Zprávy / Pozvánky

Folk, funk, jazz. Rachot v říjnu.

Folk, funk, jazz. Rachot v říjnu.

redakce | Zprávy / Pozvánky | 07.10.2022

Živelné propojení folku, funku i jazzu přiveze Becca Stevens. Dvojčlenná superskupina extrémních improvizátorů, to je Terrie Ex & Ken Vandemark. Sofistikovaný výlet do nitra elitní newyorské jazzové scény podniknete pod vedením Sexmob. Zavítá k nám také funkový trumpetista Philip Lassiter a mistr jazzové trubky i stylových přesahů Takuya Kuroda.


Becca Stevens, všestranně talentovaná zpěvačka i skladatelka, propojující jazz s folkovými písničkami se stejnou elegancí jako kdysi Joni Mitchell. Její styl na pomezí folku a funku skvěle dokumentuje nahrávka Slow Burn, s doprovodem členů Snarky Puppy, nominovaná na cenu Grammy v kategorii Nejlepší aranžmá. Do Prahy přijede zpěvačka s bubeníkem Jordanem Perlsonem a basistou Chrisem Tordinim, sama se doprovází na kytaru. Kytarista Terrie Ex, zakládající člen avantgardních punkrockerů The Ex z Amsterdamu, působí souběžně v projektech experimentální hudby, hrál se Sonic Youth i Johnem Calem. Saxofonista a klarinetista Ken Vandermark patří tři dekády ke špičkám amerického free jazzu. Výsledkem je unikátní spolupráce dvou mistrů improvizace, kteří uvnitř bezbřehé invence vytvoří detailně koordinovaný a kompozičně vyvážený výsledek. Každý z nich přináší svůj díl vysoce individualistické hudební zkušenosti.

Steven Bernstein vyrůstal v Kalifornii pod vlivem jazzmanů jako Art Blakey, Dexter Gordon, Roland Kirk. Od roku 1990 hrál s Lounge Lizards, pravidelně vystupoval v legendárním klubu Knitting Factory. Zlom v jeho dráze nastal, když v obchodě s hudebními nástroji ve Woodstocku objevil vzácnou variantu trubky z posuvnou částí, která umožňuje plynulou změnu tónové výšky podobně jako trombon. Unikátní možnosti nástroje spolu s originálním aranžérským myšlením jsou hlavními důvody, proč jeho coververze znějí tak překvapivě. Málokdo jiný dokáže vzít dobře známou melodii, rozebrat ji na prvočinitele a znovu sestavit do zcela nové podoby. Čtveřici Sexmob založil roku 1996 se saxofonistou Brigganem Kraussem, basistou Tony Scherrem a bubeníkem Kenny Wollesenem.

Virtuózní jazzman, skladatel i aranžér Philip Lassiter přispěl na celkem jedenáct alb oceněných Grammy a spolupracoval s desítkami ikon, jako například Roberta Flack, Queen Latifah, Al Jarreau, Stevie Wonder a členové Snarky Puppy. Získal rénomé svými aranžmá dechových nástrojů pro gospelové umělce, čímž získal i první Grammy, s albem, na němž se podílel Stevie Wonder. Za zlom, který natrvalo změnil jeho život, považuje Lassiter spolupráci s Princem. Takuya Kuroda patří k hráčům, kteří podobně jako Miles Davis neustále zpochybňuje žánrové hranice, a každým albem svůj styl posouvají do nových teritorií. Čerpá z funku, soulu, i rytmické údernosti hip-hopu. Dnes patří Kuroda mezi elitu a nejžádanější hráče. I když hudba je ryze abstraktní umění, Kuroda dokáže své skladby propojit s příběhy, které účinně podkresluje preciznost a naléhavost rytmické linky.

Info

Becca Stevens (us)
16. 10. 2022 19:30
Palác Akropolis, Praha
Fb událost

Terrie Ex & Ken Vandemark (nl)
17. 10. 2022 20:00
Punctum, Praha
Fb událost

Sexmob (us)
18. 10. 2022 21:00
Jazz Dock, Praha
Fb událost

Philip Lassiter (us)
24. 10. 2022 21:00
Jazz Dock, Praha
Fb událost

Takuya Kuroda (jap)
25. 10. 2022 19:30
Palác Akropolis, Praha
Fb událost

foto © Shervin Lainez

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

PJ Harvey se vrací, Kovacs představí v Praze novou desku

redakce 08.06.2023

Kovacs našla vlastní pevnou půdu pod nohami a kreativní svobodu. A má zcela pod kontrolou vše od skládání hudby, přes kostýmy, po podobu stage i výrazné masky.

Letní kino Zeď se vydá po lidských tělech

redakce 06.06.2023

Návštěvníci se během dvanácti filmových projekcí vydají na fascinující cestu po lidských tělech.

Anna Vaverková v Jazz Docku

redakce 05.06.2023

Anna Vaverková, letos nominovaná ve všech třech českých hudebních cenách Vinyla, Apollo i Anděl, zahraje v Praze poprvé od vydání ceněného alba.

Červnový Kabinet múz

redakce 01.06.2023

Full Moon selekce z červnového programu Kabinetu múz. Kam zajdeme?

Pantera v Praze po čtyřiadvaceti letech

redakce 01.06.2023

Texaská čtveřice nadále inspiruje spousty kolegů hudebníků a zároveň si získává miliony šíleně oddaných fanoušků po celém světě.

Polský gqom, japonský daxofonista nebo niněrový drone. Punctum uzavírá jarní sezónu

redakce 31.05.2023

Měsíc ve znamení zajímavých malých koncertů oázy jménem Punctum.

El Perro (ex Radio Moscow) a Esben and the Witch míří do Prahy

redakce 31.05.2023

Mezinárodní sestava El Perro se vydává na evropskou tour v podobném stylu a snaze navázat na předchozí úspěchy Radio Moscow.

Blixa Bargeld a Teho Teardo v Paláci Akropolis

redakce 30.05.2023

Jejich hudba kombinuje avantgardu s útulností, kakofonii s melodií a jazykové propasti s krásou.

Cornelia Jakobs, Matthew and the Atlas, Glen Hansard nebo Bill Burr přijedou do Prahy

redakce 30.05.2023

Burr se nebojí rozkrývat paradoxy takové nálepky a kromě jiného se nepřímo ptá: Mohl by nás nakonec spojit muž, který vystupuje v bavlněném tričku s kapucí?

Punctum zažije polské všeuměly i tlak zlomených rytmů

redakce 29.05.2023

Alternativa, Heartnoize a Sonitus přivezou polské všuměly i čínskou elektroniku.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace