světě Bohů prostě vypadá nepatřičně, i když to byl očividně záměr. Příšery vypadají zajímavě a ostrovní scény mají nádech jak krásy, tak tajemna.

„Teď jsme rodina.”

Rozjíždí se nám zajímavá série, která cílí na dívky, ale pánové po ní rádi sáhnou také, hlavně díky Azzarellovu jménu na obálce. Fantastika okolo řeckých bohů a zároveň moderní pohled na ženy, které mají pro strach uděláno a chtějí si užívat života, jsou, zdá se, tématem Wonder Woman ze světa New 52. Zatím tady neotravuje žádný jiný superhrdina z DC. Dokonce i na laškování se Supermanem musíme počkat do Ligy spravedlnosti 3: Trůnu Atlantidy…

Info

Brian Azzarello, Cliff Chiang - Wonder Woman 1: Krev (BB/art, 160 stran, překlad Martin D. Antonín)
www.bbart.cz/katalog.asp?id=3121

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komix

Psycho (Sága 4)

Psycho (Sága 4)

3DDI3 |
Čtvrtá Sága nabízí nový rozjezd plný slibných zápletek. Hrdinové si odpočinuli a moc jim to nesedlo, tak Vaughan v závěru šlape na plyn a navnazuje na pokračování.
Umíráček (Lucifer: Večerní modlitba)

Umíráček (Lucifer: Večerní modlitba)

3DDI3 |
Nový světový řád. Už tu bylo několik lidí, kteří se ho pokoušeli ustavit, ale podařilo se to až Elaini Bellocové, nenápadné dívence s uhlově černými vlasy.

xp recenze

Taylor Swift - reputation 80% Taylor Swift - reputation
Lucie Bílá - Bílé vánoce Lucie Bílé II. 80% Lucie Bílá - Bílé vánoce Lucie Bílé II.
Pink - Beautiful Trauma 80% Pink - Beautiful Trauma
Boris Carloff - The Solipsist 90% Boris Carloff - The Solipsist
Hentai Corporation  - Intracellular Pets 80% Hentai Corporation - Intracellular Pets
A-ha - MTV Unplugged 90% A-ha - MTV Unplugged
Marilyn Manson - Heaven Upside Down 70% Marilyn Manson - Heaven Upside Down
The Rasmus - Dark Matters 70% The Rasmus - Dark Matters

Akce

baset (do jak to pude)
Animal Music (do
avishai cohen (do 21/12)
Animal Music (do