Články / Reporty

Angažovaný videoart v Rudolfinu (Domestic Arenas)

Angažovaný videoart v Rudolfinu (Domestic Arenas)

prof. Neutrino | Články / Reporty | 06.03.2018

Po veleúspěšné Kinterově instalaci „technologického haraburdí“ Nervous Trees zvolili kurátoři Galerie Rudolfinum další netradiční formát. Pro tentokrát jde o angažovaný videoart, poukazující na aktuální problematiku prolínání kulturních identit v době multipolárního světa. Videoinstalace se pohybují od dokumentární eseje přes klipovou tvorbu až po hraný film, kde hudební složka hraje téměř stejně významnou roli jako obraz. Jak kdysi pravil David Lynch - hudba je polovina filmu.

Doporučuji dobře si rozvrhnout čas. U statického závěsného obrazu můžete stát libovolně dlouho, zatímco video má danou stopáž, a pokud nechcete minout pointu, je dobré ho ustát (zde usedět v pohodlných sofa) až do konce. Určitým nedostatkem je fakt, že návštěvník většinou nevchází do místnosti v době, kdy video začíná, ale až v jeho průběhu, což znesnadňuje jeho rozklíčování.

Video Stateless od Shimona Attie zobrazuje v expresivní metafoře pocity syrských uprchlíků, které se nalézají ve stavu existencionální prázdnoty, vystaveni nekontrolovaným hrám života a smrti. Už nejsou tím kým byli, ale ještě nejsou nikým jiným. Šerosvit scén a temné drony pak umocňují tajuplnost postav a halí je do odosobněné anonymity.

Nejdelší video Luanda-Kinshasa je šestihodinová jam session, která má evokovat éru jazz-funkových kapel 70. let. Na něm Stan Douglas demonstruje možnost prolínání kultur a technologií od těch primitivních až po elektronické nástroje a jejich společnou symbiózu. Toto video však asi málokdo uvidí celé. Musel by si na něj zřejmě vyhradit celé odpoledne. U jediného videa to však zřejmě není ani účelem.

Téměř antropologickým exkurzem do afroamerické komunity v Comptnu, předměstí Los Angeles, je kaleidoskopická dvojinstalace m.A.A.D. City. Video je inspirované stejnojmenným albem rappera Kendrika Lamara zo roku 2012. Autor Kahlil Joseph si zde pohrává se svým mixem alba, a tak bravurně dotváří staré i nové dokumentární záběry místa, kterému se „bílí“ a turisté raději vyhýbají a kde „černošské“ klany bojují o svá teritoria, i když většina z nich by nejraději překročila hranice ghetta.

Psychologickou sondou do života německého páru, jemuž se vrátil syn z války v Afghánistánu, je hraný film Continuity od Omera Fasta. Pomocí surreálných vizí zobrazuje zmatený stav vojákovy duše po návratu do "normality" a nutí nás přemýšlet o nesmyslnosti válečných konfliktů, v nichž člověk pozbývá lidskost a stává se dehumanizovaným nepřítelem.

Odlehčenou lo-fi groteskou je videoinstalace Bom Bom’s Dream vycházející z klipového žánru a zasazená do jamajského prostředí. Hlavní hrdinkou je japonská tanečnice Bom Bom a její virtuální přítel chameleon, který ji doprovází na cestách. Režisér a tvůrce hudby Jeremy Deller a choreografka Cecilia Bengolea dovádí rituály související s populární hudbou až do absurdity, když hlavní hrdinka za své – bezesporu unikátní taneční výkony v prachu ulice – získává nový větrák.

Esejí symbolicky zobrazující první setkání anglických osadníků s domorodým obyvatelstvem Afriky je zřejmě nejpůsobivější širokoúhlý snímek – jmenuje se Tropikos a natočil jej britský režisér a sociolog původem z Ghany, John Akomfrah. Snově zpomalené záběry zaručeně ocení příznivci filmů Andreje Tarkovského. Stejně důležitou funkci v něm plní i subbasový kvadrofonní zvuk, využívající například tibetských buddhistických rituálů, který zaplňuje prostor sešeřelého sálu.

Domestic Arenas představuje zajímavý pohled na současný gesamtkunstwerk. Ten, kdo je dnes režisérem, může být příště tvůrcem hudby, scenáristou či hercem. Umění samotné nemusí být jen doménou promovaných umělců, kteří jsou mnohdy uzavřeni ve své bublině a vytvářejí buď parafráze na dějiny umění či zobrazují svůj eskapistický svět. Umění se posouvá blíž k sociálním vědám a snaží se postihnout vyostřené problémy dneška, jako je migrace, život v ghettech nebo dopady postkolonialismu. Prolnutím umění, vědy a technologií tak může vzniknout něco vzájemně přínosného pro všechny zúčastněné.

Info

Domestic Arenas
19. 1. – 18. 3. 2018 Galerie Rudolfinum, Praha
web galerie

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Všechno ještě není ztracené (Colours of Ostrava 2024)

Filip Peloušek 25.07.2024

Nejsem na Colours poprvé, ale za sedm let mé absence jsem zapomněl, jak monumentální areál je, a hlavně, kolik lidí se v něm pohybuje.

Nič nie je zdarma (Melt Festival 2024)

Ema Klubisová 24.07.2024

Po Bear Stone sme sa odviezli do Záhrebu, kde sme prespali u kamaráta, snažiac sa pozliepať štyri dni festivalových dojmov do jedného koherentného textu a fotogalérie.

Propíjení barev (Colours 2024): Finále po finále

Dantez, Michal Mikuláš 21.07.2024

Sobota s Jamesem Blakem coby hlavní hvězdou věští, že se letošní konec ročníku bude za poklidnějšího rozjímání...

Propíjení barev (Colours 2024): Pestré harmonie, temné promluvy

Dantez, Michal Mikuláš 20.07.2024

Pátek, středobod festivalu, srovnávání stavů.

Propíjení barev (Colours 2024): Živelnosť v plnom prúde

Dantez, Michal Mikuláš 19.07.2024

Štvrtok sa v poobedňajších hodinách rozbieha do maximálnych rozmerov. Vír festivalu už sťahuje všetko okolo seba.

Propíjení barev (Colours 2024): Dozvuky

Dantez, Michal Mikuláš 18.07.2024

Pozvolné propíjení jasných barev: krotkost hlasitosti kompenzují Morellovy dozvuky.

Hořet bezpečně (Creepy Teepee 2024)

Timon Láska 17.07.2024

Tak intenzivní komunitní vibe jsem na žádném festivalu necítil. Soustřednost a jedinečnost vzájemného porozumění navíc sahá přes různé faktory.

Pohoda (2024) počasí navzdory

Jakub Béreš, Dominik Polívka 16.07.2024

Strach o nejbližší střídá po návratu domů obavy o samotný festival. Pohoda je místem s jedinečnou reputací a bezpečným prostorem pro všechny, kterým není dobře ve vlastní zemi.

Asijský koktejl v Sudetech (Eastern Tunes 2024)

Václav Valtr 16.07.2024

Místní spolek Thonmi chová jaky, provozuje restauraci s exotickou kuchyní, buduje tibetský dům či asijskou poznávací stezku. Decentní festival coby vrchol sezóny.

Transforma 2024: Přijít k sobě

Aneta Martínková 15.07.2024

Dramaturgie, prostor, ve kterém se festival odehrává, světla, ozvučení. Všechny podmínky jsou tu zkonstruované k tomu jít úplně na dřeň.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace