PLAYER FM

Články / Offtopic / Soundtrax

Soundtrax

Originál a bizár (Swiss Army Man)

Originál a bizár (Swiss Army Man)

|

Originál a bizár: to byla nejčastější shrnutí snímku Swiss Army Man během letošního filmového festivalu v Karlových Varech. Díky režijní dvojici Danů s uměleckým pseudonymem DANIELS a obsazení Daniela Radcliffa do role Mannyho (prdící mrtvoly s exponovanými erekcemi a unikátním chápání světa) nebylo snad jediného baťůžkáře, který by o filmu koutkem ucha nezaslechl. A už vůbec nebylo nikoho, kdo by si po projekci nebroukal některé z témat extrémně chytlavého soundtracku, který nemá daleko k instantní kultovce.

Daniel Scheinert a Dan Kwan jsou primárně klipaři, kteří mají za sebou třeba Turn Down for What pro DJ Snake & Lil Jon, videa kapel Tenacious D, The Shins, Foster the People Manchester Orchestra – a právě díky klipu Manchester Orchestra se dostali do rukou dvojice hudebníků, kterou se jim podařilo podepsat. Soundtrack k Švýcaráku je stejně jako film všechno jen ne všední. Andy Hull a Robert McDowell mixují atmosféru islandské Riceboy Sleeps a tóny z The Beasts of the Southern Wild – jen si odmyslete všechny ty nástroje. Drtivá většina stopáže je totiž a capella, kytara zazní až v poslední baladě A Better Way, smyčce v klimaxové Finale a několik klapek piana o chvilku dřív – vše ostatní stojí na obratném a trefném vrstvení hlasů, popěvků a popkulturních odkazů. To ale v duchu subjektivní projekce skrze hlavní postavu snímku, tedy ztroskopsance Paula Dana, který si pro uchování rozumu zpívá a pronáší filipiku na téma "písně, které se vám v hlavě zaseknou”. Skóre tak není jen ultimátním feel-good zážitkem, plní i úlohu mostu hudby s formální a příběhovou stránkou filmu.

K ní se váží reference na Jurský Park nebo emo verze Cotton Eye Joe od Rednex – často v nich slyšíme dvojhlasy přímo Paula Dana a Radcliffa. Nehraje se tu příliš na vážno, nýbrž na originalitu a metafory jak lyrické, tak epické. Promyšlená funkčnost se pozná tak, že na konci filmu “o prdech a lidech” brečíte dojetím a při poslechu “pá padá, pá padá” neúspěšně hasíte husí kůži. Ano, jistá dávka kontroverze Švýcaráku nechybí a díky bohu za to, protože tenhle hořkosladký chvalozpěv na život a na smrt je i s hudbou ryzím zlatem.


Info

Swiss Army Man OST
www.itunes.apple.com/us/album/swiss-army-man-original-motion/id1120441590

Autor je redaktorem filmového sajtu Pinbacker.

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Soundtrax

Hans Zimmer pod vlivem Junkieho XL

Hans Zimmer pod vlivem Junkieho XL

3DDI3 |
Drony, experimentální smyčky à la mlácení kladiva do hřebíku nebo burácení z ranku Junkieho XL sice překvapivě docela fungují, ale posluchači namlsanému předchozími soundtracky nemohou stačit.
Na nitkách… (Avengers: Age of Ultron)

Na nitkách… (Avengers: Age of Ultron)

3DDI3 |
Tým nejmocnějších hrdinů světa zametá zbytky zločinné Hydry pod koberec fiktivní země ve východní Evropě a zároveň si na sebe plete bič... Co na to soundtrack?

xp recenze

Taylor Swift - reputation 80% Taylor Swift - reputation
Lucie Bílá - Bílé vánoce Lucie Bílé II. 80% Lucie Bílá - Bílé vánoce Lucie Bílé II.
Pink - Beautiful Trauma 80% Pink - Beautiful Trauma
Boris Carloff - The Solipsist 90% Boris Carloff - The Solipsist
Hentai Corporation  - Intracellular Pets 80% Hentai Corporation - Intracellular Pets
A-ha - MTV Unplugged 90% A-ha - MTV Unplugged
Marilyn Manson - Heaven Upside Down 70% Marilyn Manson - Heaven Upside Down
The Rasmus - Dark Matters 70% The Rasmus - Dark Matters

Akce

baset (do jak to pude)
Animal Music (do
avishai cohen (do 21/12)
Animal Music (do