Zprávy / Festivalové

Beseda finišuje s programem: Havlovi, Oliver Torr i Hellwana

Beseda finišuje s programem: Havlovi, Oliver Torr i Hellwana

redakce | Zprávy / Festivalové | 20.04.2022

Jedenáctku dalších hudebníků pořadatelé Besedy zařadili do programu letošního ročníku festivalu. Vedle britských headlinerů Black Country, New Road a Wu-Lu, belgických Neptunian Maximalism nebo Lenky Dusilové v Tasově ve dnech 5. a 6. srpna zahraje také Irena a Vojtěch Havlovi, Oliver Torr, mladé hudebnice Hellwana a Anna Vaverková, kapely Lambda, NADA, NĀV či Laokoon. Výrazné zastoupení mezi celkem šedesáti programovými položkami budou mít i ostatní bloky – mj. v podobě speciální festivalové edice populárního podcastu Buchty Radia Wave a obsedantně hudebního pořadu Reflektor Radia 1.

Nejzkušenějším zástupcem z už třetí zveřejněné programové várky hudebníků jsou Irena a Vojtěch Havlovi. Hrají spolu už od poloviny 80. let, zcestovali celý svět a svými nahrávkami ovlivnili i Sufjana Stevense a Aarona Dessnera z The National. Za aktuální album Melodies In The Sand byli nominováni v Cenách Anděl. „Postoj Havlových k tvorbě je pro nás zosobněním otevřeného a originálního přístupu. Stejného přístupu, který se snažíme ctít i při sestavování programu Besedy,“ říká ředitel festivalu Pavel Uretšlégr s tím, říká ředitel festivalu Pavel Uretšlégr s tím, že hudební program není i přes aktuálně skoro čtyři desítky oznámených jmen stále uzavřen a několik posledních volných položek ještě bude doplněno.

Výrazný hlas z nastupující generace mladých hudebníků má písničkářka Anna Vaverková, která svou tvorbou akcentuje témata feminismu a genderových stereotypů. Podobným směrem proti sexismu kráčí také rapperka Hellwana, jejíž singl Das Leben bodoval v Cenách Apollo. Cenu Vinyla za loňskou desku roku Fragility of Context zase získal elektronický producent Oliver Torr, pro něhož tvorba alba byla regulérní terapií. Silný otisk zkušeností ze života do svého díla otisklo také také rapové duo lobbyboy&saab900turbo, které tvoří výtvarnice a performerka Kateřina Konvalinová a sochařka Erika Velická. „Starý chlapi mi od dvanácti sahali pod kalhotky a já mám pořád poslouchat, že to holky jsou děvky, rapuje Velická ve skladbě s názvem Dva. Právě drsné a syrové životní výpovědi jsou tím, co řadí lobbyboy&saab900turbo mezi největší objevy domácí rapové scény,“ dodává hlavní dramaturgyně Besedy Kač Fišer.

Nové album Vere Modus v Tasově představí stoner/postrocková čtveřice Lambda, originální black metal odehrají NĀV, jazz přecházející od hloubavého do tanečního transu přiveze kapela Sépie z hor, řízný punk bez kompromisů Kurvy Češi. V pestrém programu bez žánrových hranic se svým experimentálním rapem vystoupí také dvojice Laokoon a talent zkušených bluesových a rockových muzikantů do intenzivního show přetaví čerstvé trio NADA sdružené kolem kytaristy, zpěváka a skladatele Prokopa Tomáška, jenž na Besedě už v minulosti exceloval jako frontman kapely Abigail Ybarra.

Další umělci vystoupí v rámci ostatních programových bloků, Soutěže písničkářů a tzv. Apollónovy návštěvy. Populární podcast Buchty na festival přivezou Zuzana Fuksová a Ivana Veselková z Radia Wave. Zdeněk Lichnovský s Vojtěchem Tkáčem z Radia 1 na Besedě odehrají speciální edici pořadu Reflektor. V plánu jsou také přednášky na aktuální témata, autorská čtení a divadlo.

Do Tasova se dále chystá japonský producent Scotch Rolex, který dorazí s ugandskou rapperkou MC Yellah, zavedení umělci jako Lenka Dusilová & Květy, Amelie Siba, DVA nebo Kittchen, ale také objevy české a slovenské nezávislé scény Vellocet Roll, něco něco, February, Pacino, Sam Handwich, Raw Deal, 52 Hertz Whale, Elýščítat, Tittingur nebo Isama Zing. Chybět nebude ani Horňácký mužský sbor z Velké nad Veličkou či maďarští Freakin' Disco. Své zástupce na festival doveze i Startér Radia Wave.

Info

Beseda
5.–⁠6. 8. 2022
Tasov u Veselí nad Moravou
Fb událost

foto © Adam Křen

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Světové premiéry na NODO už od soboty

redakce 24.06.2022

Trojhalí Karolina se promění v jeden vyzvánějící zvon – hudební svátek, který je možné zakusit asi jen jednou za život.

Na festivale Flaam Sega Bodega, Sykur i HMLTD

redakce 23.06.2022

Pre Flaam je typickým dôraz na vizuálnu stránku festivalového zážitku – od komunikácie až po podobu samotného areálu.

Dobršská brána upoutá zvukem trubky

redakce 23.06.2022

Letní festival se zaměřuje vždy na konkrétní nástroj. V loňském roce to byly bicí, v letošním, šestém ročníku upoutá především zvukem trubky.

Hradby Samoty načínají druhou dekádu existence

redakce 22.06.2022

Temná hudba nejrůznějších žánrů na místech, kde je za noci možné místo bzukotu měst, slyšet šeptem pronášené příběhy ze starých legend a pověstí.

Grape dopĺňa o mená lokálnej scény

redakce 22.06.2022

V prvej osmičke zverejnených mien sú Karin Ann, Fallgrapp, Le Payaco, Para, Billy Barman, Tolstoys, Korben Dallas a Malalata.

Pilotní ročník multižánrového U:festu

redakce 21.06.2022

Tématem U:festu je zkoumání hranic mezi uměním, kulturou a současnou digitální společností. Brillovka, Rožnov pod Radhoštěm.

Letní filmovou školu odstartuje Sommerová s Kocábem

redakce 21.06.2022

Pořadatel festivalu Asociace českých filmových klubů letos své ceny udělí Ondřeji Vetchému, Michaele Pavlátové, Semihu Kaplanoğluovi a Pavlu Tomeškovi.

Marienbad Film Festival představuje program

redakce 20.06.2022

Marienbad Film Festival představí formou masterclass projekty umělce a kameramana Michala Blechy a přiblíží umělecký přístup a specifika kameramanství v kontextu výtvarného umění.

Lettuce spojili síly s Bootsym Collinsem

redakce 20.06.2022

Formace honosící se nominací na ceny Grammy 2019 za Nejlepší instrumentální album roku vyráží s vydáním desky na světové turné. Ukážou se i u nás.

Sziget má kompletní line-up

redakce 19.06.2022

Závěrečné oznamování odhalilo program na menších žánrových pódiích, na kterých budou moci návštěvníci objevovat to nejlepší napříč celým hudebním světem.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace