Zprávy / Festivalové

OFF Festival 2015 a dvanáct rozhněvaných umělců

redakce | Zprávy / Festivalové | 14.04.2015

První ročník OFF Festivalu Katowice se odehrál roku 2006 v Myslovicích. Poslední leta je usazený v prvním srpnovém víkendu a v katovické Dolinie Trzech Stawów, v zelené oáze uprostřed průmyslového Slezska. OFF Festival není jen hudební událost, ale hledí i na svou filosofickou podstatu, když se chce vyhýbat moderním trendům, nudě a průměrnosti. Proto Artur Rojek, šéf a myšlenkový trust festivalu, hledá odpovídající umělce, z nichž se většina prezentuje v Polsku vůbec poprvé.

OFF Festival rok od roku roste a eklektická dramaturgie, která je zároveň odvážná, tahá do Katovic stále více fanoušků, kteří můžou vidět nejen hvězdy světové alternativy, ale taky neotřelé tváře polské scény. Že to pořadatelé dělají dobře si nemyslí jen oni sami, loni totiž festival získal European Festival Award v kategorii Nejlepší festival střední velikosti a byl rovněž v užším výběru nominovaných za nejlepší program, k zahození není ani příznivé hodnocení určujícího hudebního sajtu Pitchfork, který OFF zařadil mezi 20 nejdůležitějších letních festivalů na světě za rok 2012.


Pořadatelé aktuálně ohlašují dvanáctku nových jmen. Experimentátoři Xiu Xiu představí speciální program, ve kterém zahrají melodie z kultovnícho seriálu Twin Peaks. Jamie Stewart byl poveřen znovu zaranžovat kultovní soundtrack Angela Badalamentiho, který Xiu Xiu premiérově odehráli v rámci výstavy David Lynch: Between Two Worlds.

The Dillinger Escape Plan jsou nejen hudební jistotou, ale také držitelé světového rekordu v počtu zranění na jevišti. S újmou v kotli se počítá, antigravitační mathcore a samozřejmě i připomínka úspěšného řadového alba One of Us Is the Killer. Black Metal přiveze britský hudebník Dean Blunt a jak už jistě víte, tady se nejedná o těžký kov. Tvůrčí kombinací na bázi art popu s příměsí spousty dalších vlivůnaváže Dean na své předešlé OFF vystoupení, tehdy ještě jako Hype Williams.


Také Iceage se na OFF vracejí podruhé, ale už dávno nejsou stejnou kapelou jako kdysi. Našlapaný art post-punk z Kodaně představí svou poslední řadovou desku Plowing Into the Field of Love. Návrat hlásí i polské rockové legendy Kinsky (neplést si s americkými postrockery Kinski). Kapela založená v 90tých letech studenty filozofie bývala brutální jako metal, zuřivá jako hardcore a přesto si držela punc nápadité progrese.

Nezaměnitelné hudební scéna afrického Mali vysílá do Polska blues Songhoy (též jako Songhoy Blues). Jejich debutové album z letošního února, Music in Exile, produkoval Nick Zinner z Yeah Yeah Yeahs. Ought z Montrealu stihli debutovat už vloni, s deskou More Than Any Other Day rozehráli svižný post-punk v duchu nejlepších tradic legendárních The Velvet Underground. Naopak Steve Gunn je zástupcem amerického písničkářství a svůj styl definuje jako psycho-folk.


Zbylá jména potvrzené dvanáctky doplňují Der Father, jazzmetaloví následovníci Meshuggah - Ketha, svěží polský indie rock Wilga a písničkářka Sonia Pisze Piosenki, která se volně inspiruje tvorvou Cat Power a Laury Marling.

Kompletní letošní line-up čistě telegraficky: Patti Smith plays Horses, Ride, Run The Jewels, Sun Kil Moon, Sunn O))), Xiu Xiu plays the music of Twin Peaks, Mick Harvey performs the Songs of Serge Gainsbourg, The Dillinger Escape Plan, Young Fathers, Dean Blunt, Future Brown, The Julie Ruin, Son Lux, The Budos Band, Steve Gunn, Girl Band, Jacek Sienkiewicz, Władysław Komendarek, Pablopavo i Ludziki, Kwadrofonik, Kristen, Ten Typ Mes, Iceage, Decapitated, Ought, Songhoy Blues, Innercity Ensemble, Golden Teacher, Selvhenter, Peaking Lights, The Stubs, Der Father, Ketha, Nagrobki, Sonia Pisze Piosenki, Coals.

Info

OFF Festival 2015
7. 8. 2015
Dolina Trzech Stawów, Polsko

www.facebook.com/events/1588996128004247
www.facebook.com/offfestival
www.off-festival.pl

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tauron Nowa Muzyka má nový termín

redakce 06.04.2020

Organizátoři Tauron Nowa Muzyka se připojili ke kampani #stayathome a našli nové datum pro letošní vydání festivalu.

Alternativa oznamuje termín festivalu i kurátory

redakce 01.04.2020

Hluk, intimita, chaos i minimalismus. To letos nabídne Alternativa, čtyřdenní přehlídka avantgardní a hutné hudby ve veškeré její mnohovrstevnosti.

Festival krátkých filmů Praha se připojil k online festivalu My Darling Quarantine

redakce 29.03.2020

Každý týden od pondělí do neděle nabídne festival sedm krátkých filmů, z nichž mohou diváci vybírat a hlasovat pro film týdne.

Tallinn Music Week kompletuje odložený ročník

redakce 23.03.2020

Tallinn Music Week pracuje na odloženém ročníku letošního vydání a potvrzuje jména jako A Place to Bury Strangers či Shortparis.

Finalisté talentové soutěže festivalu Sziget zabojují o účast

redakce 19.03.2020

Hlasy návštěvníků koncertu rozhodnou, který z finalistů získá příležitost koncertovat na světovém festivalu Sziget v Budapešti.

Metronome Prague bude až v září

redakce 18.03.2020

V reakci na současnou situaci a všechna nouzová opatření přijatá státem mění Metronome Prague datum svého konání.

Ostrava znovu centrem současné opery

redakce 12.03.2020

Už popáté budou v Ostravě poslední červnové dny ve znamení nové opery a progresivních forem hudebního divadla...

Bezpečnostní opatření zasáhnou i JazzFestBrno

redakce 11.03.2020

Vzhledem k rozhodnutí Bezpečnosti rady státu bude začátek festivalu posunut. Koncerty v menších sálech by se měly konat.

Zahraniční hvězdy na Mladí ladí jazz podpoří domácí interpreti

redakce 11.03.2020

Své zahraniční kolegy na koncertech podpoří jejich čeští, moravští i slovenští kolegové, kteří si s headlinery večerů co do originality nijak nezadají.

Devendra Banhart a další na Pohodě

redakce 10.03.2020

Na letošní Pohodě vystoupí americko-venezuelský písničkář Devendra Banhart i neworleanská dechovka The Soul Rebels.