Články / Reporty

Before Tauron - Multimedial Moderat a techno IDM

Before Tauron - Multimedial Moderat a techno IDM

Veronika Mrázková | Články / Reporty | 02.04.2014

Pořadatelská velkomyslnost bývá ojedinělá. Hutný program vypadal na papíře lákavě, ale nekonečně zároveň, šest hodin nakonec uteklo jako nic. Dějiště návratu Lamb nebo objevných BBNG zažilo sen s masivním preludiem. Takhle se na koncertě uděláte jen několikrát za život.

Důlní prostranství hostilo kdysi dávno při rozjezdu festivalu méně umělců než nyní "běžný warm-up". Na místě ševelily stovky lidí. Ohromující krovy v patnáctimetrové výšce, světla zalamující se v továrních okenicích a děsivě dlouhé závěsy kolem celého sálu, plíživé bodovky na nich - takové prostředí přináší stimul samo o sobě (a Tauron Nowa Muzyka si na toto čím dál tím víc potrpí). A pochopitelně: nulová míra zkreslení, zvukařská práce a technika nejvyšší jakosti, to je to, za čím se vyplatí jezdit.

O vstupní set se bez zaváhání postaral zdvojený C H District. Přístup Miroslawa Matyasika sází na dobrý začátek, bezchybné přechody a grandiózní finále - zdánlivě otřelé schéma, které se málokdy povede doladit a završit. Pro C H District malina. Zapomeňte na skladby na youtube, naživo byste projekt nazvali spíše berlínským IDM/technem než slezským experimentalem.

Se Zamilskou to je jiné (techno). Vyhlíží jako z růže květ, zní jako hromotluk. Její příběh má podtitul: "Když křehotina bojuje." Pod jedním kuželem světla, svítící trubicí a s překvapivou vervou hustila páté přes deváté. Lítaly hromy, blesky, zaoblené zvuky vyloudila jen za odměnu. Předvedla jen svou divočejší stránku a hlučela, co to šlo, o to méně se věnovala obsahu: vrstvení bylo čitelné, bez nápadů, jednotvárné. Díky hrubozrnému tracku Quarrel ji ale zná celá tamní elektro scéna, tak budiž. Mezi lokální scénou a programovým vrcholem ještě vysázel velmi přívětivé tracky samotnými Moderaty přizvaný Alex Banks. Jeho set nevybočoval. Důmyslné, ruchově bohaté a silně vypointované tracky uvedly německé trio ve shodě s naladěním publika.

Moderat představili kompletní album II, s nímž jsou na nepřetržitém osmnáctiměsíčním turné. Jeho slávu už nikdo nezpochybní, umístilo se ve spoustě žebříčků, pohltilo fanoušky Modeselektor i Apparata. Často se ale zapomíná na tvůrce vizuální stránky: Pfadfindereie. Trojice o něm shodně hovoří jako o čtvrtém členu Moderat, jeho práce na koncertní vizualizaci je stejně sugestivní jako zpracování předchozích DVD videí. V multimedial show tolik nepracuje s impresionistickými motivy, nicméně opět dominují preparované výřezy skutečnosti, světla pracují s kontrasty a bíločernou škálou. Pfadfinderei využívá prostorovosti, zpomalení času a vrstvené projekce. Čtyři velkoformátová plátna křížená na obdélníkovém půdorysu ve dvou osách evokují díky vícebodové projekci 2D i 3D efekt současně. Výsledkem jsou světelné hry a rozšíření projekce i na stropy, kouty a záhyby starého Szybu Wilson. Mimo hvězdné oblohy se na plátno dostala symbolika tvořivých rukou a alegorie hrdé svobody v obrazu ikonického býka. Integrita zvuku a obrazu je u Pfadfindereie strhující, v rámci koncertní vizualizace používá také mapping, komix art a fotografii.

Jediné, co poměrně razantně narušilo večer, byl krátký výpadek zvuku během singlu Bad Kingdom. Sasha to připodobnil ke zkaženému orgasmu těsně před vrcholem, nicméně publikum vytleskávalo nasazený rytmus až do nahození signálu. Je pro mě nepochopitelné, že se podivné diskotékové potleskávání ujalo a vydrželo publiku až do konce, Moderatům to ale zřejmě nevadilo.

Kdo byl od začátku, a přesto ustál i finální after s Terranovou, zaslouží obdiv, kůň německého labelu Kompakt bude k vidění i na samotném festivalu. Odcházela jsem ve chvíli přechodu na letní čas, s pocitem naprostého naplnění. Before Tauron eventy nepřestanu protežovat. Moderatům předcházel unikátní koncert Bokka a nadcházející událost 6. 4. je ještě pikantnější. Pink Freud, legendární punk-jazzová grupa, uvede v předpremiéře těžko uchopitelný materiál Autechre. Více říkat nemusím.

Info

Before Tauron Nowa Muzyka Festiwal 2014:
C H District (pl) + Bokka (pl) + Zamilska (pl) + Moderat (de) + Terranova (de)
29. 3. 2014, Galeria Szyb Wilson, Katovice

foto © Radosław Kaźmierczak
http://www.festiwalnowamuzyka.pl

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace