Zprávy / Festivalové

ProtimluvFest zve na literáty ze sedmi zemí Evropy

ProtimluvFest zve na literáty ze sedmi zemí Evropy

redakce | Zprávy / Festivalové | 15.10.2021

Víc než třicet hostů zavítá na 15. ročník Mezinárodního literárního festivalu v Ostravě, na kterém ve třech dnech, od středy 20. října do pátku 22. října 2021, vystoupí literáti ze sedmi zemí Evropy.

Tématem letošního ročníku bude již tradičně současná maďarská, slovenská, česká i polská poezie a próza: jedním z pořadů bude třeba konfrontace slova s netradičním výrazovým tancem za zvuků perkusí, na kterém vystoupí básník Jaromír Typlt spolu s maďarským básníkem a perkusistou Mátyásem Sirokaiem a tanečníkem Lukášem Karáskem. Pořadatelé ale naplánovali také výlet na vzdálený jih Evropy. Vůbec poprvé se v České republice představí španělský básník a překladatel Alberto Manzano, který do španělštiny překládá texty Leonarda Cohena, jehož byl osobním přítelem. Vedle toho vystoupí hispanistka Markéta Pilátová, která pobeseduje o své zatím poslední próze Senzibil, v níž přibližuje tajemný psychotronický ústav z osmdesátých let minulého století v kraji jesenických hor.

Na festival přijede ze Slovenska Vladimír Balla, držitel prestižní ceny Anasoft litera, aby povyprávěl o svých prózách Ve jménu otce nebo Velká láska, které může znát z českých překladů i domácí publikum. Dvě půvabné polské básnířky – Małgorzata Lebda a Zofia Bałdyga se setkají v jednom pořadu, aby podebatovali o polském venkovu, ale taky o životě uprchlíků v Evropě. Na přehlídce bude dále představena mladá moravskoslezská literární scéna zastoupená již známými jmény jako Roman Polách, Jan Nemček, Jan Delong a Monika Kubicová, a expres z blízké Vídně přiveze dva rakouské autory – Čechorakušana Ondřeje Cikána a Anatola Vitoucha, číst budou společně Jan Sojka a Radek Fridrich.

Součástí festivalu bude rovněž uvedení knižních novinek nakladatelství Protimluv, jednou z nich bude básnický výbor Jak se zamiluješ ceněné slovinské autorky Maji Vidmar, jejíž básně převedla do češtiny básnířka a překladatelka Lenka Kuhar Daňhelová. Jiný pořad se zas bude věnovat rozsáhlému výboru dopisů spisovatele Bruna Schulze, jehož prózu tak obdivoval Bohumil Hrabal. Rozsáhlou Knihu dopisů přeložila do češtiny Hanele Palková. Jako třetí titul pak bude představena próza Nivelační bod, dílo anonymního prozaika Ivana40. Vstup na akce 15. ročníku ProtimluvFestu je zdarma, první den se uskuteční v Domě umění v Ostravě a další dva dny pak proběhnou v prostoru ostravského Divadla 12.

Info

ProtimluvFest
20.–22. 10. 2021
Ostrava
web festivalu

foto © Kuba Ociepa

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Lunchmeat se vrací do Anežského kláštera

redakce 29.11.2023

All Above zve diváky, aby se nechali mezi mohutnými zdmi Anežského kláštera unášet na zvukovém polštáři.

KovnaFest v Punctu

redakce 28.11.2023

Nečekané souvislosti, drsné zlomy nespojitelných žánrů, překvapení jako konstanta.

Vlna blackmetalových kapel na Brutal Assault

redakce 27.11.2023

Tu nejčernější vlnu black metalu bezpochyby přinese vystoupení, jehož jméno mluví samo za sebe: Abbath přehraje skladby Immortal.

Queens of the Stone Age na Pohode

redakce 25.11.2023

Ich gitarové riffy a hlas speváka Josha Hommea patria k tomu najlepšiemu, čo sa za ostatné dekády na rockovej scéne zrodilo.

Festival Next prinesie prieniky popu a experimentu

redakce 21.11.2023

Lákadlami sú Lost Girls, Beatrice Dillon, Dis Fig, islandská kontrabasistka Bára Gísladóttir či kolektívny projekt 33.

ESNS 2024 odhaluje první umělce

redakce 19.11.2023

Zveřejněno je zatím 76 jmen z celé Evropy, mezi nimiž nechybí čtrnáct (z patnácti!) nominovaných na prestižní ceny Music Moves Europe.

Na Pohode 2024 vystúpi James Blake, Pendulum, Jockstrap alebo The Armed

redakce 17.11.2023

Na trenčianskom letisku v júli vystúpi v kompletnej kapelovej live zostave Pendulum, jedna z najznámejších drum & bassových kapiel 21. storočia.

Queens of the Stone Age na Colours of Ostrava

redakce 15.11.2023

Po turbulentním období plném zdrcujících osobních výzev se kapela navrátila ke svým kořenům.

Hradby Samoty s podtitulom Bratislava Intermezzo

redakce 14.11.2023

Gnaw Their Tongues nie je nič ľahké na strávenie – kombináciou black metalu, noisu, industrialu a jeho extrémneho sonického vystúpenia dostáva poslucháčov do katarzie.

Brutal Assault zahušťuje sestavu

redakce 12.11.2023

Norská ikona Satyricon v létě po osmi letech v pevnosti. V rámci festivalu Brutal Assault.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace