PLAYER FM

Články / Reporty

Reporty

Pohoda #1: a slunečnice se točí za sluncem

Pohoda #1: a slunečnice se točí za sluncem

|

Jedete na festival, pánové? No jasně, na Pohodu, kam jinam. A trávu, extázi vezete? Nevezeme. No takové už jsme tady měli, co se dušovali...

Začíná nejvýznamnější festival na Slovensku a čeští celníci na hraničním přechodu Starý Hrozenkov konečně mohou vykázat protidrogovou aktivitu. Po třech oňuchávacích kolečkách okolo vyložených zavazadel dává celník psovi konečně pokoj a se zklamaným výrazem nás pouští dál do Trenčína. Typicky modré špičky stanů a začínají vykukovat zpoza nekonečně dlouhé kolony aut. Obyvatelé Velkých Bierovec, na tři dny v roce vesnice s největším provozem aut na Slovensku, mávají na projíždějící. Festival hlásí po pěti letech vyprodáno. S největšími jmény v line-upu, bez generálního sponzora v názvu, s malým bánskobystrickým pivovarem místo bažantího molochu.

Čtvrteční program se odehrává pouze na hlavní Urpiner stagi. V situaci, kdy většina jiných festivalů své první dny rozšiřuje nebo přidává warm-upy, jde Pohoda opačným směrem. O to větší publikum si Gogol Bordello při západu slunce získávají. Mezinárodní sebrance gypsy punks sedmáct let existence skoro nejde věřit – energický výkon na hranici. Dějiny cikánského jazzu jsou neoddělitelné od cikánů a jazzu. A to mluví za vše. Notně prodloužené koncertní aranžmá Trans-Continental Hustle groovuje areálem. Hey hey hey hey, hali hali ho, hali hali hey! Frontman Eugene Hütz, mimo jiné dobrý kámoš Madonny (povinný mash-up z Live Earth zde), nevypadá, že by ho hudební kolotoč přestával bavit. Končí se Undestructible. Gogol Bordello jsou ještě stále nezničitelní.

Letmý průzkum areálu odhaluje početně novinek jubilejního dvacátého ročníku. Café Kušnierik s pivními speciály, dobrým vínem i malou stagí odkazuje na nedávno zesnulého oblíbeného novináře Juraja Kušnierika. "Chcem, aby táto scéna nebola jako ostatné, aby mala v sebe ducha náhody, prekvapenia, radosti zo stretnutia," vzkazuje ve festivalových novinách Michal Kaščák. Kousek opodál stojí poprvé mekka kvalitní elektronické hudby – Red Bull Music Academy stage. A o pár metrů vedle postavila stánek OMV. Se stejnými bagetami, jako prodávají na všech svých benzínkách. V Orange zóně tisícovka lidí sleduje marnou německou snahu v semifinále. A slunečnice se točí za sluncem.

Není moc umělců, kteří vyhráli Mercury Prize dvakrát. Vlastně jen PJ Harvey. Po vystoupení Nicka Cavea před třemi lety logický, ale o nic méně obdivuhodný booking. Desetičlenný ansámbl nastupuje za pochodového rytmu, který je neopustí po většinu z hodinu a půl trvajícího koncertu. Novou desku The Hope Six Demolition Project přehraje anglická hudebnice celou. Superlativy jsou na místě, od křišťálového zvuku spíše bigbandového než kapelního charakteru po bezchybné výkony všech muzikantů. Struktura za stagí dodává hloubku, která nechybí. Žádná verbální agitka se nekoná, PJ ctí texty a rytmus, ne proslovy. Na fantastický koncert navazuje Michal Kaščák DJ setem s dvacetiletou retrospektivou. Začala Pohoda.

Info

Pohoda Festival 2016
7.7. 2016, Letiště Trenčín, Slovensko

Foto © Zdeněk Němec

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Reporty

Když si ženy hrají (Monika Werkstatt)

Když si ženy hrají (Monika Werkstatt)

blueskin |
Jako by se ani nejednalo o koncert čtyř výjimečných hudebnic, ale spíš o nějaký společenskovědný kongres. Ten večer byl ale přece jen především ve znamení hudby.
Láska se nečte! (Converge a ti druzí)

Láska se nečte! (Converge a ti druzí)

WAGHiSS666 |
V Majesticu se podlaha plní ozajstnými metlami, co na eventu fňukaj, proč mají vlasatí supportovat každý jen po půl hodině. Překvapuje mě, že si ke kafi můžu zapálit...
Všechny zvuky světa (Pierre Bastien)

Všechny zvuky světa (Pierre Bastien)

blueskin |
... rozmary mechanických konstrukcí. Přesně to měl na mysli Bastienův obdivovatel Aphex Twin, když jeho tvorbu nazval analogovou obdobou elektronické hudby. Naživo?

xp recenze

Sparks - Hippopotamus 90% Sparks - Hippopotamus
Warpaint - Heads Up 60% Warpaint - Heads Up
Repelent SS - Repelent SS % Repelent SS - Repelent SS
Horkýže Slíže - Pustite Karola 70% Horkýže Slíže - Pustite Karola
Mogwai - Every Country's Sun 90% Mogwai - Every Country's Sun
Motörhead - Under Cöver 90% Motörhead - Under Cöver
Mono - Requiem for Hell 80% Mono - Requiem for Hell
M.I.A. - AIM 60% M.I.A. - AIM

Akce

Rone (do 20/10)
aeroskola (30/9)
blues alive (do 18/11)
literární klub (do 28/9)
bluefest (do 13/11)
sacrum profanum (do 30/9)