Zprávy / Festivalové

Sonda, festival elektroakustické hudby a audiovizuálních performancí

Sonda, festival elektroakustické hudby a audiovizuálních performancí

redakce | Zprávy / Festivalové | 07.10.2023

Druhý ročník festivalu elektroakustické hudby a audiovizuálních performancí – Sonda 2023 se letos uskuteční ve dvou termínech a dvou akusticky výjimečných lokacích. První událost – představující unikátní projekt The Virtual Vienna Acousmonium – je sitouvána do prostor vodojemů na Žlutém kopci a to v termínu 3. až 4. listopadu. Druhá, koncepčně navazující na první ročník, proběhne 11. listopadu jako večer koncertů a performancí v prostorách Hvězdárny a planetária Brno.

Dramaturgie letošního ročníku festivalu Sonda, kterou spoluvytvářejí Jan Lichý a Jiří Suchánek, nabízí dobrodružnou cestu, odhalující publiku nová teritoria zvukových krajin experimentální a elektroakustické hudby, live electronics, audiovizuálních performancí i sound artu a objevuje v nich nečekaná a podmanivá zákoutí. Představuje práce umělců, kteří ve své tvorbě netradičním způsobem kombinují médium zvuku, světla a pohyblivého obrazu. Kromě uvedení mezinárodně etablovaných hudebníků poskytuje Sonda prostor i pro prezentaci nastupující generace multimediálních, světelných a zvukových umělců pocházející z lokální scény. Mnohá díla vznikají speciálně na míru festivalu jako součást ničím neomezené spolupráce napříč různými disciplínami.

Program koncertů a audiovizuálních performancí, který se odehraje v sobotu 11. listopadu je situován do prostor Hvězdárny a planetária Brno. Zde se představí v Irsku usazený britský solitér experimentální scény Richard Skelton, jehož naléhavé drony umocněné architekturou planetária slibují silný imerzivní zážitek. Maďarský producent Roland Nagy přiveze pod pseudonymem Fausto Mercier dekonstruovaný postklubový sound doplněný kombinací klasické a celokopulové (fulldome) projekce, zatímco srbská umělkyně a skladatelka Svetlana Maraš nabídne zcela opačný koncept a vtáhne publikum do světa elektroakustické hudby s minimem vizuálních vjemů. Hutnou porci rytmické syntézy rozšířené o živé bicí s audio reaktivní videoprojekcí naservíruje britská dvojice Church Andrews & Matt Davies, a originální (v původním nerozmělněném smyslu slova) vystoupení bude na diváky čekat v podání amerického skladatele a performera Douglase McCauslanda. Ten na festivalu představí novou 4kanálovou AV show Entanglement, ve které pomocí senzorické rukavice ovládá zvukové a vizuální vrstvy.


Festival Sonda je prostorem pro hluboký audiovizuální ponor a experimentální propojení zvuku a obrazu. K tomu je kromě světel využito i celokopulové (fulldome) projekce, kterou Hvězdárna a planetárium Brno nabízí. Program pro vizuální část festivalu na míru vytváří volné seskupení projektu Trychtýř. V rámci něj se setkává, diskutuje a improvizuje skupina novomediálních, post-digitálních umělců s cílem vytvořit vizuální práce pro festival. Ty přesahují ústřední lokaci – sál digitária – a ve formě instalací prostupují širší prostor hvězdárny. Novou zvukovou instalaci Reservoár představí v prostorách exploratoria Jiří Suchánek.

Naprosto výjimečnou částí festivalu, který výše zmiňovanému sobotnímu programu předchází, je prostorově-zvukový projekt The Virtual Vienna Acousmonium. Ten proběhne 3. až 4. listopadu v akusticky unikátních prostorách brněnských vodojemů na Žlutém kopci. Vídeňský skladatel akusmatické hudby Thomas Gorbach zde spolu se svým mexickým kolegou a skladatelem Enriquem Mendozou představí světovou premiéru projektu, který kombinuje 26kanálový audiosystém s otevřenými sluchátky. Návštěvníci budou mít příležitost poslechnout si hudbu ze systému, jenž distribuuje zvuk souběžně do 26 reproduktorů a zároveň sluchátek a dohromady vytváří ojedinělé imerzivní zvukové pole umocněné akustikou rozlehlého vodojemu. Jedná se o umělecký výzkumný projekt, který využívá speciální konfiguraci reproduktorů a sluchátek, aby zpochybnil a zároveň rozšířil schopnost akusticko-prostorového vnímání. Díky jedinečnému spojení technologie a zvuku nabídne novou dimenzi poslechového zážitku.

Hudba čtyř autorů je připravena přímo pro tento reprodukční systém a mimo Thomase Gorbache zazní skladby od Annette Vande Gorne, Enrique Mendozy a od vynálezce akusmonia a světového průkopníka prostorové akusmatické hudby Françoise Baylea.

Info

Sonda
3.–4. 11. + 11. 11. 2023
Brno
web festivalu

foto © se svolením festivalu Sonda

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Let It Roll míří na americký South by Southwest

redakce 05.03.2024

Jako vůbec první český festival v historii totiž získal možnost kurátorovat jednu z hudebních scén festivalu.

Beseda zve na zámořské Snõõper a Kollaps i legendární Ecstasy of Saint Theresa

redakce 04.03.2024

Nashvillský punkrockový kvintet Snõõper, industriální Kollaps z Melbourne, ale také dvě české legendy, Ecstasy of Saint Theresa a Moimir Papalescu & The Nihilists. A další!

Holandský Rewire oznámil třetí vlnu jmen pro letošní ročník

redakce 04.03.2024

Festival se bude konat zkraje dubna na dvaceti různých místech v holandském Haagu.

Na Pohode Peggy Gou

redakce 03.03.2024

Peggy sa stala rýchlo populárnou vďaka svojmu štýlu, v ktorom kombinuje house, techno, electro a elementy tradičnej kórejskej hudby.

Další jména našlapaného Meltu

redakce 02.03.2024

Podle ředitele festivalu Floriana Czoka chce Melt potvrdit svou pozici na německé festivalové scéně v představování off-popové a elektronické hudby.

Letošní ročník FAMUFESTu je jubilejní

redakce 02.03.2024

Festival nabídne nejen filmy, ale i divadelní představení, koncerty a přednášky. Pozvání přijala polská režisérka Agnieszka Holland.

Jazzanova i Prago Union na Mladí ladí jazz Open air

redakce 01.03.2024

Festival Mladí ladí jazz šestnáctým rokem nabízí koncerty interpretů, kteří se nebojí bořit zažité jazzové škatulky a otevírají je nejrůznějším hudebním žánrům.

Sound festival promění opuštěnou pražskou halu v berlinský warehouse

redakce 29.02.2024

Prostor se během páteční noci promění ve středobod české techno komunity.

Sharpe rozširuje festivalový a konferenčný program

redakce 22.02.2024

Od lokálneho rádia až po jednu z najvplyvnejších hudobných platforiem, ktorá nestratila silnú komunitu poslucháčov.

Festival filmu a vědy AFO, motiv: paměť

redakce 22.02.2024

Fanoušci dokumentárního filmu se letos mohou těšit na ambiciózní výlety do budoucí minulosti.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace