Zprávy / Festivalové

OFF Festival 2015 a dvanáct rozhněvaných umělců

redakce | Zprávy / Festivalové | 14.04.2015

První ročník OFF Festivalu Katowice se odehrál roku 2006 v Myslovicích. Poslední leta je usazený v prvním srpnovém víkendu a v katovické Dolinie Trzech Stawów, v zelené oáze uprostřed průmyslového Slezska. OFF Festival není jen hudební událost, ale hledí i na svou filosofickou podstatu, když se chce vyhýbat moderním trendům, nudě a průměrnosti. Proto Artur Rojek, šéf a myšlenkový trust festivalu, hledá odpovídající umělce, z nichž se většina prezentuje v Polsku vůbec poprvé.

OFF Festival rok od roku roste a eklektická dramaturgie, která je zároveň odvážná, tahá do Katovic stále více fanoušků, kteří můžou vidět nejen hvězdy světové alternativy, ale taky neotřelé tváře polské scény. Že to pořadatelé dělají dobře si nemyslí jen oni sami, loni totiž festival získal European Festival Award v kategorii Nejlepší festival střední velikosti a byl rovněž v užším výběru nominovaných za nejlepší program, k zahození není ani příznivé hodnocení určujícího hudebního sajtu Pitchfork, který OFF zařadil mezi 20 nejdůležitějších letních festivalů na světě za rok 2012.


Pořadatelé aktuálně ohlašují dvanáctku nových jmen. Experimentátoři Xiu Xiu představí speciální program, ve kterém zahrají melodie z kultovnícho seriálu Twin Peaks. Jamie Stewart byl poveřen znovu zaranžovat kultovní soundtrack Angela Badalamentiho, který Xiu Xiu premiérově odehráli v rámci výstavy David Lynch: Between Two Worlds.

The Dillinger Escape Plan jsou nejen hudební jistotou, ale také držitelé světového rekordu v počtu zranění na jevišti. S újmou v kotli se počítá, antigravitační mathcore a samozřejmě i připomínka úspěšného řadového alba One of Us Is the Killer. Black Metal přiveze britský hudebník Dean Blunt a jak už jistě víte, tady se nejedná o těžký kov. Tvůrčí kombinací na bázi art popu s příměsí spousty dalších vlivůnaváže Dean na své předešlé OFF vystoupení, tehdy ještě jako Hype Williams.


Také Iceage se na OFF vracejí podruhé, ale už dávno nejsou stejnou kapelou jako kdysi. Našlapaný art post-punk z Kodaně představí svou poslední řadovou desku Plowing Into the Field of Love. Návrat hlásí i polské rockové legendy Kinsky (neplést si s americkými postrockery Kinski). Kapela založená v 90tých letech studenty filozofie bývala brutální jako metal, zuřivá jako hardcore a přesto si držela punc nápadité progrese.

Nezaměnitelné hudební scéna afrického Mali vysílá do Polska blues Songhoy (též jako Songhoy Blues). Jejich debutové album z letošního února, Music in Exile, produkoval Nick Zinner z Yeah Yeah Yeahs. Ought z Montrealu stihli debutovat už vloni, s deskou More Than Any Other Day rozehráli svižný post-punk v duchu nejlepších tradic legendárních The Velvet Underground. Naopak Steve Gunn je zástupcem amerického písničkářství a svůj styl definuje jako psycho-folk.


Zbylá jména potvrzené dvanáctky doplňují Der Father, jazzmetaloví následovníci Meshuggah - Ketha, svěží polský indie rock Wilga a písničkářka Sonia Pisze Piosenki, která se volně inspiruje tvorvou Cat Power a Laury Marling.

Kompletní letošní line-up čistě telegraficky: Patti Smith plays Horses, Ride, Run The Jewels, Sun Kil Moon, Sunn O))), Xiu Xiu plays the music of Twin Peaks, Mick Harvey performs the Songs of Serge Gainsbourg, The Dillinger Escape Plan, Young Fathers, Dean Blunt, Future Brown, The Julie Ruin, Son Lux, The Budos Band, Steve Gunn, Girl Band, Jacek Sienkiewicz, Władysław Komendarek, Pablopavo i Ludziki, Kwadrofonik, Kristen, Ten Typ Mes, Iceage, Decapitated, Ought, Songhoy Blues, Innercity Ensemble, Golden Teacher, Selvhenter, Peaking Lights, The Stubs, Der Father, Ketha, Nagrobki, Sonia Pisze Piosenki, Coals.

Info

OFF Festival 2015
7. 8. 2015
Dolina Trzech Stawów, Polsko

www.facebook.com/events/1588996128004247
www.facebook.com/offfestival
www.off-festival.pl

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mezipatra odhalila svůj hlavní program

redakce 19.10.2019

Celovečerní debut Ernsta autenticky a s humorem pojednává o důležitosti přátelství a vzájemné toleranci nejen v queer komunitě. A filmů bude daleko víc!

Žižkovská Noc oslaví deset let

redakce 16.10.2019

Nadcházející desátý ročník má záměr rekapitulovat vývoj čtvrti, která mu dala jméno. Nejen svým doprovodným programem.

ProtimluvFest zve na cestu

redakce 12.10.2019

Tématem letošního ročníku ProtimluvFestu bude cesta ve všech možných podobách.

Dalších 44 jmen pro ESNS 2020

redakce 11.10.2019

V čele druhé vlny jmen potvrzených pro Eurosonic Noorderslag jsou ukrajinská raperka Alyona Alyona a temné duo Skynd.

Tata Bojs na Metronome Festivalu probudí Křižíkovu fontánu

redakce 10.10.2019

Legendární Křižíkova fontána na Výstavišti se konečně dočká uplatnění odpovídajícího jejímu historickému i kulturnímu významu.

Konkurz kapel na Hradecký slunovrat 2020

redakce 10.10.2019

Welcome scéna objevuje začínající i déle působící zajímavé interprety napříč žánry, nabízí jim možnost vystoupení na renomovaném festivalu.

Možnosti zvuku: Sonic Territories

redakce 09.10.2019

Vídeňská městská část Seestadt zažije poslední říjnový víkend festival soundartu a experimentální elektroniky.

Signal Festival láká na doprovodný program

redakce 09.10.2019

Signal Festival si kromě téměř dvaceti instalací od českých a zahraničních autorů připravil i bohatý doprovodný program.

Mezipatra představují industry program

redakce 07.10.2019

Mezipatra poprvé představí program zaměřený na filmový průmysl. Přijede spolutvůrce seriálu Transparent a mnozí další.

Lunchmeat Moon 2019

redakce 30.09.2019

Místo abychom vypisovali úctyhodný seznam tuzemských i mezinárodních jmen, pojďme si některá z nich poslechnout. Selekci si vzala na starost Kateřina Cumin.