Zprávy / Nové desky

Třetí sólovka Tomáše Hrubiše na vinylu

Třetí sólovka Tomáše Hrubiše na vinylu

redakce | Zprávy / Nové desky | 25.09.2022

Po debutu Telecí doba (2016), postaveném na expresivním a hutném klavíru, pracujícím s odkazem někdejších Psích Vojáků, a po experimentálně laděném druhém albu Raport (2017) s využitím field recording, přichází Tomáš Hrubiš se svým třetím počinem Prismatic.

Autor tentokrát úplně vypustil klavír, který byl v předchozích albech dominantním nástrojem, a novou desku postavil na zvuku varhan, syntezátorech a bicích. Prismatic reaguje na rodinné kořeny, které vychází z dlouholeté varhanní tradice: po několik generací se jeho předkové věnovali doprovodné varhanní hře na pravidelných mších, řídili chrámové sbory apod. Tomáš Hrubiš se na nové desce pokouší redefinovat svůj vztah k tomuto “kmenovému” nástroji, který slýchával od dětství v jeho daném prostředí: kostele. Hledá varhannímu zvuku jiný kontext: snaží se svobodněji pracovat s jeho barvou, zvukem a kompozicemi. Neklade tolik důraz na sakrální podtext nástroje, ale v repetitivních varhanních motivech v kombinaci s ambientními syntezátorovými plochami, usiluje o meditativnější, melancholicko - hypnotickou atmosféru. Rytmické vstupy bubeníka Martina Čecha napříč albem, mají podpořit jakýsi až iniciačně rituální podtón celé nahrávky.


Název alba Prismatic tímto odkazuje ke změně úhlu pohledu (prizma: pohled, stanovisko, prizmatický účinek: změna směru paprsku, rozšíření barevného spektra). Napětí tohoto “kontrapunktu” (rodinná konzervativní tradice a experimentální zvuk) prochází, v různých intenzitách, celou deskou. Na albu se významně podílel zvukový mistr a producent Tomáš Vtípil. Stejně jako předchozí alba vychází Prismatic ve vydavatelství Polí5. Tentokrát pouze na černém vinylu (LP) v luxusním otevíracím obalu (gatefold).

Info

Tomáš Hrubiš – Prismatic (Polí5, 2022)
Bandcamp vydavatelství

foto © Adriána Vančová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Alegorie Fæ Bestia

redakce 28.03.2023

Skrze osm písní, kdy každá je dedikovaná buď bájné, fiktivní nebo kultovní bytosti, posluchač navštíví jiné světy, tělesné podoby a emoce.

Fokular a Talk=Trouble vydali Silent Spring

redakce 27.03.2023

Silent Spring je monolitická koláž, ve které se těžké drone/metalové plochy volně prolínají s útržky rapových tracků.

Petr Marek (Midi Lidi) jako Muzikant Králíček

redakce 24.03.2023

Hodinová deska Předseda obsahuje jedenáct osobních písní, které deníkovým způsobem reflektují současné období autorova života.

Fedor Gál nahral album s kapelou Drť

redakce 23.03.2023

... aby pripomenul tragický deň vzniku Slovenského štátu, ktorý kolaboroval s nacistickým Nemeckom a pričinil sa o vyvraždenie, vyhnanie a vyvlastnenie desiatok tisícov spoluobčanov.

Mr. Pink and the Bad Thoughts vydávají EP

redakce 15.03.2023

Po několikaletém hledání správného setupu vydává pražská trojice Mr. Pink and the Bad Thoughts eponymní EP na desetipalci.

Amelie Siba vydává třetí desku, Gently Double A

redakce 13.03.2023

Smutek a trpké smíření z minulých nahrávek na novince vystřídala naděje, sklony k sebedestrukci nahradila aktivní sebepéče.

Příběhy Jany Vébrové, Kameny ze dna

redakce 12.03.2023

Lehněte si do proudu a nechte kolem sebe obtékat rozmanité melodie, poetické texty a nezaměnitelný hlas Jany Vébrové.

P/\ST vydává Tinnitus

redakce 12.03.2023

Tinnitus je o neustálém honu za úspěchem. O běhu bez cíle za prchlivým vítězstvím. O představě dokonalosti neutuchajícího výkonu.

Krajina Ró s klipem i novou deskou

redakce 11.03.2023

Mlhoviny jsou albem barevným, místy rockově úderným, jinde zase až romanticky křehkým, ale především albem písničkovým.

Tryo s novou deskou

redakce 10.03.2023

Kapela tryo nahrála u Amáka v Golden Hive Studios novou desku Iodine Clock Reaction. Předznamenává ji singl Droplets.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace