Galerie

Analogová pohádka – Povaleč, 4.-6.8.2022, Valeč

Analogová pohádka – Povaleč, 4.-6.8.2022, Valeč

Foto: Tyn Týna | Galerie | 23.08.2022

Povaleč. Po deseti letech se vracíš na svůj první festival, který jsi dávno poznal a pak možná trochu zapomněl. Ten festival, který ti už pak přišel obrovský a neuchopitelný. Najednou ho vidíš z jiné perspektivy a jsi zpátky v opojení a v úžasu. Je to i tím, že za Povalčem stojí lidi, které dávno znáš a rád máš, a tak i víš, co všechno je za ním. Také víš, kolik moc práce mají povalečští se stavbou a předchozí organizací a jak moc je stavba nekonečná.

V noci ze středy na čtvrtek ti přijde zpráva ve 3:08: „Poslední schůze za náma, všechno stojí, vstávačka v šest, tak uvidíme)“ a hned za ní druhá zpráva: „Byly to šílený dny teda)).“ A ty víš, že doopravdy byly, protože ani na komunikaci nezbýval čas. Proto nakonec jedeš do Valče. Do nádherného městečka s kouzelným zámeckým areálem. Zámek býval gotickým hradem, byl barokně přestavěn F. Barellim a G. A. Biana Rossou. Výjimečnou barokní perlou je Rossiho kostel a též sloup Nejsvětější Trojice z dílny sochaře M. B. Brauna. U kašny sochy od Matyáše Brauna jako by ožily. A zíráš s otevřenou pusou na genialitu všeho. Dojímáš se a raduješ. Zatím ani nepotřebuješ nabitý program, protože i bez něho cítíš štěstí.

Hned potkáváš známé tváře, ocitáš se ve víru lidskosti, hudby, tance. Druhý den pak i divadel, performancí. Stýskalo se ti. Po něm. 
Procházíš výstavou ukrajinských umělců – díla, která oživují areál. Někdy se musíš hodně pozorně dívat, abys je objevil, když je ale najdeš, jsi obohacen. A k tomu slyšíš uklidňující zvonečky ovcí.

Stage A, B, C a nově i D žijí. Žijí svými životy pro svá specifická publika. Puberťáci a mladíčci se plouží od A k B, tančí a radují se. Rodiny na dekách pozorují hudbu na C v sadu nebo odpočívají v zámecké zahradě nebo na dětské stagi D nasávají rozmanitý program.

Festival otevírali moji oblíbení Island Mint. Když jsem se blížila, údolím se nesly tóny Dukly. Bíťák Aleš roztáčel své desky. Hrála post-hudba na hlavní stagi svůj silný set. Vít Hasl Band v noci ovládl Céčko a konec se odkládal a odkládal. Dbkl Mndt do své správy převzali noční scénu.

Pátek byl divadel svátek. Hráli Rawdeus a nebo Sketa syn. V sále o Ukrajině povídali Voxpot. Ve Valči byli i headlineři jako Katarzia či Hugo Toxxx. A program krom sportu doplnil i AZ kvíz. Na intimním céčku v pátek večer hráli svůj snový set Cold Cold Nights. A překvapením nemohli být nikdo jiní než Mutanti, kteří hledali východisko, a myslím, že tentokrát ho našli i s pračkou a měněním vody želvám. Noční Bratři a po nich RYZG. Ač spadlo pár děšťových kapek, lidem bylo do tance až do rána. P/\st a taky Pacino. A mnoho a mnoho dalšího.

Program byl nabit od začátku do konce. Týden před i týden po. To se tak někdy stane, že ve čtvrtek jede člověk na tři dny na festival a najednou je další čtvrtek, festival není, zámecký areál je čistý, klidný a život pokračuje.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Sohn, 4.12.2022, WUK, Vídeň

Jiří Přivřel 05.12.2022

Sohn zahrál svým domácím.

Ma Fest: Los Amargados + Marcelo dos Reis a Luís Vicente + Vojta Drnek, 2.12.2022, Čítárna Unijazz, Praha

Anna Baštýřová 05.12.2022

Sípavý akordeon a snová trubka.

Stillbirth + Anime Torment + Search and Destroy + Liposuction by Shitsucker, 02.12.2022, Papírna, Plzeň

Honza Nedoma 05.12.2022

V plzeňské Papírně se potkaly brutální domácí partičky spolu s německými Stillbirth a Anime Torment z Litoměřic.

Dreare + Divide and Dissolve, 29.11.2022, Underdogs, Praha

Lucia Banáková 02.12.2022

Kúpte si tričko, diskutujte so strýkom. A predovšetkým, Destroy the white supremacy!

Lebanon Hanover + Body of Pain + Blood Pact, 24.11.2022, Kabinet Múz, Brno

Anna Stepanova 01.12.2022

Raveři, postpunkeři, dark waveři, mistní upíři a další noční bytosti se potkali na beznadějně vyprodaném koncertu v Kabinetu múz.

Dÿse + Calvera, 25.11.2022, Eternia Smíchov, Praha

Jakub Václavek 01.12.2022

Dÿse přijeli se svým originálním noise-quiet zvukem.

Bonobo + Poté, 26.11.2022, Forum Karlín, Praha

Kateřina Fialová 28.11.2022

Bonobo po čtyřech letech znovu ve Foru Karlín.

Jarboe + Jozef van Wissem, 25.11.2002, Hlavní nádraží, Praha

Lucia Banáková 27.11.2022

Piatkový večer s lutnou v nádražke od Jednoty.

Elektro Guzzi + Noisy Pots, 26.11.2022, Dock, Ostrava

Viktor Moško 26.11.2022

Elektro Guzzi dovezli do Ostravy analogové techno.

Nils Frahm, 24.11.2022, Forum Karlín, Praha

Jakub Václavek 25.11.2022

Koncert mladého německého elektro ambientního virtuóza Nilse Frahma.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace