Zprávy / Nové desky

Dvojí ohlédnutí k Meteorismo Records

Dvojí ohlédnutí k Meteorismo Records

redakce | Zprávy / Nové desky | 02.01.2018

Poslední střípky od Meteorismo Records z loňského roku. Písničky pro děti od finského umělce Tuomase Timonena vyšly na kazetě a jako download a nahrávka českého improvizačního dua Tomalex je k dispozici na Bandcampu ke stažení za dobrovolný příspěvek.

"Nikdy by mě nenapadlo, že budu psát písničky pro děti. Ale protože jsem se před pěti lety rozvedl, začal jsem psát písně pro mou dceru - tehdy tříletou - se kterou jsem se nevídal příliš často a která mi chyběla. Začal jsem si kvůli tomu dělat poznámky, jak se děti chovají a co je napadá. Třeba obraz Ježíšovy sochy na dně moře, pomelo, strašidelný duch, nebo školník, který opraví zřejmě cokoliv na světě. I když jsem ve velmi krátké době napsal nějakých dvacet písní, měl jsem pochybnosti co s nimi dál. Když mi bylo deset let, vyhodili mě ze školního sboru, který byl povinný pro každé dítě ve škole. Až později jsem si uvědomil, že ředitel, který vedl sbor, nebyl schopen docenit punk rock tolik jako zpěv křesťanských písní," uvádí Tuomas Timonen své nové album Talonmies Kalle.


A ve vyprávění pokračuje: "Pak přišel rok 2016 a avantgardní hudebník, umělec a zvukový designér Jussi Saivo mi navrhl, že bychom mohli nahrát nějaké mé věci. Neměl tušení, že jsem napsal písně pro děti, ale já jsem věděl, že zná můj hudební vkus - což byl death, black and doom metal. Čili mě hned napadlo, že bychom mohli udělat něco jako doom pro děti. Tak jsem si v červenci, právě předtím, než byl čas vyrazit do lesa na borůvky, sbalil kytaru a zamířil do studia. Nahráli jsme tři písně, pochutnali si na vepřovém marinovaném v jablečném octě a dohodli jsme si na příští léto další nahrávání. A to je asi v krátkosti všechno. Ať se vám nahrávka líbí a nezapomeňte, že nejlíp bude znít na starém kazeťáku z vašich školních let."

TomAlex je improvizační duo pohybující se mezi ambientem, minimalismem, elektronikou a blues. Tvoří je kytarista Tom a hráč na syntezátory, samplery a perkuse Alex. Oba se potkali v souborech Ava'n'Garde a sONaLeX&Co. Jako duo poprvé vystupovali v květnu 2015 na Ambientu v Liběchově, roce 2016 hráli na Wakushoppu, Free Jazz Festu a na Festivalu Taburky na Cestě.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články