Články / Rozhovory

Gurun Gurun a japonské pěnice

Gurun Gurun a japonské pěnice

Richard Kutěj | Články / Rozhovory | 30.03.2015

Vydávají u japonsko-londýnského labelu Home Normal, a přitom už roky patří k tomu nejzajímavějšímu, co nabízí naše domácí experimentální elektronická scéna. Řeč je o Gurun Gurun, kde se potkávají jména jako Jára Tarnovski, Federsel (B4, Wakushoppu a další), Tomáš Knoflíček a Ondřej Ježek (OTK, Silver Rocket). Gurun Gurun vydali v březnu nové EP, které obsahuje remixy od špičkových japonských producentů a velkých osobností tamní scény. Venku je taky nový klip audiovizuální umělkyně Cristiny Maldonado. EP je zároveň předzvěstí alba Kon B, které u Home Normal vyjde v květnu. Více prozradí v krátkém rozhovoru jeden z členů kapely, Jára Tarnovski.

Co všechno posluchači na EP najdou a kteří japonští umělci se remixů ujali?
Na EP je albová verze tracku Atarashii hi, čtyři remixy a krátká bonusová věc. Atarashii hi je první singl z desky Kon B, která vyjde v květnu u Home Normal a hostuje na něm úžasná kjótská pěnice Cuushe. Remixy dělali Mergrim, Pawn, Marihiko Hara a Nanonum. Moc si považuju, že do toho šli, tohle je současnej japonskej dream team, producenti, který momentálně posunujou tamní scénu dopředu. Remixovali jak titulní song, tak tracky Mado a Itsuka no Hoshi, který vyjdou v originální verzi až na albu. Na konci EP je pak bonusový překvapení, který udělal Ondřej Ježek při masterování alba na páskovým Studeru. EP vyšlo před pár dny digitálně a je na bandcampovým profilu labelu Home Normal.

Venku je i klip.
Vždycky jsem chtěl, aby první singl z alba zněl podobně jako Atarashii hi,už teď ale víme, že i pro alternativní rádia je prakticky nehratelnej, přitom je to ve svý podstatě popová věc s refrénem. Akorát mírně dekonstruovaná, s rozostřenějšíma konturama. Enigmatickej klip nám k němu udělala Cristina Maldonado. Celej koncept je její nápad, my jsme jen na začátku udělali první výkop tím, že jsme ji ukázali obal desky a dali text skladby. Pak už s náma konzultovala jenom dílčí věci. Cristina se v poslední době věnuje taktilnímu VJingu, její filmy jsou opravdu krásný, hravý, senzitivní, a přitom silný. Jsem její obrovskej fanoušek a je to pro mě velká pocta.

EP má zároveň charitativní charakter, příspěvek půjde na japonské lidi bez domova.
To přišlo tak nějak samozřejmě. Na nahrávce se podílí tolik japonských umělců a všichni zadarmo a jen proto, že je jednotlivý skladby oslovily. Cítili jsme, že je potřeba tenhle “dluh” nějak smysluplně splatit. Na nápad věnovat peníze z prodeje EP tokijský organizaci Tenohasi NPO nás navedl náš vydavatel Ian Hawgood. Bydlí v Tokiu a hned za rohem je jejich jídelna pro bezdomovce. Bezdomovectví je teď v Japonsku hodně řešený téma a na rozdíl od západních zemí je to pro Japonce téma nový, protože až donedávna se většina bezdomovců mohla spolehnout na tradičně silnou rodinnou sociální síť. To se ale v posledních letech dost mění. Spousta lidí si nemůže dovolit platit vysoký nájmy, přestože choděj do práce. Přespávaj po internetových kavárnách, nádražích, v podzemí obchoďáků, vzniká tam čím dál víc bezdomoveckých osad.

Brzy vyjde i nové album.
Kon B s krásným coverem od Angely Deane vyjde 14. dubna v Japonsku a 8. května celosvětově, jako CD digipack a download. Japonsko je asi poslední země na světě, kde se cédéčka stále ve velkým prodávaj. Takže to má svůj smysl. Kon B bysme ale rádi vydali i na vinylu.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články