Zprávy / Nové desky

Kolna křtí druhé album

Kolna křtí druhé album

redakce | Zprávy / Nové desky | 02.11.2022

Ani druhé album Kolny nezapře jejího otce zakladatele a nynějšího leadera - Zdeňka Hmyzáka Nováka, který exceloval na přelomu 80. a 90. let v doslova legendárních Ženách, kteří sice vydali jen jedno album, ale ovlivnili nepřeberné množství dalších kapel.

I v Kolně zůstávají dominantní Hmyzákovi texty, které sice na první dojem mohou znít jako dada, ale už při druhém poslechu toto úzké vymezení překračují paradoxně svým realismem, poetičností, smyslem pro rytmus, neobvyklou metaforou, neustálou hrou se slovy a jemným posouváním významů. Album se jmenuje Tehillim šeré, cesty země, a vskutku jde o jakési žalmy, litanie, sice vnitřně vtipné, pracující s humorem, ale s jistou temnější náladou nejen textu, ale i hudební složky. I když většina základů pochází z doby nahrávání prvního alba, Tehillim se právě liší větším důrazem na klidnější polohu písní. Tu korunuje kongeniální, až romantizující kytara Reného Pařeza.


Původní duo tvořil ještě Josef Jindrák (což je majitel vydavatelství Polí5 a zakladal elektro undergroundové kapely Skrytý půvab byrokracie), který samozřejmě figuruje i na nové desce, stejně jako jeho spoluhráč z SPB Jan Faix, který už tu není v pozici hosta, ale stálého člena kapely. Na albu je v několika písních slyšet na bicí host Miloš Dvořáček. V současné sestavě však za bubny sedí nejnovější člen kapely - Zdeněk Konopásek, který hrával s Radomilem Uhlířem v Dvouleté fámě a po listopadu 89 v Kvartetu Dr. Konopného (nyní jej většina posluchačů zná z improvizovaných divadelních představení Jaroslava Duška a jeho divadla Vizita).

Pro neobvyklý titul kapela přichystala i neobvyklý křest 2. listopadu od 19:00 v Kasárna Karlín. Kromě obligátního kapelového koncertu v první polovině akce, bude Kolna v druhé půli rozšířena o neobvyklý orchestr. Na programu bude orchestrálně improvizovaná pocta již zmíněným Ženám, na ploše více jak hodiny zazní několik jejich písní v nezvyklých úpravách, dirigentem bude Stanislav Diviš (Krásné nové stroje), mnohá překvapení lze očekávat už jen podle výčtu jmen zúčastněných: Petr Marek (Midi Lidi), Mikoláš Chadima (MCH Band), Ondřej Ježek (OTK), Martin Kyšperský (Květy), Vojta Havel, Martin Janíček, Petr Nikl, Jára Tarnovski (Gurun Gurun), Miloš Vojtěchovský (Mozart K), Jan Jirucha (PIO), Vojta Kovařík (OZW), Martin Choura (Ženy), Michal Kořán (Kora et le Mechanix), Roman Plischke a Ivo Štefan (Skrytý půvab byrokracie) a další.

Info

Kolna –⁠ Tehillim šeré, cesty země (Polí5, 2022)
Bandcamp vydavatelství

Živě:
Kolna
2. 11. 2022 19:00
Kasárna Karlín, Praha
Fb událost

foto © Anna Baštýřová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nachttante s novou deskou a obsazením

redakce 06.12.2023

Při poslechu se ocitnete na koupališti v brněnských Zábrdovicích, na Jižním pólu nebo v Kromclu na rybách.

Craggy Collyde, The House Next Door

redakce 06.12.2023

Craggy Collyde vstoupili na scénu ještě jako duo frontmana Craggyho a bubenice Veroniky v roce 2018.

Tomáš Knoflíček má kontemplativně observační klip

redakce 05.12.2023

Konceptuální tvorba Matěje Smetany se uplatňuje v animovaných kresbách, videích, objektech a instalacích.

Ys: Když zlato tančí s odpadky

redakce 04.12.2023

Na scéně se objevila nová kapela, složená z Ivy Z a Orla, známého z kapel Planety či Prohra Praha.

sxilence vydává EP

redakce 03.12.2023

Ohledává svoji italsko-českou identitu a balancuje při tom na hraně rapu a zpěvu za doprovodu vlastních beatů.

Čtvrt na smrt vydali svou nejbarevnější desku

redakce 29.11.2023

Deska se tematicky zaobírá všemi možnými formami lásky.

st. Emmita vydala debutové EP

redakce 28.11.2023

st. Emmita skrz svoje sety prináša zmes alternatívnych elektronických žánrov.

Bludička Barbory Mochowé

redakce 23.11.2023

Barbora Mochowa na novém albu vyjevuje svůj fantazijní svět, kde se kromě jejího oblíbeného tématu vesmíru objevují také postavy z výtvarného umění.

Monika Šubrtová vydala album TOON

Dagmar Lauková Petrášová 22.11.2023

Zámerom bolo spraviť nahrávku, ktorá bude jemnejšia a zvukovo detailnejšia ako predošlá produkcia v duu Jamka, kde pôsobila spoločne s Danielom Kordíkom.

Samota plná lidí na nové desce The Smile

Tomáš Jančík 22.11.2023

Aktuální singl pracuje se ztraceným Thomem Yorkem v přehlceném městě plném rozmazaných obličejů a černobílou samotou plnou lidí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace