Zprávy / Pozvánky

Knižní lázně otvírají čtenářský pobyt pro veřejnost

Knižní lázně otvírají čtenářský pobyt pro veřejnost

redakce | Zprávy / Pozvánky | 25.05.2022

Pro zvýšený zájem veřejnosti letos organizátoři rozšiřují o jeden den program Knižních lázní, 3. ročník tak proběhne v Mariánských Lázních od pátku 29. do neděle 31. července. Poprvé bude navíc samotný knižní jarmark i doprovodný program přímo na hlavní kolonádě. Knižní lázně nyní vyhlašují čtenářský lázeňský pobyt určený veřejnosti zdarma, uzávěrka přihlášek bude 9. června.

Čtenářský pobyt pro veřejnost vznikl vloni jako reakce na pandemii a zároveň upozornění pozitivních dopadů četby a času stráveného v klidném kulturním a lázeňském prostředí. Letošní zájemci se mohou přihlásit vyplněním dotazníku na www.kniznilazne.cz, v němž je mimo jiné třeba odpovědět na otázku: Jak se změnil váš život letos po 24. únoru? Uchazečům musí být v době začátku pobytu 18 let. Knižní lázně ve spolupráci s Institutem lázeňství a balneologie a Hvězda Health Spa Hotelem, kde proběhne tento týdenní rezidenční pobyt, podporují nerušenou soustředěnou četbu ve zdravém prostředí. Cílem pobytu je tak přečíst alespoň jednu knihu.

Pozvání do rolí ambasadorů letos přijali autoři Českým lvem aktuálně oceněného scénáře k filmu Okupace, spisovatel a držitel Ceny Jiřího Ortena a dvou cen Magnesia Litera Marek Šindelka a libretista a tvůrce komiksů Vojtěch Mašek. První z nich se v rámci speciálního autorského čtení představí v Mariánkách už v červnu, Mašek se zúčastní hlavního červencového programu s úspěšným projektem Recykliteratura, hrou se slovy hledající nové překvapivé souvislosti. Na festivalu vystoupí i třetí ambsadorka a herečka Antonie Formanová, která za svou roli ve filmu Okupace získala Českého lva.

Letošní ročník Knižních lázní zve na jarmark malých nakladatelů a knihkupců, autorská čtení, odborné diskuse, představení současné knižní tvorby, autogramiády, ale i workshopy pro dospělé i děti, koncerty a divadlo. Novinkou v programu je Letní škola psaní, do níž organizátoři vyberou na základě ukázkového textu do pěti normostran zhruba deset začínajících autorek a autorů od 18 do 35 let. Součástí Letní školy psaní budou například workshopy Autorská laboratoř nebo Jak dostat rukopis do nakladatelství. Dílny povedou například básník, autor, překladatel a držitel Ceny Jiřího Ortena i cen Magnesia Litera Radek Malý nebo moderátor pořadu Záložka Jakub Pavlovský. Uzávěrka pro přihlášení do Letní školy psaní je také 9. června. Podrobný program festivalu Knižní lázně bude zveřejněn na začátku července.

Info

Knižní lázně
29.–⁠31. 7. 2022
Mariánské Lázně
web festivalu

foto © se svolením Knižních lázní

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Klub Brno v Ostravě slaví dva roky

redakce 30.06.2022

Hudební prostor s neobvyklým názvem je dílem entuziastů z kulturního spolku Provoz.

Amy Shark i Bonobo v Praze

redakce 29.06.2022

Dravá indiepopová zpěvačka Amy Shark vyráží na turné a svou českou premiéru. Bonobo nás vezme do pestré divočiny alba Fragments, v Praze zahraje na podzim.

Červenec v Underdogs' a na Fluffu

redakce 27.06.2022

V sólové tvorbě sází J.Zunz na minimalistickou elektroniku, evokující stav na pomezí snu a bdělosti, a skrze repetitivní melodie směřuje za horizont běžného vědomí.

Půlnoc umění, nová výstava Kunsthalle Praha

redakce 26.06.2022

Letní výstava představí soukromou sbírku a aktivity Karla Babíčka – významného kulturního hybatele a zakladatele legendární pražské galerie Behémót v 90. letech.

V Underdogs' neofolkový Of the Wand And the Moon

redakce 22.06.2022

Kim Larsen již tuto sobotu představí nové album, na které milovníci neofolku čekali dlouhých deset let od poslední, fenomenální desky The Lone Descent.

Fobia Kid křtí ve čtvrtek na Altenburgu

redakce 21.06.2022

Po roční pauze od hudby i sociálních sítí se slovenský rapper vrací objevovat zákoutí digitálních glitchů a hyperaktivních beatů.

Horrorcore Ice Nine Kills i melancholický synthpop Nation of Language v Praze

redakce 21.06.2022

Ice Nine Kills, to jsou chytlavé riffy, monstrózní produkce i vyklenuté melodie – a hlavně estetika osmdesátkových hororů.

Ólafur Arnalds v Karlíně

redakce 19.06.2022

Royal Albert Hall? Opera v Sydney? Není problém. Tam se ale jeho podmanivá, leč velice jemná a intimní hudba perfektně hodí.

Otvíračka Čítárny Unijazz

redakce 17.06.2022

V sobotu se může celá pražská komunita těšit na velké otevření, která jako již mnoho let garantuje kvalitní hudební a literární program.

Východ slunce v ostravské galerii Plato

redakce 16.06.2022

Koncert při východu slunce se uskuteční ve spolupráci s kolektivem Gin&Platonic a nabídne živé sety Antoniny Nowacke a postambientního dua Misty Picture.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace