redakce | Zprávy / Festivalové | 14.06.2021
Rok po magickém jednodenním festivalu na kalvárii Ostré, který byl oceněn nominací na Vinylu v kategorii Počin roku, se volný promotérský kolektiv Jednota vydává na další sakrální místo, do kostela Svaté Kunhuty v Polomu u Trhové Kamenice. Pryč jsou roky metalového znesvěcování, dnešní spojení hudby a kostelů představuje extenzi duchovního zážitku. Představuje se Jednota Polom. Jednodennímu festivalu vévodí umělci spjatí s kolektivem Nyege Nyege a hudebnice Ziúr, která je jednou z nejvýraznějších berlínských producentek – z tamní přelidněné scény vybočuje způsobem, jakým spojuje hédonismus klubové elektroniky s experimentální dekonstrukcí, a tím zavádí posluchače do krajů, které lze komfortně obývat, ale zároveň je v nich stále čemu se podivovat. Její aktuální album Antifate zaštítil příhodně label PAN (Amnesia Scanner, Sophie, Arca).
Přijede i Scotch Rolex aka DJ Scotch Egg, japonský hudebník Shigeru Ishihara, aktuálně spojený s okruhem ugandského kolektivu Nyege Nyege. Mezi jeho spolupracovníky najdeme jména jako Bong-Ra, Gooooose, Kiki Hitomi či Seefeel, mezi žánry, které ve své autoritativně všežravé tvorbě dokáže obsáhnout, zase doom rap, breakcore i grind. Violoncellistka a skladatelka Martina Bertoni byla součástí kapely dvojice Teho Teardo a Blixa Bargeld, v posledních letech si ale říká o pozornost zejména sólovou tvorbou. Chlad je patrný i v hudbě domácího dua LOFN, v němž se potkávají Aitcher Clark a Anna Coranić (Anakver) – jejich rejstřík je ale rozkročený více doširoka, od tichých ambientních ploch až do těch vyloženě tanečních.
Oproti promyšleným kompozicím Martiny Bertoni můžeme postavit hudbu velšské improvizátorky Elvin Brandhi, která stejně jako Shigeru Ishihara absolvovala rezidenci pod střechou Nyege Nyege. V její hudbě se potkávají punkový étos i vábničky klubové hudby, její koncerty – jak je zažilo třeba publikum v londýnském Café Oto – jsou pokaždé mimořádně intenzivní. Do zmrzačených klubových vod se dostaneme i s pražskou DJkou a producentkou Martyynou, spjatou s kolektivy BCAA a Blazing Bullets. Talk=Trouble je sólový projekt Jana Šamánka (Gattaca, V0nt či pořad Špína na Radiu Wave), ve kterém oživuje místa s pohnutou minulostí, název jeho aktuální kazety Cínovec je v tomto směru jasným vodítkem. Celý festival pak zahájí set True Fir, vlídné kytarovky se současnými či bývalými členy Hissing Fauna či Nikander v sestavě. Do noci pak návštěvníky uvede Eva Porating, původem slovenská hardcorepunková hudebnice, nyní přední DJka spjatá s kluby Ankali i Punctum.
Jednota Polom
4. 9. 2021
kostel Svaté Kunhuty v Polomu u Trhové Kamenice
fb event
foto © se svolením Ziúr
redakce 29.01.2023
Devátý ročník festivalu MENT se uskuteční na více než patnácti koncertních a konferenčních místech v Lublani.
redakce 26.01.2023
Festival se každoročně zaměřuje na audiovizuální projekty, dotýkající se žánrů jako je dark ambient, dark folk, drone, industrial nebo noise.
redakce 18.01.2023
Jedineční tvůrci skandinávské kinematografie v jednom týdnu na jednom místě.
redakce 15.01.2023
Soutěž je určena všem kapelám či hudebníkům bez ohledu na zemi původu. Hlavním lákadlem pro vítěze je možnost vystoupení na festivalu Blues Alive 2023.
redakce 07.01.2023
Festival se jako každý rok zaměří na špičku tuzemské alternativní hudební scény. Např. kapelám Kalle, Berlin Manson, Frau Zwei nebo všetuly{sfinx}.
redakce 04.01.2023
Festival Colours of Ostrava se dostal mezi deset nejlepších velkých evropských festivalů v anketě European Festival Awards 2022.
redakce 03.01.2023
Okrem neho vystúpia aj Sofi Tukker, Sampa the Great, Dry Cleaning a ďalšie.
redakce 31.12.2022
Praha se může těšit na kapelu hudebního megalomana Anthonyho Gonzaleze a jeho zvukovou tsunami složenou ze syntezátorů, kytar, vokálů a epických refrénů.
redakce 23.12.2022
Festival přinese ta nejlepší díla íránských filmařů, kteří jsou ve vězení nebo v exilu, a výběr nejlepších snímků, které byly v Íránu poslední tři desetiletí zakázané.
redakce 20.12.2022
Chystají se mnohovrstevnaté spolupráce, multidisciplinární projekty, které rozšiřují a kritizují technologie, noci rituálního hluku i digitálního chaosu.