Články / Reporty

Laciné kostýmy, vytříbené kytary (Devil Master)

Laciné kostýmy, vytříbené kytary (Devil Master)

Marek Hadrbolec | Články / Reporty | 08.04.2024

Paroháče vystřelují do vzduchu a nad nimi se šklebí obličeje s corpsepaintem a falešnou krví. Na pódiu povlávají černé pláště a volány rudé košile. Celé to na první pohled působí jako pubertální vesnická parodie na black metal. Ale stačí chvíle poslechu a je jasné, že američtí Devil Master jsou mnohem víc. Blackened-punkový arsenál drží v malíčku, a tak mají při hraní dost času na to udělat si ze sebe trochu srandu. A početný kotel tancující v loužích rozlitého piva jim to baští i s navijákem.

Kapela sice vzezřením čerpá z éry levných blackmetalových kostýmů po vzoru Masters Hammer, z beden ale velmi hlasitě dští aktuální a precizní mix metalové intenzity a punkové drzosti. V některých momentech je to možná až příliš jednoduché „umca umca“, mnohem častěji jsou ale Devil Master do puntíku promyšlená zábava obnášející velký kus muzikantské práce.

Zvládnout všechny překotné vyhrávky a spěchající skladby je o to těžší, že se po strunách neustále sápou nadšené prsty z prvních řad. Stačí se ale zamračit zpod bílé barvy na obličeji nebo máchnout pláštěm a služebníci ďábla pod pódiem couvají o krok zpět. Ti odvážnější skáčou, plavou po ostatních a končí v překvapených zadních liniích.

Jestli Devil Master Kabinet Múz rozpálili, předchozí Dödsrit přišpendlili na místě, do plného sálu se jako vichřice opíral intenzivní zvuk. Obzvlášť v momentech, kdy se kakofonie black metalu a crustu rozezněla naplno, byla hudba tak nahlas, že zahltila mozek a překryla ostatní smysly. A všechno se na necelou hodinu ocitlo v centru temného švédského blizardu.

Dödsrit se opírají pouze o svou hudbu. Nemají kostýmy ani speciální efekty, jenom jednoduché modré světlo, řetězce kytarových riffů a mrazivé skřeky. To, co zní na precizních nahrávkách naprosto výborně, živě fungovalo jen z části. Na vině mohlo být crustově naladěné publikum mírně ohrnující nos nad heavymetalovými melodiemi nebo skutečnost, že to v několika partech Dödsrit stoprocentně neladilo.

Večer otevírali klíčníci Ara, vzpomínka na ně ale rychle bledne. Hlasitý zvuk byl v úvodu snad ještě víc ohlušující a skrz jeho stěny nevycházelo z Ara nic, co by se uchytilo v mozkových závitech. Kapela jako by sama nevěděla, jak se ke své tvorbě postavit. A tak přešlapovala na křižovatce temných subžánrů a tápala ve zvukové vánici.

Když odbíjí půlnoc, sedí na trůnu večera s roztékajícím se corpsepaintem a propocenýmí pláštíky Devil Master. Drzost a nadsázka spojené s hbitými prsty na strunách jsou tím nejlepším, co Kabinet ten večer potkalo. A nic na tom nemění ani pivem zmáčené oblečení a jistota několikadenního pískání v uších.

Info

Devil Master (us) + Dödsrit (se) + Ara (at)
6. 4. 2024 Kabinet múz, Brno

foto © Marek Hadrbolec

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Fantasy v kulisách hororu (Jeden kmen + Ďyvina + Budeč)

Kryštof Kočtář 21.05.2024

Drnčivé legato niněry, bezpočet fléten sytících sál tančivým pískáním, ale také všemožné samply a moderní elektronika. V nové Melodce.

Vibrující kosti (Bell Witch)

Marek Hadrbolec 20.05.2024

Ticho nikdy není tak hlasité, jako když Jesse Shreibmann zkříží paličky nad hlavou před dalším úderem do bicích.

Jak v Motownu nezestárnout (Danny Brown)

Michal Smrčina 19.05.2024

Show je vizuálně strohá, blikačky, nic moc navíc, Brown má specifické charisma a pozornost poutá sám o sobě.

Punkom slobode na stope (Chorobopop)

Jakub Veselý 06.05.2024

Počas koncertu Ctib prezentoval myšlienku o skutočnej definícii punku, polemiku o o význame životného štýlu, ktorý nedefinuje len tvrdá hudba.

Skrýt se v tygřím obleku (Raein)

Marek Hadrbolec 02.05.2024

Raein se před Kabinetem Múz pomyslně svlékají donaha a dávají se všanc. Lidi se nedočkavě chytají cizích slov a známých melodií.

Nothing Works (Declan McKenna)

Eva Karpilovská 29.04.2024

Britský písničkář Declan McKenna se po dvou letech vrátil do Prahy, s rozrostlou kapelou zahrál tentokrát v prostorném holešovickém klubu SaSaZu.

Rezignace v nejlepším smyslu slova (Still House Plants)

Alžběta Sadílková 28.04.2024

Koncert Still House Plants se odehrál jen pár dní poté, co si jejich nejnovější deska na serveru Pitchfork vysloužila označení Nejlepší nová hudba.

Panorama války nad městem (Mayssa Jallad)

Filip Peloušek 28.04.2024

Příběh vyprávěný mezi písněmi je temnější a temnější. Oči mi jen těkají mezi drobnou zpěvačkou naprosto ponořenou do hudby a panoramatem města za ní.

Zpěv odkvétajících slunečnic (White Ward)

Marek Hadrbolec 25.04.2024

Nový prostor brněnské Melodky obehnaný bílými kachličkami má navíc osobitou, mírně surrealistickou atmosféru.

Vpít se do ocelové hory (Deena Abdelwahed)

Michaela Šedinová 23.04.2024

Je sobota večer, ale sál kina Přítomnost je jako vždycky tak trochu v bezčasí. Loňská deska Jbal Rrsas tuniské producentky Deeny Abdelwahed je taky mezi časy a světy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace