Zprávy / Pozvánky

Prague Balfolk Weekend: Taneční událost roku se blíží

Prague Balfolk Weekend: Taneční událost roku se blíží

redakce | Zprávy / Pozvánky | 03.01.2017

Mezi 27.- 29. lednem proběhne Prague Balfolk Weekend 2017, 5. ročník jediného českého balfolkového festivalu. Balfolk je world music přenesená na taneční parket: svěží a moderní přístup k tancům z celé Evropy. Zábava, která se zrodila v 70. letech ve Francii, postupně dobyla celou Evropu a věnují se jí desetitisíce lidí od Portugalska po Ukrajinu. Tancuje se zásadně na živou muziku, a právě setkání muzikantů a tanečníků, které vzniká vždycky tady a teď, vytváří jedinečnou atmosféru lidové zábavy v nejlepším smyslu toho slova. Balfolková muzika může být keltská, severská i balkánská, šmrcnutá třeba tangem, elektronikou nebo afrem. V srdci vždycky zůstává lidová, ale muzikanti do ní přinášejí zásadní autorský vklad.


Proto se od pátečního večera do pozdních nedělních hodin do Prahy sjedou muzikanti a tanečníci ze všech koutů světa. V divadle Ponec se bude tančit až do rána. Tance ze všech koutů Evropy se tančí v párech, řadách, kruzích i hadech. Nikdo nemusí přijít v páru, podmínkou není kroj ani oblek. Hlavní je chuť do tance a radost z pohybu.

Jedním z hlavních hostů, který se v Česku představí vůbec poprvé, bude rakouská kapela Hotel Palindrone, kombinující folk s klasikou, jazzem i rockem. V roce 2011 získala za album Jodulator cenu German Record Critics’ Award a ocenění Trad Magazine (France): Bravos!


Francii letos zastupuje Duo Parasol, jež bylo u samého zrodu festivalu, a patří mezi první vlnu kapel, které otevřely evropský bal folku dalším hudebním a tanečním vlivům. Spojení folklóru a jazzu přiveze z krajů galského kohouta i kapela Zlabya, která v roce 2016 vydala druhé album. Samostatně s diatonickým akordeonem vystoupí i její frontman Raphaël Decoster.

Další zahraniční sólisté budou italský hudebník Stefano Baldan, pouliční muzikant a virtuózní hráč na opomíjený nástroj – oktávovou mandolínu, a bretonsko-skotský harfeník Vincent Michaud, který přiveze i tradiční nástroj severu: kantele.

Svůj debut před mezinárodním publikem si na festivalu odehraje kapela De Ugrådn, rakouští milovníci alpských lidovek, jejichž název odkazuje k tomu, že si libují v nepravidelných rytmech.


Výběr kapel přináší do Česka to nejlepší z významných balfolkových festivalů ve Francii, Itálii, Německu nebo v Belgii, na nichž Českou republiku reprezentuje trio ba.fnu. To v roce 2016 nahrálo své druhé album, ke spolupráci přizvalo legendu bretonského zpěvu Yanna-Fañche Kemenera. Ba.fnu kombinuje staré evropské rytmy, zapomenuté tradiční nástroje, vlastní melodie a pulzující elektroniku, a na pražském festivalu vystoupí v sobotu 28. ledna. Českou reprezentaci doplní ještě kapela BAL LAB s houslistkou Jitkou Malczyk a australským akordeonistou Kierenem Alexanderem.

Info

Prague Balfolk Weekend 2017
27.- 29.1.2017, Ponec, Praha
www.pbw2017.cz
www.balfolk.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.