Zprávy / Festivalové

Screenshot Inspiračního fóra MFDF Ji.hlava

Screenshot Inspiračního fóra MFDF Ji.hlava

redakce | Zprávy / Festivalové | 11.04.2022

Inspirační fórum dokumentární Ji.hlavy spouští třetí sérii podcastu Screenshot. Šesti epizodami Screenshotu provede posluchače*ky publicista a antropolog Lukáš Senft, který představí šest inspirativních myslitelů*ek současnosti.

Kromě úvodního tématu osobní svobody a nerovnosti mezi pohlavími, se bude letos Screenshot věnovat také roli člověka v životě planety Země (s ekologem Davidem Abramem), novému pohledu na svět práce (s politologem Nickem Srnickem), problematice digitálních korporací (s profesorkou digitální politiky Jeanette Hofmann), ale třeba i tématu inteligence rostlin (s bioložkou Monicou Gagliano) nebo ekonomickým řešením, která lidem umožní dobrý a ekologicky udržitelný život (s ekonomkou Carlotou Sanz Ruiz).

Autořirky Screenshotu vybírali z více než osmdesáti hostůek Inspiračního fóra, kteří se loni na podzim představili v pětadvaceti debatách, panelových diskusích nebo moderovaných rozhovorech. „I když má smysl, abychom jako občané komunikovali s politickou sférou, je zároveň důležité, abychom nečekali na řešení shora. Jednotlivé epizody podcastu představují fascinující osobnosti, které se pokouší nalézt řešení současných krizí — jedná se o originální a mnohdy provokativní přístupy. Právě takové ale mohou proměnit předivo společenských vztahů. Od tématu svobody se dostaneme k historii praček, pracovním podmínkám, technologickým gigantům a komunikujícím rostlinám. Jsem rád, že jsem mohl být tlumočníkem toho nejzajímavějšího, co se v současné vědě odehrává,“ říká o Screenshotu jeho letošní autor Lukáš Senft. Jednotlivé epizody Screenshotu doplní také speciály: záznamy vybraných debat Inspiračního fóra.

„Inspirační fórum je nositelem nadčasových myšlenek, a je skvělé, že nám je Screenshot zachovává i mimo intenzivní festivalové dny. Čas po festivalu vždy využívám k úvaze, zda – případně jak – se svět od konce října změnil. V posledních letech je to vždy zásadně. Myšlenky a postřehy hostů a hostek Inspiračního fóra tím spíš ještě nabývají na intenzitě,“ říká ředitel Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava Marek Hovorka.

Info

MFDF Ji.hlava
web festivalu

foto © se svolením Monicy Gagliano

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Lunchmeat Festival začíná

redakce 22.09.2023

V pondělí začíná program festivalu v CAMPu, kde se představí díla připravená speciálně pro místní obří plátno o rozměrech 20 x 4 metry.

Knižní veletrh LITR ve znamení fauny a flóry

redakce 20.09.2023

Víkend plný tvůrčích workshopů, výstav, autorských čtení a hudebního programu bude probíhat především v šapitó před pavilonem a ve sbírkových sklenících Flory.

Le Guess Who? 2023 oznamuje kompletní line-up

redakce 19.09.2023

Je libo legendární ESG z jižního Bronxu, která zde předvede svůj vůbec poslední evropský koncert, Alana Sparhawka z Low nebo společné představení Catariny Barbieri a Space Afrika?

Dream Or Die, festival psychedelického snění

redakce 19.09.2023

Nabitý hudební program láká také na výstavu obrazů, poezii, přednášení a další aktivity.

Mladí ladí jazz-fest zatnul do živého

redakce 18.09.2023

K hvězdným jménům světové jazzové a experimentální scény přibyli francouzsko-alžírští Acid Arab kombinující elektronickou hudbu s tradiční arabskou kulturou.

Boleslam, festival slam poetry

redakce 17.09.2023

Během dvou dnů proběhne více než 24 tematických slamových exhibic, při kterých vystoupí největší jména tuzemské slamové scény.

Ji.hlava se zaměří na ženské režisérky

redakce 16.09.2023

Letošní program nabídne také přehlídku dokumentárních děl ve virtuální realitě.

Festival Spontana na kraji Brna

redakce 14.09.2023

Spontana je pole, na poli zelený ostrůvek a v něm betonový bazén ve kterém 23. září imploduje hned několik těles.

Space X uvede Davida Boultera, Arveho Henriksena nebo nový projekt HRTL

redakce 13.09.2023

Podzemí skvostu pražské funkcionalistické architektury obsadí koncerty, křty nových alb i výstavy.

Hlukovæ Mystéria i letos

redakce 12.09.2023

Dva dny, dvě místa, více než dvacet vystupujících. A hluk, spousta hluku.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace