Zprávy / Ceny/Awards

Vinyla 2023: nominace

Vinyla 2023: nominace

redakce | Zprávy / Ceny/Awards | 04.01.2024

Slavnostní vyhlášení třináctého ročníku cen Vinyla proběhne 6. března v pražském Lucerna Music Baru, kde při té příležitosti zahrají Toyota Vangelis, Petra Hermanova a další nominovaní umělci. Provázet celým večerem jako moderátorka bude Linda Bartošová.


NOMINACE 2023

DESKA ROKU
Anna Vaverková – Pozdravy z polepšovny
Amelie Siba – Gently Double A
Petra Hermanova – In Death's Eyes
Toyota Vangelis – Výklopný světlomety
yanntray & kvítek – Kaspar Hauser

OBJEV ROKU
Bols/sLoB
Klara Wodehn
Wheel Cherry

POČIN ROKU
Jednota Neratov
Festival Bvcolica
Aktivity labelu Butterclub
Iniciativa Nadšením nájem nezaplatíš

Písničkářka Anna Vaverková byla jako objev zastoupena už v minulých nominacích. Na debutové dlouhohrající desce Pozdravy z polepšovny vypilovala svůj civilní elektronický pop o (ne)obyčejných věcech, znamenitě na ní zachytila nejistotu i absurditu společenských tlaků. Amelie Siba, jež na ocenění v kategorii Deska roku aspiruje už podruhé, na svém aktuálním albu Gently Double A popisuje hledání sebedůvěry ženy na prahu dospělosti ve světě, který na nás často klade přílišné nároky. Petra Hermanova působící dříve v kapele Fiordmoss se na svém sólovém debutu In Death's Eyes inspirovaném dronem i doom metalem vyrovnává se smrtí blízkého člověka. Vlastní identitu na pozadí erupce hudebních nápadů sahajících od popu po experimentální elektroniku na svém debutu Výklopný světlomety hledá Toyota Vangelis. Archetypální příběh cizince ve městě na albu Kaspar Hauser zachycují formou experimentálního rapu a hypnotického elektronického popu vokalista yanntray a producent Kvítek z brněnského labelu Butterclub.

„Mezi nominovanými deskami se sešla tři alba výrazných umělkyň, z nichž každá ve své tvorbě používá jiné výrazové prostředky. Něco ale přesto Anna Vaverková, Amelie Siba i Petra Hermanova mají společné – popisují osobní, intimní zkušenost a pracují s důležitým tématem sebepéče. Hudebníci Toyota Vangelis a dvojice yanntray & kvítek pak na svých albech kromě chuti experimentovat sdílí zejména hledání vlastní cesty a identity,“ říká jeden z koordinátorů Vinyly Pavel Uretšlégr.

V kategorii Objev roku se svým výrazným albem Esoteric Garden zabodoval elektronický hudebník Matěj Dvořák alias Bols/sLoB, jenž má cit pro dramatické zvraty i nakažlivé melodie. Trap girl Klara Wodehn zapůsobila mj. tím, že ve své tvorbě zahodila všechna klišé rapu, který upgraduje o vlivy pokojíčkové elektroniky. Básník Jakub Strouhal jako Wheel Cherry na debutovém EPčku Discopláň osobitě a s otevřeně queer perspektivou vstoupil mezi elektronické písničkáře.

Promotérský kolektiv Jednota se svým podzimním festivalem objevuje neobvyklá koncertní místa. Vrcholem, za který obdržel nominaci v kategorii Počin roku, byl loňský přesun skvěle obsazené akce se Supersilent nebo Xiu Xiu do unikátního prostoru neratovského Kostela Nanebevzetí Panny Marie. Pečlivou dramaturgií je ale vyhlášený i festival Bvcolica konaný v lesíku za Přeloučí, který jeho pořadatelé popisují jako dočasnou utopii a kolektivní umělecké tělo. Rok 2023 byl dosud nejlepší pro agilní brněnský label Butterclub zaměřující se na hudebníky, kteří přirozeně překračují hranice rapu (Lajfr, blanc, Brabíček, GTA Houbou, yanntray nebo Carter). Naopak vyhynutí dnes hrozí kulturní publicistice, na jejíž neutěšený stav upozorňuje iniciativa Nadšením nájem nezaplatíš.

„Vinyla také podporuje mladé talenty z oblasti kulturní publicistiky (Cena Jany „Apačky“ Grygarové) a elektronického producentství (Bastl Electronic Track). Až do konce ledna mohou autoři*ky přihlašovat své práce,“ dodává za organizátory cen Vinyla Tomáš Grombíř. Oba open cally doplňují hlavní kategorie a laureáti budou vyhlášeni během slavnostního večera 6. března 2024 v pražském Lucerna Music Baru.

Info

Bližší informace o hudebních cenách Vinyla včetně podrobných informací k oběma výzvám naleznete na www.vinyla.cz

foto © Tobias Humble

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Ceny Anděl 2023: Album roku mají November 2nd, zabodovala i Anna Vaverková nebo Pam Rabbit

redakce 31.03.2024

Třiatřicátý ročník byl jedním z nejbarevnějších v historii.

Vítězové hudebních cen Vinyla 2023

redakce 06.03.2024

Ceny získaly Toyota Vangelis, Klara Wodehn a iniciativa Nadšením nájem nezaplatíš. Uspěla i mladá producentka Fæ Bestia a publicisté Julie Pátá a Timon Láska.

Český lev 2024 zná nominace

redakce 16.01.2024

Nejvyšším počtem nominací se mohou pyšnit filmy Bratři, Úsvit, Bod obnovy, Přišla v noci, Němá tajemství a Tancuj Matyldo a televizní seriál Volha.

Best in Design oznámil porotce

redakce 14.01.2024

Loňští vítězové Best in Design letos ovlivní v porotě budoucnost soutěžících spolu s Brankem Popovicem a dalšími profesionály.

Vinyla hledá talenty

redakce 23.11.2023

Uzávěrka obou aktuálních výzev, Ceny Jany „Apačky“ Grygarové a Bastl Electronic Track, je 31. ledna 2024.

Břitva 2022 cení Insanii, Heiden, Trny & žiletky, Banána nebo Papagáje

redakce 07.06.2023

Kategorii alb či jednotlivé žánrově profilované sekce dále ovládl částečný, ale atmosféricky působivý návrat k černému kovu v podání Heiden.

Bastl Electronic Track. Ceny Vinyla vydávají kompilaci

redakce 19.04.2023

Nikdo z poroty asi nečekal, že ta nejchytlavější věc v celém Bastl Electronic Tracku soutěži bude postavená na samplu Leoše Janáčka.

Ceny Vinyla 2022 znají vítěze

redakce 22.02.2023

Cenu si odnesl Tomáš Niesner, Mat213 a festival Pop Messe. Uspěli i mladí producenti Mezi patry klid a publicisté David Laufer a Jiří Slabihoudek.

Na Vinyle zahraje čtveřice nominovaných

redakce 08.02.2023

Ocenění přeberou také laureáti výzvy Bastl Electronic Track pro mladé hudební producenty*ky, kterých se letos přihlásilo rekordních devětatřicet.

Nominacím Českého lva vládnou Arvéd a Il Boemo

redakce 17.01.2023

Šanci získat lví sošku za nejlepší celovečerní hraný film roku 2022 mají filmy Arvéd, BANGER., Il Boemo, Oběť a Světlonoc.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace