Zprávy / Pozvánky

Folk, funk, jazz. Rachot v říjnu.

Folk, funk, jazz. Rachot v říjnu.

redakce | Zprávy / Pozvánky | 07.10.2022

Živelné propojení folku, funku i jazzu přiveze Becca Stevens. Dvojčlenná superskupina extrémních improvizátorů, to je Terrie Ex & Ken Vandemark. Sofistikovaný výlet do nitra elitní newyorské jazzové scény podniknete pod vedením Sexmob. Zavítá k nám také funkový trumpetista Philip Lassiter a mistr jazzové trubky i stylových přesahů Takuya Kuroda.


Becca Stevens, všestranně talentovaná zpěvačka i skladatelka, propojující jazz s folkovými písničkami se stejnou elegancí jako kdysi Joni Mitchell. Její styl na pomezí folku a funku skvěle dokumentuje nahrávka Slow Burn, s doprovodem členů Snarky Puppy, nominovaná na cenu Grammy v kategorii Nejlepší aranžmá. Do Prahy přijede zpěvačka s bubeníkem Jordanem Perlsonem a basistou Chrisem Tordinim, sama se doprovází na kytaru. Kytarista Terrie Ex, zakládající člen avantgardních punkrockerů The Ex z Amsterdamu, působí souběžně v projektech experimentální hudby, hrál se Sonic Youth i Johnem Calem. Saxofonista a klarinetista Ken Vandermark patří tři dekády ke špičkám amerického free jazzu. Výsledkem je unikátní spolupráce dvou mistrů improvizace, kteří uvnitř bezbřehé invence vytvoří detailně koordinovaný a kompozičně vyvážený výsledek. Každý z nich přináší svůj díl vysoce individualistické hudební zkušenosti.

Steven Bernstein vyrůstal v Kalifornii pod vlivem jazzmanů jako Art Blakey, Dexter Gordon, Roland Kirk. Od roku 1990 hrál s Lounge Lizards, pravidelně vystupoval v legendárním klubu Knitting Factory. Zlom v jeho dráze nastal, když v obchodě s hudebními nástroji ve Woodstocku objevil vzácnou variantu trubky z posuvnou částí, která umožňuje plynulou změnu tónové výšky podobně jako trombon. Unikátní možnosti nástroje spolu s originálním aranžérským myšlením jsou hlavními důvody, proč jeho coververze znějí tak překvapivě. Málokdo jiný dokáže vzít dobře známou melodii, rozebrat ji na prvočinitele a znovu sestavit do zcela nové podoby. Čtveřici Sexmob založil roku 1996 se saxofonistou Brigganem Kraussem, basistou Tony Scherrem a bubeníkem Kenny Wollesenem.

Virtuózní jazzman, skladatel i aranžér Philip Lassiter přispěl na celkem jedenáct alb oceněných Grammy a spolupracoval s desítkami ikon, jako například Roberta Flack, Queen Latifah, Al Jarreau, Stevie Wonder a členové Snarky Puppy. Získal rénomé svými aranžmá dechových nástrojů pro gospelové umělce, čímž získal i první Grammy, s albem, na němž se podílel Stevie Wonder. Za zlom, který natrvalo změnil jeho život, považuje Lassiter spolupráci s Princem. Takuya Kuroda patří k hráčům, kteří podobně jako Miles Davis neustále zpochybňuje žánrové hranice, a každým albem svůj styl posouvají do nových teritorií. Čerpá z funku, soulu, i rytmické údernosti hip-hopu. Dnes patří Kuroda mezi elitu a nejžádanější hráče. I když hudba je ryze abstraktní umění, Kuroda dokáže své skladby propojit s příběhy, které účinně podkresluje preciznost a naléhavost rytmické linky.

Info

Becca Stevens (us)
16. 10. 2022 19:30
Palác Akropolis, Praha
Fb událost

Terrie Ex & Ken Vandemark (nl)
17. 10. 2022 20:00
Punctum, Praha
Fb událost

Sexmob (us)
18. 10. 2022 21:00
Jazz Dock, Praha
Fb událost

Philip Lassiter (us)
24. 10. 2022 21:00
Jazz Dock, Praha
Fb událost

Takuya Kuroda (jap)
25. 10. 2022 19:30
Palác Akropolis, Praha
Fb událost

foto © Shervin Lainez

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Sungazer v Kampusu Hybernská hned dvakrát

redakce 14.06.2024

V rámci akce Sustain: Hudba a udržitelnost kapela vystoupí hned dvakrát.

Letní kino MeetFactory se vrací na dvorek

redakce 11.06.2024

Filmový program sezóny nese podtitul Save the World a nabídne sérii dvanáct snímků tematizujících globální společenské fenomény.

Jann, Been Stellar i Sam Tompkins v Praze

redakce 10.06.2024

Jak zní New York dnešních dní? Been Stellar v sobě mají dravost The Strokes i melodramatičnost The 1975... Tři jména v režii Fource.

Puuluup v letním saunoví Nuuk

redakce 09.06.2024

Misionáři hudebního nástroje talharpa, který vypadá jako obří kráječ na vajíčka, ale zní jako ta nejdivočejší tancovačka i sladká ukolébavka zároveň.

Jessica Pratt přiveze do Futura nové album

redakce 09.06.2024

Podmanivý folk, který láká posluchače k návratu do minulosti, ale zároveň je moderní.

Model/Actriz a Lip Critic poprvé do Česka

redakce 07.06.2024

Živá vystoupení Lip Critic jsou v kontrastu s hyperstylizovanou produkcí desek zaměřená na improvizaci a experimentování.

Červnový Kabinet múz

redakce 07.06.2024

Silný večer slibuje spojení islandské kapely Gróa, slovenských Shallov a Dominika Proka. Od nekontrolovaného hněvu až po formulovanou existenciální úzkost. A dál.

Poslední Sonitus jarní sezóny

redakce 04.06.2024

Dojem z Monopoly Child Star Searchers začíná jako nesnesitelně přepálený technikolorový film z karibské dovolené.

Kafka Band s novým singlem

redakce 04.06.2024

Singl není součástí celého alba, ale je připomenutím sta let od úmrtí Franze Kafky.

Den s hudebníky na Radiu 1

redakce 04.06.2024

Ve dvouhodinových směnách si vysílání převezmou Manon meurt, Severní nástupiště, Mat213 se Zdenou, B4 a další.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace