Články / Rozhovory

The Sherlocks: Arctic Monkeys jsou moderní Beatles, my chceme hrát na Měsíci

The Sherlocks: Arctic Monkeys jsou moderní Beatles, my chceme hrát na Měsíci

Ondřej Čížek | Články / Rozhovory | 16.11.2019

Jejich první koncert se uskutečnil v malé zapadlé hospodě, sami vzpomínají na to, jak na něm hráli písně britských The Jam, Oasis a samozřejmě Arctic Monkeys. Dnes už jsou mladé kytary The Sherlocks jinde. Jejich první album Live for the Moment si v roce 2017 ukradlo krásnou šestou pozici v britském prodejním žebříčku, pokračování Under Your Sky se masivnějším kytarovým zvukem rozeznělo letos v říjnu. Schopnost tvořit sebevědomé písně silných melodií představí v Praze díky Colours Selection ve středu 20. listopadu 2019 v Café V lese. O tom, co skrývají ledovce i o jejich vrcholném koncertu na Měsíci jsme si povídali s frontmanem Kiaranem Crookem a jeho bratrem, bubeníkem Brandonem.

Co říkáte na poslední album Arctic Monkeys, které se celé odehrává na Měsíci?
Brandon: Odvážná deska. Každá je událost, která tak trochu mění pravidla hry. Teď to navíc zní, jako by si vymysleli vlastní žánr. Oni vždy jedou na stejné cestě jako my ostatní, ale pak najednou změní směr a než se kdokoliv stačí rozkoukat, jsou už dávno pryč. Jsou něco jako novodobí The Beatles.

Jak vznikala vaše nová deska Under Your Sky? Zvukově je hutnější než ta první...
Kiaran: Nahráli jsme ji v Liverpoolu a produkoval ji James Skelly, frontman kapely The Coral. Dodělali jsme ji těsně před Vánocemi 2018, najdeš na ní jedenáct písní. Všechny vznikaly a vlastně stále vznikají na cestách během turné, to je nepřetržitý proces. Na téhle desce jsou navíc i některé mnohem starší kousky, které se zrodily ještě před první deskou. Zajímavá kolekce.

Artwork působí vypadá jako fotka z National Geographic. Špička ledovce s gigantickým ledovým tělem pod hladinou. Je v tom nějaké poselství?
Brandon: Zdání může klamat. To, co vidíš na povrchu, v našem případě tedy na pódiu, jsme sice my, ale to není všechno. Na první dobrou to nikdy neuvidíš. Je to stejné jako v běžném životě. Na první pohled vzbuzuješ nějaký dojem a lidi si tě hned zaškatulkujou, ve skutečnosti se toho v tobě ale skrývá mnohem víc.

Berete se jako součást odkazu ohromné britské kytarové historie?
Kiaran: Rozhodně. V současnosti sice v nejrůznějších žebříčcích nenajdeš příliš kytarových kapel, na druhou stranu mám pocit se pomalu vrací. Kytarovky byly ještě nedávno hodně oblíbené, podívej se na celá devadesátá léta nebo roky 2000 - 2005. Dneska je to úplně jinde, je toho mnohem víc, každý den něco nového.

Máte to coby kytarovka těžší, než kdybyste dělali elektroniku?
Kiaran: Možná, ale to vůbec nevadí, s tím se dá žít.

Máte hudební sen, který byste si jako kapela chtěli splnit a pak se rozpadnout...
Kiaran: Hrozně rádi bychom jako headlineři vystoupili na Měsíci. Ale nedovedu si představit, jak bych v tom skafandru udržel kytaru.

Info

The Sherlocks (uk) + King Nun (uk) + Pilot
20. 11. 2019
Café V lese, Praha
fb událost

foto © Andrew Cotterill

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vlzques (Fuchs2, Swine Daily): Baile Funk jednoducho milujem

Libor Galia 05.09.2024

Jeden z dramaturgů klubu Fuchs2 se rozhodl přinést do pražské klubové scény svěží vítr, nové žánry a neotřelé hudební experimenty s pulzujícími rytmy Latinské Ameriky. Rozhovor.

SJ yellow (Fuchs2): Hraju čím dál rychleji

Libor Galia 28.08.2024

Její radostné skladby s kořeny v hip hopu, RnB a funku a bezchybné přechody vás zaručeně rozhýbou. F2 opening.

Mirko Burazer (Ship): Samé nejlepší místo

Mariia Smirnova 22.08.2024

„Každý kout Šibeniku vypráví svůj vlastní příběh a stojí za podrobné prozkoumání,“ říká zakladatel festivalu Ship.

Petra Soukupová (PSO): Orchestr mě naučil dávat důvěru mladým lidem

Mariia Smirnova 19.08.2024

O začátcích, o hranicích mezi vysněnou prací a životem a o zázracích, které se dají tvořit s podobně smýšlejícími lidmi kolem. Rozhovor.

Ivo Voříšek (Cool v plotě): Nejtěžší úlovek byl ten, který jsme neulovili

Mariia Smirnova 14.08.2024

„Já osobně se těším skoro na vše, velkou radost mám z Petry Hermanové, Anny Vaverkové, Davida Boultera a Pantha Du Prince...," říká dramaturg píseckého festivalu.

Natálie Pleváková (Sanatorium Sonorum): Mám hrozně ráda opravdovost a křehkost

Mariia Smirnova 12.08.2024

Pod pečlivým kurátorským vedením Natálie Plevákové se rezidenti ponořili do odkazu Smetany a přetavili ho do současného uměleckého vyjádření. Rozhovor.

Marek Mikič (Fuchs2, Tabačka Kulturfabrik): Je to všetko o ľuďoch

Libor Galia 08.08.2024

Marek mimo jiné stál spolu s Dušanem Vlkem u zrodu undergroundové koncertní série UGOT, která se na Štvanici odehraje za pár dní.

Maxl Walmsley-Pledl (Klangphonics): Sociální sítě jsou požehnání i prokletí

Filip Peloušek 10.07.2024

S kytaristou a hlasem Klangphonics Maxlem jsme se bavili o sociálních sítích, hře na alpský roh nebo o hraní na parkovišti.

Mike Kerr (Royal Blood): Že potřebujeme alkohol, abysme byli kreativní, je největší lež

Kristina Kratochvilová 09.07.2024

S frontmanem Mikem Kerrem z britského rockového dua jsme si před čtvrtečním koncertem popovídali o jeho hudebních začátcích, o boji s impostor syndromem, o cestě ke střízlivosti a tipy na…

Malcuth & Facutum: Jít tou těžší cestou

Viktor Hanačík 07.07.2024

Na konci minulého roku jim vyšlo album Alter, a to na americkém labelu Vale, s mezinárodními hosty i ohlasy. Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace