Gonzalo Rubalcaba na Mezinárodním festivalu jazzového piana

fullmoonzine.cz
fullmoonzine.cz

O lákavý prolog 28. Mezinárodního festivalu jazzového piana se postará oceněný kubánský virtuóz a skladatel Gonzalo Rubalcaba.

Reklama

O lákavý prolog 28. Mezinárodního festivalu jazzového piana se postará oceněný kubánský virtuóz a skladatel Gonzalo Rubalcaba.Ten naváže sólovým vystoupením na hrdiny předchozích „prologů“ Geogre Cablese, Kennyho Barrona či Michela Camila. Do Rudolfina se přitom vlastně vrací. Už v roce 2012 zde totiž předvedl výtečný koncert v duu s ikonickým kytaristou Alem Di Meolou.

Původem kubánský, v USA působící pianista navíc přijede čerstvě oceněný již pátou Grammy, pokud počítáme i dvě Latin Grammy. Díky titulu Skyline (2022), triové nahrávce s Ronem Carterem a Jackem DeJohnettem, ji získal v kategorii Nejlepší jazzové instrumentální album. O spolupráci s legendárním tandemem Rubalcaba s obdivem prohlásil: „Je jedno, jakou hudbu dostanou do rukou. Nakonec z ní vždy vytvoří něco hluboce osobního.“ Totéž ovšem platí i pro něho samotného. Rubalcabův zvuk a přednes patří k těm nezaměnitelným.

Pianistova kapelnická a spolukapelnická diskografie čítá více než tři desítky alb, mezi kterými jsou i Grammy oceněné desky Supernova (2002), Land of the Sun (2004, s Charliem Hadenem) a Solo (2006). Ačkoliv rád vyhledává komunikaci v triu či duu, Rubalcaba patří také k mistrům disciplíny sólového klavírního recitálu. Mezi jeho nejznámější alba patří právě přímočaře pojmenovaný titul Solo, který ve své době vystoupal na 22. příčku prodejního žebříčku Billboard Top Jazz Albums.

Tento článek je zdarma. Pořiďte si předplatné a můžete číst všechny naše články.

digital

79 Kč/měsíc
  • Základní digitální přístup, pouze na 1 měsíc
  • Veškerý obsah webu
  • Prémiové články

digital+

83 Kč/měsíc
Navíc oproti digital
  • Veškerý obsah webu bez reklam
  • Unikátní playlisty
  • Podcasty
  • Možnost odemknout 3 texty měsíčně pro ostatní
Možnost kdykoliv zrušit
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama