Zprávy / Nové desky

Kolna křtí druhé album

Kolna křtí druhé album

redakce | Zprávy / Nové desky | 02.11.2022

Ani druhé album Kolny nezapře jejího otce zakladatele a nynějšího leadera - Zdeňka Hmyzáka Nováka, který exceloval na přelomu 80. a 90. let v doslova legendárních Ženách, kteří sice vydali jen jedno album, ale ovlivnili nepřeberné množství dalších kapel.

I v Kolně zůstávají dominantní Hmyzákovi texty, které sice na první dojem mohou znít jako dada, ale už při druhém poslechu toto úzké vymezení překračují paradoxně svým realismem, poetičností, smyslem pro rytmus, neobvyklou metaforou, neustálou hrou se slovy a jemným posouváním významů. Album se jmenuje Tehillim šeré, cesty země, a vskutku jde o jakési žalmy, litanie, sice vnitřně vtipné, pracující s humorem, ale s jistou temnější náladou nejen textu, ale i hudební složky. I když většina základů pochází z doby nahrávání prvního alba, Tehillim se právě liší větším důrazem na klidnější polohu písní. Tu korunuje kongeniální, až romantizující kytara Reného Pařeza.


Původní duo tvořil ještě Josef Jindrák (což je majitel vydavatelství Polí5 a zakladal elektro undergroundové kapely Skrytý půvab byrokracie), který samozřejmě figuruje i na nové desce, stejně jako jeho spoluhráč z SPB Jan Faix, který už tu není v pozici hosta, ale stálého člena kapely. Na albu je v několika písních slyšet na bicí host Miloš Dvořáček. V současné sestavě však za bubny sedí nejnovější člen kapely - Zdeněk Konopásek, který hrával s Radomilem Uhlířem v Dvouleté fámě a po listopadu 89 v Kvartetu Dr. Konopného (nyní jej většina posluchačů zná z improvizovaných divadelních představení Jaroslava Duška a jeho divadla Vizita).

Pro neobvyklý titul kapela přichystala i neobvyklý křest 2. listopadu od 19:00 v Kasárna Karlín. Kromě obligátního kapelového koncertu v první polovině akce, bude Kolna v druhé půli rozšířena o neobvyklý orchestr. Na programu bude orchestrálně improvizovaná pocta již zmíněným Ženám, na ploše více jak hodiny zazní několik jejich písní v nezvyklých úpravách, dirigentem bude Stanislav Diviš (Krásné nové stroje), mnohá překvapení lze očekávat už jen podle výčtu jmen zúčastněných: Petr Marek (Midi Lidi), Mikoláš Chadima (MCH Band), Ondřej Ježek (OTK), Martin Kyšperský (Květy), Vojta Havel, Martin Janíček, Petr Nikl, Jára Tarnovski (Gurun Gurun), Miloš Vojtěchovský (Mozart K), Jan Jirucha (PIO), Vojta Kovařík (OZW), Martin Choura (Ženy), Michal Kořán (Kora et le Mechanix), Roman Plischke a Ivo Štefan (Skrytý půvab byrokracie) a další.

Info

Kolna –⁠ Tehillim šeré, cesty země (Polí5, 2022)
Bandcamp vydavatelství

Živě:
Kolna
2. 11. 2022 19:00
Kasárna Karlín, Praha
Fb událost

foto © Anna Baštýřová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zimní pneu. Cudné i maniakální.

redakce 07.12.2022

Potměšilost dvou vědců ze špatně financované hudební laboratoře, vypočítavost shořela, prim tady tvoří nadšení a snaha dělat hudbu s něžným fakáčem světu po svém.

Slowlick debutují

redakce 06.12.2022

Melancholické a psychedelické harmónie chvíľami prechádzajú do tanečných basov a miestami dokonca do akejsi slowlickovskej verzie súčasného bluegrassu.

Miroslav Černý vydává Surrealistickou operu Frankenstein

redakce 28.11.2022

Album vyjde pouze na vinylu, součástí limitované edice bude ručně číslovaný a signovaný grafický list od umělce Františka Skály.

Blame Your Genes vydáva EP Skins

redakce 27.11.2022

Blame Your Genes vydáva svoje štvrté EP v spolupráci s bratislavským labelom Well Played Records prvýkrát aj na priehľadnom limitovanom vinyle.

Martin Zajko predstavuje sólový album

redakce 25.11.2022

Gény muzikanta má v krvi a za sebou nespočetne hudobných spoluprác s Richardom Müllerom, Janou Kirschner či Simou Magušinovou.

Andre Šulcová vydává Opportunities

redakce 25.11.2022

Její suverénní hlasový projev a autorský rukopis jdou ruku v ruce s tím nejlepším ze současného amerického písničkářství.

Urn vydáva tretí sólový album

redakce 24.11.2022

Album nie je plne elektronický ani akustický. Nejde o jazz ani trap, ale… Presvitá z neho veľa.

Heiden na vinylu

redakce 21.11.2022

Deska pojednává o životě a lidech v Bílých Karpatech, tamní nehostinné přírodě, vnitřních nejistotách a strachu z otázek, na které se mnohdy nedaří najít odpovědi.

Album Ľuba Burgra plný nečakaných spoluprác

redakce 21.11.2022

Citlivý a hravý, no zároveň drzý, mrazivý a priamy. Razantnou rytmikou sa necháte vtiahnuť a pokyvkávať, a nenechá vás ľahostajným.

Sklizeň Polí5

redakce 20.11.2022

Jistěže by bylo ideální sklizeň pohodlně rozložit rovnoměrně do celého roku. Občas se to daří, ale život kapel je živelný, řídí se vlastními pravidly.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace