Zprávy

Projekt fyield vydává premiérový singl Candy

Projekt fyield vydává premiérový singl Candy

redakce | Zprávy | 07.07.2022

Jak to, že něco tak dramatického jako klimatická změna zní tak poklidně? Vždyť je to zvuk toho, jak se Země vypouští doslova jako nafukovací míč? To byly první dojmy, které udivily písničkáře Václava Havelku a filmaře Ivo Bystřičana, když dorazili do geotermální elektrárny Hellisheiði na Islandu. Strávili tu den, poslouchali a nahrávali ve společnosti legendárního islandského field recordisty Magnúse Bergssona. Zvuky hřídelí, horkého vzduchu ženoucího se v trubkách i páry deroucí se z podzemí ven. Výsledkem je divoký breakbeatový singl Candy zakončený lyrickou kytarovou pasáží, již doprovází zurčení vody i zvuky motoru. Přírodní se potkává s industriálním, aniž by šlo jedno od druhého rozeznat.

Skladba Candy předznamenává album hudebního uskupení fyield, a je také zásadní součástí interdisciplinárního projektu Krajiny budoucnosti / Future Landscapes, v němž bude hudba podpořena ještě dokumentárním filmem, podcasty a sérií přednášek s environmentální tematikou. V samotné kapele fyield se setkávají přední osobnosti české a islandské nezávislé hudební scény. Na české straně Václav Havelka a Kryštof Kříček z kapely Please the Trees, ty doplňuje Pan Thorarensen, jenž jinak působí především v ambientním triu Stereo Hypnosis a je zakladatelem festivalu experimentální hudby Extreme Chill, který od roku 2010 pořádá v Reykjavíku.

Společně dokončují album, na němž se hudba složená ze zvuků vybraných přírodních a průmyslových lokalit v české a islandské krajině míchá s elektronikou, beaty a hudebními nástroji. Hudba projektu fyield zavádí posluchače*ky na místa, jež jsou klíčová pro chod současné civilizace, zároveň stojí vždy někde stranou a případný návštěvník na nich není vítaný. Natáčelo se na osmi environmentálně, sociálně, hospodářsky i kulturně vychýlených a vyčerpaných místech Islandu a Česka. Nahrávky vznikly pomocí improvizace, terénního výzkumu a metody field recordingu. Při poslechu jejich skladeb se ocitáme v blízkosti nebo přímo v útrobách geotermální, vodní nebo tepelné elektrárny, aquaponické farmy, jezera vzniklého táním ledovce, sopky, úložiště CO2, či na místě těžby ropy – fyield převádí činitele i důsledky toho, jak lidské konání ovlivňuje klimatické změny, do unikátní a podmanivé zvukové podoby.

V rámci projektu vznikly také terénní deník filozofa Lukáše Likavčana a zvukový archiv projektu, které jsou dostupné na webu projektu www.futurelandscapes.cz a na jeho soundcloudovém profilu. Vydání hudebního alba a premiéra dokumentárního filmu jsou plánovány na podzim 2022.

Info

foto © se souhlasem fyield

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Gustavo Santaolalla hvězdou festivalu Mladí ladí jazz

redakce 22.07.2024

Santaolalla se ve světě filmu poprvé výrazněji prosadil hudbou k dramatu Zkrocená hora.

Italové Zolle v Café V lese

redakce 21.07.2024

Stefano a Marcello hrají tak trochu stoner, noise, sludge, post, noise a zbytek je sádlo. Pro fanoušky Dÿse.

Pop Messe za týden

redakce 20.07.2024

Vedle Leftfield, GusGus nebo Kiasmos i s konferencí o urbanismu, dokumenty, architektonickými procházkami a cyklojízdou.

Dovolená podle Moře dní

redakce 19.07.2024

Čas léta, čas dovolené. Ne vždy je ale kam a s kým. Co se stane, když si lidé zbydou? Moře dní vydávají singl a videoklip Dovolená.

Bob Dylan v Praze

redakce 19.07.2024

Americký zpěvák a skladatel Bob Dylan se vrací do Prahy, aby potěšil své fanoušky nezapomenutelnými koncerty. Hned třemi.

Poison Ruïn si vezmou Bike Jesus

redakce 18.07.2024

Crust punk inspirovaný oi!, postpunkem a dungeon synthem, s velkým důrazem na melodie a temnou středověkou estetikou, s lyrikou odkazující na anarcho ikonografii.

Jednota a Glory Affairs uvádějí Rắn Cạp Đuôi

redakce 17.07.2024

Rắn Cạp Đuôi je skupina z Ho Či Minova města, která vychází z internetové hyperreality a patří k mimořádně ceněným zástupcům experimentální elektroniky.

Glitterer s Bibione v Underdogs'

redakce 16.07.2024

Sám Glitterer mezi stěžejními vlivy zmiňuje například kapely Lilys, Unrest, Fugazi a Nation of Ulysses, ale i britské 70s a 80s kapely.

Sestry Garcíovy s Tomášem Liškou v Lodžii

Barka Fabiánová 16.07.2024

Ojedinělý koncert sesterského dua s česko-španělskými kořeny za doprovodu předního kontrabasisty proběhne ve Valdštejnské lodžii v Jičíně.

Sport na půdě

redakce 15.07.2024

Kapela Sport z francouzského Lyonu se vrací po pětileté odmlce. Jejich osobitý styl, kde kombinují prvky punku, indie a ema, si našel spoustu fanoušků.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace