Zprávy / Festivalové

Screenshot Inspiračního fóra MFDF Ji.hlava

Screenshot Inspiračního fóra MFDF Ji.hlava

redakce | Zprávy / Festivalové | 11.04.2022

Inspirační fórum dokumentární Ji.hlavy spouští třetí sérii podcastu Screenshot. Šesti epizodami Screenshotu provede posluchače*ky publicista a antropolog Lukáš Senft, který představí šest inspirativních myslitelů*ek současnosti.

Kromě úvodního tématu osobní svobody a nerovnosti mezi pohlavími, se bude letos Screenshot věnovat také roli člověka v životě planety Země (s ekologem Davidem Abramem), novému pohledu na svět práce (s politologem Nickem Srnickem), problematice digitálních korporací (s profesorkou digitální politiky Jeanette Hofmann), ale třeba i tématu inteligence rostlin (s bioložkou Monicou Gagliano) nebo ekonomickým řešením, která lidem umožní dobrý a ekologicky udržitelný život (s ekonomkou Carlotou Sanz Ruiz).

Autořirky Screenshotu vybírali z více než osmdesáti hostůek Inspiračního fóra, kteří se loni na podzim představili v pětadvaceti debatách, panelových diskusích nebo moderovaných rozhovorech. „I když má smysl, abychom jako občané komunikovali s politickou sférou, je zároveň důležité, abychom nečekali na řešení shora. Jednotlivé epizody podcastu představují fascinující osobnosti, které se pokouší nalézt řešení současných krizí — jedná se o originální a mnohdy provokativní přístupy. Právě takové ale mohou proměnit předivo společenských vztahů. Od tématu svobody se dostaneme k historii praček, pracovním podmínkám, technologickým gigantům a komunikujícím rostlinám. Jsem rád, že jsem mohl být tlumočníkem toho nejzajímavějšího, co se v současné vědě odehrává,“ říká o Screenshotu jeho letošní autor Lukáš Senft. Jednotlivé epizody Screenshotu doplní také speciály: záznamy vybraných debat Inspiračního fóra.

„Inspirační fórum je nositelem nadčasových myšlenek, a je skvělé, že nám je Screenshot zachovává i mimo intenzivní festivalové dny. Čas po festivalu vždy využívám k úvaze, zda – případně jak – se svět od konce října změnil. V posledních letech je to vždy zásadně. Myšlenky a postřehy hostů a hostek Inspiračního fóra tím spíš ještě nabývají na intenzitě,“ říká ředitel Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava Marek Hovorka.

Info

MFDF Ji.hlava
web festivalu

foto © se svolením Monicy Gagliano

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

PAF Olomouc začíná po neděli

redakce 27.11.2022

V průběhu festivalu se několik desítek umělců světového významu společně s diváky pokusí nalézt odpovědi na kryptický odkaz faustovské legendy.

Eurosonic rozšiřuje program

redakce 22.11.2022

K dříve oznámeným domácím jménům, jako jsou jsou zpěvačky Aiko, Amelie Siba a Nina Kohout vystoupí i Hentai Corporation, Adela Mede nebo 52 Hertz Whale.

Festival proti násiliu

redakce 15.11.2022

Okrem odkazu Nežnej revolúcie sa chcú spoločne postaviť proti prejavom neznášanlivosti a násiliu, ktoré je ich dôsledkom.

Festival Sharpe oznámil prvé mená

redakce 14.11.2022

Koncerty v ateliéroch, kabinete či na dvore bývalej školy. V ikonických priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky.

Berlínské CTM oznamuje první jména

redakce 12.11.2022

Těžištěm festivalu je tradičně alternativní elektronika, tradičně ale vybočí i do jiných žánrů a uměleckých disciplín.

Začal festival Alternativa

redakce 11.11.2022

Prostor je letos věnovaný také mladší generaci, která je do festivalu zapojena skrze hudební tvůrčí workshopy.

PAF Olomouc opět živě

redakce 07.11.2022

Po třech letech fyzické absence podepsal festival smlouvu s ďáblem, Olomouc a všichni návštěvníci festivalu se tak opět mohou těšit na metafyzické prolnutí.

Sound festival: berlínské techno v klášteře sv. Gabriela

redakce 04.11.2022

Rozsáhlý objekt postavený v novorománském slohu oživne undergroundovou elektronickou hudbou ve spojení se současným vizuálním uměním.

Ji.hlava online začala

redakce 03.11.2022

Nejlepším českým dokumentem je Kaprkód, cenu za nejvýraznější světový dokument si odnesl snímek 07:15 – Kos. A Ji.hlava online už maká.

Nouvelle Prague za pár dní

redakce 01.11.2022

Těšit se můžete na prohlídku areálu Výstaviště, zajímavé workshopy a panelové diskuse nabité aktuálními tématy a profesionály z ČR a zahraničí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace