Zprávy / Pozvánky

Závěr roku s Jednotou

Závěr roku s Jednotou

redakce | Zprávy / Pozvánky | 24.11.2022

S blížícím se koncem roku uzavírá Jednota koncertní sezónu. Ve vyváženém poměru se tentokrát představí uznávané legendy a mladší hudebníci, kteří kladou důraz na osobitost projevu. Netradiční přístupy k loutně, příčné flétně nebo bicím doplní třeba dekoloniální drone metal nebo surový death industrial.

Pozoruhodným setkáním na pozoruhodném místě bude vystoupení Jarboe a Jozefa van Wissema. Bývalá zpěvačka Swans nadále tvoří hudbu, která je intimní i intenzivní, zatímco loutnista van Wissem, známý také ze spoluprací s Jimem Jarmuschem, opět přesvědčuje o působivosti středověce znějících melodií v moderním kontextu. Jejich koncert 25. listopadu navíc proběhne ve zřídka přístupných prostorách Hlavního nádraží.

O den později, v sobotu 26. listopadu, vystoupí v žižkovském prostoru Punctum výjimečná flétnistka a vokalistka Ka Baird. Ta se po letech v kapele Spires That in the Sunset Rise vydala na sólovou dráhu, vydala dvě povedené nahrávky na špičkových labelech Drag City a RVNG Intl., a především si získala pověst mimořádné performerky, jejíž specifické pojetí psychedelie bývá naživo uhrančivé i zcela precizní. Doprovodí ji dronový projekt Gnäw, ve kterém se fyzicky i zvukově setkává Praha s Brnem a Finsko s Íránem.

Hutný kontrast přinese australské duo Divide & Dissolve, jejichž drone doom vymítá démony koloniálních dějin. Po Roadburnu nebo Le Guess Who? je přivítá Underdogs’ 29. listopadu. Osobnějším exorcismem bude vystoupení Michaela Giry, lídra slavných Swans, který sólově dokazuje, že jeho hudba může být zdrcující i bez masivního zvuku domovské kapely. S ním se navíc představí steelkytarista Kris Hahn, další člen postreunionové inkarnace Swans. 3. prosince, Divadlo Archa.

Jiné, přímočařejší pojetí temnoty bude dominovat v Underdogs’ 5. prosince. Představí se dva projektu spojené se zásadním darkambientním labelem Cold Meat Industry, konkrétně zakladatelský deathindustrialový projekt Brighter Death Now šéfa vydavatelství Rogera Karmanika a Raison d’être, jeden z nejvíce ceněných klasických dark ambientů. Očekávání jsou jasná: misantropie, vztek a odstíny tmavé šedi. Celá koncertní série pak skončí 17. prosince v Punctu na vánočním večírku s elektroakustickým bubeníkem Andreou Belfim. Jeho hypnotické rytmy podporované synťákem doplní romantičtí technaři Lofn, mistr modulárových smyček White Trash Wigwam a všestranná DJka Mʊdʌki.

Info

Jarboe + Jozef van Wissem
25. 11. 2022 19:30, Hlavní nádraží, Praha
fb event

Ka Baird + Gnäw
26. 11. 2022 19:30, Punctum, Praha
fb event

Divide & Dissolve
29. 11. 2022 18:00, Underdogs’, Praha
fb event

Michael Gira + Kristof Hahn
3. 12. 2022 Divadlo Archa, Praha
fb event

Brighter Death Now + Raison d’être
5. 12. 2022 Underdogs’, Praha
fb event

Vánoce v Jednotě: Andrea Belfi + Lofn + White Trash Wigwam + Mʊdʌki
17. 12. 2022 Punctum, Praha
fb event

foto © Alex Phillipe Cohen

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Fource uvádí: Lil Tracy a Brennan Savage, Strawberry Guy, Avi Kaplan

redakce 23.02.2024

Při poslechu Strawberry Guye je snadné ztratit se v myšlenkách, v jeho světě ubíhá čas vlastním, krásným tempem.

Slavnostní vyhlášení cen Vinyla 2023

redakce 21.02.2024

Zahrají Toyota Vangelis, Petra Hermanova, Anna Vaverková a Klara Wodehn

Meshuggah v Praze poprvé míří do haly

redakce 21.02.2024

Meshuggah nejsou poplatni době a nadále vytváří vlastní svět, v němž stojí v povzdálí osamoceni.

Bad Karma Boy v Café V lese

redakce 21.02.2024

Kapela kolem kytaristy skupiny Para a producenta Juraje Marikoviče alias Medveďa.

Lucy Kruger & The Lost Boys, Cold Venus Revisited a dominik prok

redakce 20.02.2024

Cold Venus Revisited vnímá hudbu jako únik před dystopickou realitou a vytváří zvuk charakterizovaný existenciálními texty a melancholií plnou hluku.

V Paláci Akropolis Fvck_Kvlt a Dušan Vlk

redakce 20.02.2024

První březnový večer Prahu rozpulzují dvě přední jména slovenského alternativního rapu.

Z prachu Botch. MeetFactory

redakce 19.02.2024

Kolik skvělé muziky vzešlo z prachu Botch po roce 2002, kdy odehráli svůj poslední koncert v Seattlu?

Tomáš Palucha a Black Tar Jesus v Kampusu Hybernská

redakce 18.02.2024

Dvojspřežení Tomáš Palucha sedlá kytary už více než deset let, v současné čtyřčlenné sestavě vydali na podzim nové album u Day After.

Cradle of Filth na Flédě

redakce 18.02.2024

Cradle of Filth jsou extrémní gothic-metalový blockbuster, v němž mísí temnou romantiku, dramatický akčňák a vášnivý horor.

Dead Poet Society se vrací do Prahy

redakce 18.02.2024

Dokonalým symbolem pro Dead Poet Society je "stará z*sraná sedmistrunka", kterou si kytarista Jack Collins koupil v obchoďáku na střední škole.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace