Zprávy

Román Ondřeje Štindla nominovaný na Cenu EU za literaturu

Román Ondřeje Štindla nominovaný na Cenu EU za literaturu

redakce | Zprávy | 09.03.2023

V Boloni byl zveřejněn seznam třinácti autorek a autorů, jejichž díla jsou nominována na Cenu Evropské unie za literaturu (EUPL) pro rok 2023. Českým zástupcem v soutěži se stal spisovatel Ondřej Štindl (mimo jiné dlouholetý sloupkař magazínu Full Moon) s románem Tolik popela, který vyšel roku 2022 v nakladatelství Argo. Výherkyně nebo výherce EUPL a držitelky a držitelé čestného uznání budou oznámeni 28. dubna 2023 na Lipském knižním veletrhu.

Cena Evropské unie za literaturu (EUPL) oceňuje začínající spisovatele beletrie z Evropské unie i mimo ni. Cena se uděluje ve 41 zemích zapojených do programu Kreativní Evropa a v tříletém cyklu oceňuje 41 nových vynikajících literárních talentů. EUPL upozorňuje na kreativitu a rozmanité bohatství současné evropské literatury v oblasti beletrie a klade si za cíl podporovat oběh literatury v Evropě a podněcovat větší zájem o zahraniční literární díla. Nominovaní jsou dále: Lusine Kharatyan, Ilija Đurović, Tõnis Tootsen, Iida Rauma, Maud Simonnot, Martina Vidaić, Ag Apolloni, Χάρη Ν. Σπανού (Hari N. Spanou), Anna Ospelt, Jeff Schinker, Sabina Jakubowska a Marit Kapla.

Info

Cena Evropské unie za literaturu 2023
web ceny

foto © Anna Baštýřová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nina Kohout s novou skladbou

redakce 01.06.2023

Chladný industriálny beat a agresívne syntetizátorové plochy sú v príkrom kontraste s jemnými éterickými vokálmi a sláčikmi.

Červnový Kabinet múz

redakce 01.06.2023

Full Moon selekce z červnového programu Kabinetu múz. Kam zajdeme?

Pantera v Praze po čtyřiadvaceti letech

redakce 01.06.2023

Texaská čtveřice nadále inspiruje spousty kolegů hudebníků a zároveň si získává miliony šíleně oddaných fanoušků po celém světě.

Mighty Sounds v čele s Rancid

redakce 01.06.2023

Na Mighty Sounds je pověstná především uvolněná atmosféra, která není tvořena jen hudebním programem.

Timea vydáva EP

redakce 31.05.2023

Prelínanie neo-soulu s indie popom, groove, charakteristický hlas a storytelling ovplyvnený aj jej životom v Austrálii či Berlíne.

Polský gqom, japonský daxofonista nebo niněrový drone. Punctum uzavírá jarní sezónu

redakce 31.05.2023

Měsíc ve znamení zajímavých malých koncertů oázy jménem Punctum.

El Perro (ex Radio Moscow) a Esben and the Witch míří do Prahy

redakce 31.05.2023

Mezinárodní sestava El Perro se vydává na evropskou tour v podobném stylu a snaze navázat na předchozí úspěchy Radio Moscow.

Blixa Bargeld a Teho Teardo v Paláci Akropolis

redakce 30.05.2023

Jejich hudba kombinuje avantgardu s útulností, kakofonii s melodií a jazykové propasti s krásou.

Cornelia Jakobs, Matthew and the Atlas, Glen Hansard nebo Bill Burr přijedou do Prahy

redakce 30.05.2023

Burr se nebojí rozkrývat paradoxy takové nálepky a kromě jiného se nepřímo ptá: Mohl by nás nakonec spojit muž, který vystupuje v bavlněném tričku s kapucí?

Luhovaný Vincent a dovolená jako stav mysli

redakce 30.05.2023

Dovolená je pro Vincenta spíše než fyzickým únikem do dálek, z domova pryč, především stavem mysli, uměním uvolnit vnitřní napětí a odpočinout si, lhostejno kde.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace