Zprávy / Nové desky

Třetí sólovka Tomáše Hrubiše na vinylu

Třetí sólovka Tomáše Hrubiše na vinylu

redakce | Zprávy / Nové desky | 25.09.2022

Po debutu Telecí doba (2016), postaveném na expresivním a hutném klavíru, pracujícím s odkazem někdejších Psích Vojáků, a po experimentálně laděném druhém albu Raport (2017) s využitím field recording, přichází Tomáš Hrubiš se svým třetím počinem Prismatic.

Autor tentokrát úplně vypustil klavír, který byl v předchozích albech dominantním nástrojem, a novou desku postavil na zvuku varhan, syntezátorech a bicích. Prismatic reaguje na rodinné kořeny, které vychází z dlouholeté varhanní tradice: po několik generací se jeho předkové věnovali doprovodné varhanní hře na pravidelných mších, řídili chrámové sbory apod. Tomáš Hrubiš se na nové desce pokouší redefinovat svůj vztah k tomuto “kmenovému” nástroji, který slýchával od dětství v jeho daném prostředí: kostele. Hledá varhannímu zvuku jiný kontext: snaží se svobodněji pracovat s jeho barvou, zvukem a kompozicemi. Neklade tolik důraz na sakrální podtext nástroje, ale v repetitivních varhanních motivech v kombinaci s ambientními syntezátorovými plochami, usiluje o meditativnější, melancholicko - hypnotickou atmosféru. Rytmické vstupy bubeníka Martina Čecha napříč albem, mají podpořit jakýsi až iniciačně rituální podtón celé nahrávky.


Název alba Prismatic tímto odkazuje ke změně úhlu pohledu (prizma: pohled, stanovisko, prizmatický účinek: změna směru paprsku, rozšíření barevného spektra). Napětí tohoto “kontrapunktu” (rodinná konzervativní tradice a experimentální zvuk) prochází, v různých intenzitách, celou deskou. Na albu se významně podílel zvukový mistr a producent Tomáš Vtípil. Stejně jako předchozí alba vychází Prismatic ve vydavatelství Polí5. Tentokrát pouze na černém vinylu (LP) v luxusním otevíracím obalu (gatefold).

Info

Tomáš Hrubiš – Prismatic (Polí5, 2022)
Bandcamp vydavatelství

foto © Adriána Vančová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Slowlick debutují

redakce 06.12.2022

Melancholické a psychedelické harmónie chvíľami prechádzajú do tanečných basov a miestami dokonca do akejsi slowlickovskej verzie súčasného bluegrassu.

Miroslav Černý vydává Surrealistickou operu Frankenstein

redakce 28.11.2022

Album vyjde pouze na vinylu, součástí limitované edice bude ručně číslovaný a signovaný grafický list od umělce Františka Skály.

Blame Your Genes vydáva EP Skins

redakce 27.11.2022

Blame Your Genes vydáva svoje štvrté EP v spolupráci s bratislavským labelom Well Played Records prvýkrát aj na priehľadnom limitovanom vinyle.

Martin Zajko predstavuje sólový album

redakce 25.11.2022

Gény muzikanta má v krvi a za sebou nespočetne hudobných spoluprác s Richardom Müllerom, Janou Kirschner či Simou Magušinovou.

Andre Šulcová vydává Opportunities

redakce 25.11.2022

Její suverénní hlasový projev a autorský rukopis jdou ruku v ruce s tím nejlepším ze současného amerického písničkářství.

Urn vydáva tretí sólový album

redakce 24.11.2022

Album nie je plne elektronický ani akustický. Nejde o jazz ani trap, ale… Presvitá z neho veľa.

Heiden na vinylu

redakce 21.11.2022

Deska pojednává o životě a lidech v Bílých Karpatech, tamní nehostinné přírodě, vnitřních nejistotách a strachu z otázek, na které se mnohdy nedaří najít odpovědi.

Album Ľuba Burgra plný nečakaných spoluprác

redakce 21.11.2022

Citlivý a hravý, no zároveň drzý, mrazivý a priamy. Razantnou rytmikou sa necháte vtiahnuť a pokyvkávať, a nenechá vás ľahostajným.

Sklizeň Polí5

redakce 20.11.2022

Jistěže by bylo ideální sklizeň pohodlně rozložit rovnoměrně do celého roku. Občas se to daří, ale život kapel je živelný, řídí se vlastními pravidly.

Arleta vydává třetí EP. Sex

redakce 18.11.2022

Čtyři skladby vznikly v úzkém kruhu její nejvěrnější crew a navazují na výrazný rukopis syrové a tvrdé poetiky, nekompromisního postoje a temných pohlcujících beatů.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace