Články / Offtopic / / Komix

Samá voda (Liga spravedlnosti 3: Trůn Atlantidy)

Samá voda (Liga spravedlnosti 3: Trůn Atlantidy)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 30.04.2016

„Já jsem váš král!”

V minulém díle sebral Superman rozum do hrsti a vzal vrabce (ehm) v hrsti místo holuba na střeše, vybodl se na Lois Laneovou, před kterou se musel hloupě přetvařovat, a sbalil Wonder Woman, která nejenom lépe vypadá, ale ještě si s ní může… dát páku a zapotit se u toho. Do romantického cvrlikání se ovšem vylije do Bostonu, Gothamu a Metropolis oceán a do ulic vyrazí zubaté obojživelné stvůry, co chtějí všechny sníst. Kniha je rámcově rozdělena do dvou poměrně uzavřených příběhů - Tajemství Cheetah a titulní Trůn Atlantidy. První příběh je soustředěný na prokletou kamarádku Wonder Woman, která nyní ohrožuje celou Ligu spravedlnosti, druhý na bájnou Atlantidu, Aquamena a jeho bratra, který chce souš zavlažit více, než je záhodno. Není nad vykrádačku Čapkovy Války s mloky.

„Není to můj národ!”

Krom prvotřídní kresby Tonyho S. Daniela nabízí Tajemství Cheetah rozpracování interních/intimních vztahů v lize (Batman se dívá) a příběh soustředěný především na Wonder Woman. Týmová dynamika je propracovanější. Green Lanthern zachraňuje někde něco jiného, takže tu není přeplněno. Džungle je vizuální pastvou pro oči stejně jako Cheetah i Diana, které S. Daniel ztvárňuje s neuvěřitelným detailem. Dějový oblouk je překvapivě funkční a nese v sobě pozoruhodný zvrat, který by bylo dobré později rozpracovat. Geoff Johns se konečně našel a napsal rozumný, poměrně uzavřený příběh, za který se konečně nemusí stydět. Trůn Atlantidy patří k tomu nejlepšímu, co Liga spravedlnosti ve vesmíru New 52 nabízí. Nechtěný útok suchozemců na moře, s decentním ekologickým přesahem, Aquamenův vnitřní konflikt a bombastické akční sekvence se zabijáckým Hawkmanem fungují na jedničku. Reisova kresba s neuvěřitelným smyslem pro detail vyniká právě na bitevních dvojstranách. Výborný pocit trochu kazí „šokující odhalení”, kde Johns zabíjí příběh laciným zvratem, ale k závěru už pak dojde poměrně uspokojivě.

„Můj otec už tu není a nemůže nikoho varovat.”

Znovu zamrzí zkratkovité vysvětlování, ale hlavní dějová linie je poměrně plynulá a dává smysl i bez znalosti minulosti. Rodinná dynamika Atlantských bratrů. Něco málo o původu, v českých vodách téměř neznámého, Aquamena. To jsou až nečekaně výživné informace v akční smršti, která se ale neutápí v nevysvětlitelném a podráží jí nohy v podstatě jen záporák a scenárista. Vzestupná tendence je ale patrná, a pokud Muž z oceli dá, bude to příště už bez výtek a přes příště vynikající. Nová Liga spravedlnosti dostává opatrný palec nahoru a přináší velkou naději do budoucna.

„Někdy je dobro tím, čím se zdá být… dobrem.”

Nakonec z toho vychází nejlépe Aquamen, který se českému publiku konečně pořádně představuje, a to v příběhu, který patří k jeho nejlepším. Mohl by přitáhnout pozornost a dostat i u nás další sérii? Zatím těžko říct, ale když to fungovalo u Wonder Woman, proč by moderní Vodník neměl dostat svoji šanci?

Info

Tony S. Daniel, Geoff Johns, Paul Pelletier, Ivan Reis - Liga spravedlnosti 3: Trůn Atlantidy (BB/art, 2015)
www.bbart.cz/katalog.asp?id=3109

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články