Reklama

Mutanti hledaj východisko, zatím mají Radu starších

fullmoonzine.cz
fullmoonzine.cz

Kato jako děd Vševěd v novém klipu udává tón nové desce Mutantů.

Reklama

Co přichází ve chvíli, kdy už sami nejste mladí, ale „ti velcí“ vám pořád mají co říct? Takovou otázku si na novém albu Rada starších pokládá dvojice Mutanti hledaj východiskoJiří Konvalinka a Jan Vejražka.

Odpovědi hledají s respektem i obavou ze stáda frustrovaných a snadno zmanipulovatelných starších. Do své symbolické „rady“ proto přizvali hrdiny, kteří je v mládí formovali – Kata (Prago Union), Sifona (WWW) a Milana Caise (Tata Bojs). Společně natočili nahrávku, která kličkuje mezi moudrostí, ironií a apokalyptickým beatem. Album vychází 13. října a provází jej videoklip k singlu Tři zlaté zuby děda Vševěda. Křty proběhnou 12. prosince v Praze a 7. února v Brně.

Koncept singlu a klipu Tři zlaté zuby děda Vševěda, který Konvalinka režíroval, je v podstatě: „Mám problém. Problém je ten, že něco nevím. Jak to vyřeším? Někoho se zeptám. Ideálně někoho, o kom jsem přesvědčen, že mi může poradit. Poradí mi? Pokud ano, jak s touto radou naložím? Pomůže mi, nebo ne? Konkrétně u Vševěda (Kata) to spíš vypadá, že rada je taková – nikoho se neptej, spolehni se sám na sebe. Nikdo jiný se o tebe nepostará,“ vysvětluje. „Nikdy nezapomeň, že máš jenom sebe, pod sebou peklo a nad sebou nebe,“ zpívá se ve finále skladby.

Reklama

Proces tvorby celé nahrávky byl podobný jako u předchozí Pumy (2023): nejdřív přišla témata, pak hudba a nakonec texty. Tentokrát pro Mutanty nejsilněji zaznívá téma stárnutí a pocit, že svět, v němž žijeme, už přestává být náš. Album Rada starších vznikalo během společného soustředění: texty se rodily v Sokolově, hudba hlavně v noci v Jirkově studiu v domě s husitským kostelem a kryptou mrtvých mnichů. Deska vychází 23. října digitálně ve vlastním nákladu, k pražskému křtu 12. prosince v MeetFactory vyjde také na vinylu. Následně ji 7. února Mutanti pokřtí na brněnské Flédě. Mix měli na starosti Jiří Konvalinka a Tomáš „Gaex“ Karásek (Gargle & Expel studio), který se postaral i o mastering. Nahrávalo se ve Studiu Mr. Wombat a v Atelieru Libušín, bicí nahrál koncertní člen kapely Cyril Kaplan.

Tento článek je zdarma. Pořiďte si předplatné a můžete číst všechny naše články.

digital

79 Kč/měsíc
  • Základní digitální přístup, pouze na 1 měsíc
  • Veškerý obsah webu
  • Prémiové články

digital+

83 Kč/měsíc
Navíc oproti digital
  • Veškerý obsah webu bez reklam
  • Unikátní playlisty
  • Podcasty
  • Možnost odemknout 3 texty měsíčně pro ostatní
Možnost kdykoliv zrušit
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama