PLAYER FM

Novinky / Pozvánky

Pozvánky

Prague Balfolk Weekend: Taneční událost roku se blíží

Prague Balfolk Weekend: Taneční událost roku se blíží

|

Mezi 27.- 29. lednem proběhne Prague Balfolk Weekend 2017, 5. ročník jediného českého balfolkového festivalu. Balfolk je world music přenesená na taneční parket: svěží a moderní přístup k tancům z celé Evropy. Zábava, která se zrodila v 70. letech ve Francii, postupně dobyla celou Evropu a věnují se jí desetitisíce lidí od Portugalska po Ukrajinu. Tancuje se zásadně na živou muziku, a právě setkání muzikantů a tanečníků, které vzniká vždycky tady a teď, vytváří jedinečnou atmosféru lidové zábavy v nejlepším smyslu toho slova. Balfolková muzika může být keltská, severská i balkánská, šmrcnutá třeba tangem, elektronikou nebo afrem. V srdci vždycky zůstává lidová, ale muzikanti do ní přinášejí zásadní autorský vklad.


Proto se od pátečního večera do pozdních nedělních hodin do Prahy sjedou muzikanti a tanečníci ze všech koutů světa. V divadle Ponec se bude tančit až do rána. Tance ze všech koutů Evropy se tančí v párech, řadách, kruzích i hadech. Nikdo nemusí přijít v páru, podmínkou není kroj ani oblek. Hlavní je chuť do tance a radost z pohybu.

Jedním z hlavních hostů, který se v Česku představí vůbec poprvé, bude rakouská kapela Hotel Palindrone, kombinující folk s klasikou, jazzem i rockem. V roce 2011 získala za album Jodulator cenu German Record Critics’ Award a ocenění Trad Magazine (France): Bravos!


Francii letos zastupuje Duo Parasol, jež bylo u samého zrodu festivalu, a patří mezi první vlnu kapel, které otevřely evropský bal folku dalším hudebním a tanečním vlivům. Spojení folklóru a jazzu přiveze z krajů galského kohouta i kapela Zlabya, která v roce 2016 vydala druhé album. Samostatně s diatonickým akordeonem vystoupí i její frontman Raphaël Decoster.

Další zahraniční sólisté budou italský hudebník Stefano Baldan, pouliční muzikant a virtuózní hráč na opomíjený nástroj – oktávovou mandolínu, a bretonsko-skotský harfeník Vincent Michaud, který přiveze i tradiční nástroj severu: kantele.

Svůj debut před mezinárodním publikem si na festivalu odehraje kapela De Ugrådn, rakouští milovníci alpských lidovek, jejichž název odkazuje k tomu, že si libují v nepravidelných rytmech.


Výběr kapel přináší do Česka to nejlepší z významných balfolkových festivalů ve Francii, Itálii, Německu nebo v Belgii, na nichž Českou republiku reprezentuje trio ba.fnu. To v roce 2016 nahrálo své druhé album, ke spolupráci přizvalo legendu bretonského zpěvu Yanna-Fañche Kemenera. Ba.fnu kombinuje staré evropské rytmy, zapomenuté tradiční nástroje, vlastní melodie a pulzující elektroniku, a na pražském festivalu vystoupí v sobotu 28. ledna. Českou reprezentaci doplní ještě kapela BAL LAB s houslistkou Jitkou Malczyk a australským akordeonistou Kierenem Alexanderem.

Info

Prague Balfolk Weekend 2017
27.- 29.1.2017, Ponec, Praha
www.pbw2017.cz
www.balfolk.cz

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Pozvánky

IAMX se vrátí do Prahy s novým albem

IAMX se vrátí do Prahy s novým albem

redakce |
U příležitosti vydání svého již osmého studiového alba, které ponese název Alive in New Light, se Chris Corner aka IAMX vrátí do Prahy. Bez démonů bos...
Skutečná liga jde do finále

Skutečná liga jde do finále

pr |
Hlavním cílem soutěže Skutečná liga je pomoci mladým talentům z Čech a Slovenska odstartovat hudební kariéru.

xp recenze

Black Lips - Satan’s graffiti or God’s art 80% Black Lips - Satan’s graffiti or God’s art
Actress - AZD 80% Actress - AZD
Hradišťan - Pozdraveno budiž světlo 100% Hradišťan - Pozdraveno budiž světlo
Neil Young - The Promise 80% Neil Young - The Promise
Noel Gallagher's High Flying Birds - Who Built the Moon? 80% Noel Gallagher's High Flying Birds - Who Built the Moon?
Zvíře Jménem Podzim - Zvíře jménem Podzim 100% Zvíře Jménem Podzim - Zvíře jménem Podzim
Taylor Swift - reputation 80% Taylor Swift - reputation
Elton John - Diamonds (deluxe version) 100% Elton John - Diamonds (deluxe version)

Akce

franz ferdinand (do 9/3)
thelma (do 14/1)
Animal Music (do
avishai cohen (do 21/12)
thelma (do 14/1)