Zprávy / Festivalové

OFF Festival 2015 a dvanáct rozhněvaných umělců

redakce | Zprávy / Festivalové | 14.04.2015

První ročník OFF Festivalu Katowice se odehrál roku 2006 v Myslovicích. Poslední leta je usazený v prvním srpnovém víkendu a v katovické Dolinie Trzech Stawów, v zelené oáze uprostřed průmyslového Slezska. OFF Festival není jen hudební událost, ale hledí i na svou filosofickou podstatu, když se chce vyhýbat moderním trendům, nudě a průměrnosti. Proto Artur Rojek, šéf a myšlenkový trust festivalu, hledá odpovídající umělce, z nichž se většina prezentuje v Polsku vůbec poprvé.

OFF Festival rok od roku roste a eklektická dramaturgie, která je zároveň odvážná, tahá do Katovic stále více fanoušků, kteří můžou vidět nejen hvězdy světové alternativy, ale taky neotřelé tváře polské scény. Že to pořadatelé dělají dobře si nemyslí jen oni sami, loni totiž festival získal European Festival Award v kategorii Nejlepší festival střední velikosti a byl rovněž v užším výběru nominovaných za nejlepší program, k zahození není ani příznivé hodnocení určujícího hudebního sajtu Pitchfork, který OFF zařadil mezi 20 nejdůležitějších letních festivalů na světě za rok 2012.


Pořadatelé aktuálně ohlašují dvanáctku nových jmen. Experimentátoři Xiu Xiu představí speciální program, ve kterém zahrají melodie z kultovnícho seriálu Twin Peaks. Jamie Stewart byl poveřen znovu zaranžovat kultovní soundtrack Angela Badalamentiho, který Xiu Xiu premiérově odehráli v rámci výstavy David Lynch: Between Two Worlds.

The Dillinger Escape Plan jsou nejen hudební jistotou, ale také držitelé světového rekordu v počtu zranění na jevišti. S újmou v kotli se počítá, antigravitační mathcore a samozřejmě i připomínka úspěšného řadového alba One of Us Is the Killer. Black Metal přiveze britský hudebník Dean Blunt a jak už jistě víte, tady se nejedná o těžký kov. Tvůrčí kombinací na bázi art popu s příměsí spousty dalších vlivůnaváže Dean na své předešlé OFF vystoupení, tehdy ještě jako Hype Williams.


Také Iceage se na OFF vracejí podruhé, ale už dávno nejsou stejnou kapelou jako kdysi. Našlapaný art post-punk z Kodaně představí svou poslední řadovou desku Plowing Into the Field of Love. Návrat hlásí i polské rockové legendy Kinsky (neplést si s americkými postrockery Kinski). Kapela založená v 90tých letech studenty filozofie bývala brutální jako metal, zuřivá jako hardcore a přesto si držela punc nápadité progrese.

Nezaměnitelné hudební scéna afrického Mali vysílá do Polska blues Songhoy (též jako Songhoy Blues). Jejich debutové album z letošního února, Music in Exile, produkoval Nick Zinner z Yeah Yeah Yeahs. Ought z Montrealu stihli debutovat už vloni, s deskou More Than Any Other Day rozehráli svižný post-punk v duchu nejlepších tradic legendárních The Velvet Underground. Naopak Steve Gunn je zástupcem amerického písničkářství a svůj styl definuje jako psycho-folk.


Zbylá jména potvrzené dvanáctky doplňují Der Father, jazzmetaloví následovníci Meshuggah - Ketha, svěží polský indie rock Wilga a písničkářka Sonia Pisze Piosenki, která se volně inspiruje tvorvou Cat Power a Laury Marling.

Kompletní letošní line-up čistě telegraficky: Patti Smith plays Horses, Ride, Run The Jewels, Sun Kil Moon, Sunn O))), Xiu Xiu plays the music of Twin Peaks, Mick Harvey performs the Songs of Serge Gainsbourg, The Dillinger Escape Plan, Young Fathers, Dean Blunt, Future Brown, The Julie Ruin, Son Lux, The Budos Band, Steve Gunn, Girl Band, Jacek Sienkiewicz, Władysław Komendarek, Pablopavo i Ludziki, Kwadrofonik, Kristen, Ten Typ Mes, Iceage, Decapitated, Ought, Songhoy Blues, Innercity Ensemble, Golden Teacher, Selvhenter, Peaking Lights, The Stubs, Der Father, Ketha, Nagrobki, Sonia Pisze Piosenki, Coals.

Info

OFF Festival 2015
7. 8. 2015
Dolina Trzech Stawów, Polsko

www.facebook.com/events/1588996128004247
www.facebook.com/offfestival
www.off-festival.pl

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Blues Aperitiv odsoutěžen

redakce 21.04.2024

Přes těžké rozhodování mezi vyrovnanými účastníky nakonec porota rozhodla o vítězství polské kapely Robert Kordylewski Trio.

Program festivalu Boskovice je kompletní

redakce 19.04.2024

Nechybí na něm zaběhlá jména české a slovenské alternativní hudební scény, ani nadějní nováčci. Bohaté zastoupení mají v programu i divadla, filmy, výstavy, přednášky a workshopy.

Hudba je taky věda, říká hudební program festivalu AFO

redakce 18.04.2024

Zvuk současnosti i budoucnosti, noci na tanečním parketě a nové objevy. Jako každý rok i letos překračuje program Music is Science festivalu Academia Film Olomouc hranice žánrů.

A Day of Sound v kutnohorské GASK

redakce 18.04.2024

Na hudebním festivalu A Day of Sound vystoupí Monty Adkins, Alessandro Bosetti nebo Sisa Fehér.

The Dillinger Escape Plan na Brutal Assault

redakce 18.04.2024

TDEP, kteří posunuli hranice extrémního metalu, mají miliony příznivců a ovlivnili tisíce hudebníků se k této speciální příležitosti vrátí po sedmi letech na pódium.

Pop Messe sází silná jména

redakce 17.04.2024

Festival se také stěhuje do většího areálu brněnského Velodromu a jeho okolí na výstavišti BVV, který nabídne sedm nejen hudebních scén.

Koncert Symphony for Humanity upozorní na xenofobii

redakce 16.04.2024

Pražské ostrovy budou patřit žánrově pestré náloži neoposlouchaných hudebních tónů ze všech zemí evropské sedmadvacítky.

Kompletní lineup Meltu

redakce 15.04.2024

Z novější vlny domácích interpretů a interpretek zahrají např. Souly nebo Domiziana, která ve své tvorbě šikovně kombinuje hyperpop a eurodance.

Ji.hlava se letos prodlužuje na deset dní

redakce 13.04.2024

Návštěvníci a návštěvnice si nově budou moci vybrat, zda přijedou na první polovinu festivalu či na druhou. Je možné si koupit i akreditaci na celých deset dní.

Metronome Prague přiveze Raye

redakce 12.04.2024

V letošním roce se zapsala do historie Brit Awards, když sedm nominací proměnila v hned šest cen.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace