Zprávy

Projekt fyield vydává premiérový singl Candy

Projekt fyield vydává premiérový singl Candy

redakce | Zprávy | 07.07.2022

Jak to, že něco tak dramatického jako klimatická změna zní tak poklidně? Vždyť je to zvuk toho, jak se Země vypouští doslova jako nafukovací míč? To byly první dojmy, které udivily písničkáře Václava Havelku a filmaře Ivo Bystřičana, když dorazili do geotermální elektrárny Hellisheiði na Islandu. Strávili tu den, poslouchali a nahrávali ve společnosti legendárního islandského field recordisty Magnúse Bergssona. Zvuky hřídelí, horkého vzduchu ženoucího se v trubkách i páry deroucí se z podzemí ven. Výsledkem je divoký breakbeatový singl Candy zakončený lyrickou kytarovou pasáží, již doprovází zurčení vody i zvuky motoru. Přírodní se potkává s industriálním, aniž by šlo jedno od druhého rozeznat.

Skladba Candy předznamenává album hudebního uskupení fyield, a je také zásadní součástí interdisciplinárního projektu Krajiny budoucnosti / Future Landscapes, v němž bude hudba podpořena ještě dokumentárním filmem, podcasty a sérií přednášek s environmentální tematikou. V samotné kapele fyield se setkávají přední osobnosti české a islandské nezávislé hudební scény. Na české straně Václav Havelka a Kryštof Kříček z kapely Please the Trees, ty doplňuje Pan Thorarensen, jenž jinak působí především v ambientním triu Stereo Hypnosis a je zakladatelem festivalu experimentální hudby Extreme Chill, který od roku 2010 pořádá v Reykjavíku.

Společně dokončují album, na němž se hudba složená ze zvuků vybraných přírodních a průmyslových lokalit v české a islandské krajině míchá s elektronikou, beaty a hudebními nástroji. Hudba projektu fyield zavádí posluchače*ky na místa, jež jsou klíčová pro chod současné civilizace, zároveň stojí vždy někde stranou a případný návštěvník na nich není vítaný. Natáčelo se na osmi environmentálně, sociálně, hospodářsky i kulturně vychýlených a vyčerpaných místech Islandu a Česka. Nahrávky vznikly pomocí improvizace, terénního výzkumu a metody field recordingu. Při poslechu jejich skladeb se ocitáme v blízkosti nebo přímo v útrobách geotermální, vodní nebo tepelné elektrárny, aquaponické farmy, jezera vzniklého táním ledovce, sopky, úložiště CO2, či na místě těžby ropy – fyield převádí činitele i důsledky toho, jak lidské konání ovlivňuje klimatické změny, do unikátní a podmanivé zvukové podoby.

V rámci projektu vznikly také terénní deník filozofa Lukáše Likavčana a zvukový archiv projektu, které jsou dostupné na webu projektu www.futurelandscapes.cz a na jeho soundcloudovém profilu. Vydání hudebního alba a premiéra dokumentárního filmu jsou plánovány na podzim 2022.

Info

foto © se souhlasem fyield

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Irena & Vojtěch Havlovi se chystají na Le Guess Who?

redakce 04.10.2022

Pestrou tvorbu manželů je dodnes těžké, ne-li nemožné, zařadit do nějaké škatulky. Na jejich vystoupení láká festival videem od nezávislého filmaře, fotografa a zvukového umělce Vincenta Moona.

Kabinet Records ve Fuchsu podruhé

redakce 04.10.2022

Díky přátelským vztahům vznikl i nápad přivézt selekci toho nejzajímavějšího z Kabinet Records do Prahy a uspořádat další koncert.

Gaahls Wyrd, Saor a Gaerea, lahodná chuť temnoty

redakce 04.10.2022

Přijede ikona Gaahl (ex-Gorgoroth, Wardruna ad.) se svou kapelou v doprovodu skotských Saor a nabušených Portugalců Gaerea.

Fomo podle post-hudby

redakce 03.10.2022

Pražské elektropopové duo post-hudba čekají nabité tři měsíce: nejdřív singl, pak koncerty, a z kraje roku 2023 i nové album.

Rock for People tasí Muse a Slipknot

redakce 03.10.2022

Rock for People letos slavil úspěch na všech frontách a 27. ročník festivalu na tento úspěch nejen naváže, ale chystaným lineupem ho doslova převálcuje.

PSH na Nekonečném turné

redakce 03.10.2022

Po úspěchu PSH Nekonečný příběh v kinech přicházejí tvůrci se společnou Nekonečnou tour filmu a koncertu kapely.

Online kasino žádné bonusy

komerční článek 03.10.2022

Na veškerou činnost těchto platforem dohlíží v souladu s platnou legislativou Ministerstvo financí ČR.

Nylon Jail oslaví dekádu na Cargo Gallery

redakce 02.10.2022

Nylon Jail oslaví dekádu existence vystoupením na Cargo Gallery, koncertem také kapela oficiálně nastartuje Hithit projekt.

Pavel Klusák a GOTT v Divadle Archa

redakce 01.10.2022

Archa bude hostit multižánrový večer s bestsellerem Pavla Klusáka GOTT.

Lenka Dusilová s big bandem Cotatcha Orchestra

redakce 01.10.2022

Na koncertě v Brně zazní nové skladby, které jsou výsledkem společné tvorby.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace