Zprávy

Eden in Leden mají za sebou japonskou tour

Eden in Leden mají za sebou japonskou tour

redakce | Zprávy | 18.05.2024

Indie popová formace Eden in Leden (EIL) funguje na hudební scéně dva roky. Po sérii koncertů v pražských klubech a na festivalu Povaleč se vydali na svou první tour. Místní kapela Heavenstamp je pozvala na šňůru koncertů do Japonska.

„Heavenstamp slyšeli naši nahrávku Tokyo, kterou jsme dali dohromady ve zkušebně v netokijských Záběhlicích jako vyznání naší lásky k japonské popkultuře,“ vysvětluje zpěvák a kytarista David Havas. Netrvalo dlouho a malá česká kapela s několika desítkami posluchačů obdržela nabídku zahrát si na podiích japonských klubů ve třech městech včetně Tokia v rámci společné tour nazvané Split Tour Japan 2024.


Heavenstamp s frontwoman Sally#Cinnamon na japonské scéně fungují od roku 2009. Za patnáct let působení se stali etablovanou a zkušenou kapelou, která v roce 2011 podepsala smlouvu s labelem Warner Music Japan. „Že se nám ozvali skrze společného kamaráda v Tokiu, jsme nejdřív brali jako milý vtip a nakonec jako malý zázrak. Všechno si děláme DIY – klipy, vizuální identitu, propagaci i produkci. Nemáme ani oficiálního manažera, jen skvělý kamarády. O to víc jsme byli za tohle laso vděční,“ shodují se členové kapely.

Kromě Tokia si EIL a Heavenstamp zahráli také v Osace a Nagoye. Jejich koncerty v komorních klubech celkem navštívilo přes tři sta diváků. Třetím hudebníkem na společné tour byl bluesman Duran, o němž se dá s nadsázkou říct, že je japonským vtělením Jacka Whitea. „Duran je místní hvězda. Má v sobě tu obdivuhodnou japonskou ambivalenci v tom, že dokáže dokonale emulovat vlivy, které ho inspirují. Místní často hrají v rámci žánru líp, než kapely, které žánr původně vymyslely. Pak ale přijde ten last magic touch, směs pokory a exhaltované až psychedelické lyriky, kterou všemu dodají silnou dávku autenticity.“

Je známou věcí, že zejména v 60. a 70. letech na japonské scéně často platilo, že se muzikanti nejdřív snažili napodobovat své západní vzory a až v okamžiku, kdy měli pocit, že se jim vyrovnali, začali zakládat vlastní, často naprosto svébytně znějící tělesa. I EIL proto museli pečlivě zvážit způsob, jakým se na tour připraví.

„Nejsme profesionální muzikanti, ale hudbu milujeme a uvědomili jsme si, že pokud chceme hrát nejen pro kamarády, musíme se o dost víc snažit. Celá zkušenost z nás myslím udělala mnohem lepší kapelu,“ říká David Havas. „Bylo inspirativní vidět jak profesionální jsou místní hudebníci a posádky hudebních klubů. Jak tvoří, pečlivě připravují společné akce a jak tráví čas před hraním i po koncertech. Tradicí se pro nás například staly společné večeře vrcholící kláním v karaoke. To nám v Praze bude chybět. Stejně jako pohled na nablýskaný auta driftující nočním Tokiem. Původně jsem si mysleli, že spousta věcí, které se o Tokiu tradují, jsou tak trochu městské legendy. Překvapilo nás nakolik se v mnoha případech jedná o realitu.“

Podstatnou součástí tour byla taky videodokumentace celé cesty. Havas v minulosti už hudební dokument natočil. Punkový portrét Příliš pozdě zemřít mladý o Ivu Pospíšilovi z DG 307 a Garáže označil Jan Křipač z Filmu a doby ve výroční anketě za jeden z debutů roku. „Říkali jsme si, že ať už celá věc bude terno nebo totální fiasko, film o neznámé kapele, která jede na svou první tour rovnou do Japonska, by mohl být správným způsobem ujetě atraktivní.“

Pokračuje také komunikace s oběma japonskými tělesy. V jednání je společný feat na novém singlu EIL No Blue Tomorrows. „Ten song jsme nazvali podle fiktivního filmu, který natáčí Laura Dern v Lynchově Inland Empire. Její osobnost se postupně rozpouští v postavě, kterou má hrát. Hodil by se nám tam proto ženský vokál Sally i Duranova divoká kytara,“ uzavírá Havas.

Info

Eden in Leden
web kapely

foto © David Havas

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Nová deska kapely Veneer

redakce 17.06.2024

I zde hraje prim elektronická produkce navzdory tomu, že oba kytaristé do skladeb dodali spoustu kytarových partů.

Sonic Meditation v kostele U Salvátora

redakce 17.06.2024

Nový koncept hudebně-komunitních událostí varhanice Katty, bude hostit její přátele z hudebního prostředí.

Unsound a první vlna jmen

redakce 17.06.2024

To nejlepší z alternativní a elektronické scény, letos pod mottem NOISE. Kali Malone, Mica Levi, Actress a mraky dalších.

Performance mapující vývoj heavy metalu v podání Johna Dorana

redakce 16.06.2024

Editor, hudební publicista, autor a moderátor John Doran (The Quietus, The Guardian, BBC) v MeetFactory před koncertem Chelsea Wolfe.

Multimediální výstava Singularita.

redakce 16.06.2024

Skupina Homo_Digitalis_3.2.1 odhalí v Hradci Králové svou multimediální instalaci #Singularity - Human Expiration: 2045 vytvořenou za pomocí AI nástrojů.

Hudební maraton Bear Stone v nedotčené příhodě

redakce 16.06.2024

Headlinery jako High On Fire a Kadavar doplní třeba Colour Haze, 1000mods a Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs a další.

Knižní lázně na čtyři dny

redakce 15.06.2024

Vedle autorských čtení a rozhovorů Knižní lázně připomenou také výročí Franze Kafky, který Mariánské Lázně navštívil uprostřed první světové války.

Čáry života chystají album

redakce 14.06.2024

Tematicky se na nahrávce prolnou současná společenská témata jako bytová situace, enviromentální problémy a kritika kapitalismu.

Kompletní program festivalu Vivat vila!

redakce 14.06.2024

Pro pátý ročník si dramaturgický tým dává za úkol inovativnější využití přilehlé zahrady za vilou, kde se odehrají táborové koncerty folkového zaměření.

Sungazer v Kampusu Hybernská hned dvakrát

redakce 14.06.2024

V rámci akce Sustain: Hudba a udržitelnost kapela vystoupí hned dvakrát.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace