Články / Reporty

Before Tauron - Multimedial Moderat a techno IDM

Before Tauron - Multimedial Moderat a techno IDM

Veronika Mrázková | Články / Reporty | 02.04.2014

Pořadatelská velkomyslnost bývá ojedinělá. Hutný program vypadal na papíře lákavě, ale nekonečně zároveň, šest hodin nakonec uteklo jako nic. Dějiště návratu Lamb nebo objevných BBNG zažilo sen s masivním preludiem. Takhle se na koncertě uděláte jen několikrát za život.

Důlní prostranství hostilo kdysi dávno při rozjezdu festivalu méně umělců než nyní "běžný warm-up". Na místě ševelily stovky lidí. Ohromující krovy v patnáctimetrové výšce, světla zalamující se v továrních okenicích a děsivě dlouhé závěsy kolem celého sálu, plíživé bodovky na nich - takové prostředí přináší stimul samo o sobě (a Tauron Nowa Muzyka si na toto čím dál tím víc potrpí). A pochopitelně: nulová míra zkreslení, zvukařská práce a technika nejvyšší jakosti, to je to, za čím se vyplatí jezdit.

O vstupní set se bez zaváhání postaral zdvojený C H District. Přístup Miroslawa Matyasika sází na dobrý začátek, bezchybné přechody a grandiózní finále - zdánlivě otřelé schéma, které se málokdy povede doladit a završit. Pro C H District malina. Zapomeňte na skladby na youtube, naživo byste projekt nazvali spíše berlínským IDM/technem než slezským experimentalem.

Se Zamilskou to je jiné (techno). Vyhlíží jako z růže květ, zní jako hromotluk. Její příběh má podtitul: "Když křehotina bojuje." Pod jedním kuželem světla, svítící trubicí a s překvapivou vervou hustila páté přes deváté. Lítaly hromy, blesky, zaoblené zvuky vyloudila jen za odměnu. Předvedla jen svou divočejší stránku a hlučela, co to šlo, o to méně se věnovala obsahu: vrstvení bylo čitelné, bez nápadů, jednotvárné. Díky hrubozrnému tracku Quarrel ji ale zná celá tamní elektro scéna, tak budiž. Mezi lokální scénou a programovým vrcholem ještě vysázel velmi přívětivé tracky samotnými Moderaty přizvaný Alex Banks. Jeho set nevybočoval. Důmyslné, ruchově bohaté a silně vypointované tracky uvedly německé trio ve shodě s naladěním publika.

Moderat představili kompletní album II, s nímž jsou na nepřetržitém osmnáctiměsíčním turné. Jeho slávu už nikdo nezpochybní, umístilo se ve spoustě žebříčků, pohltilo fanoušky Modeselektor i Apparata. Často se ale zapomíná na tvůrce vizuální stránky: Pfadfindereie. Trojice o něm shodně hovoří jako o čtvrtém členu Moderat, jeho práce na koncertní vizualizaci je stejně sugestivní jako zpracování předchozích DVD videí. V multimedial show tolik nepracuje s impresionistickými motivy, nicméně opět dominují preparované výřezy skutečnosti, světla pracují s kontrasty a bíločernou škálou. Pfadfinderei využívá prostorovosti, zpomalení času a vrstvené projekce. Čtyři velkoformátová plátna křížená na obdélníkovém půdorysu ve dvou osách evokují díky vícebodové projekci 2D i 3D efekt současně. Výsledkem jsou světelné hry a rozšíření projekce i na stropy, kouty a záhyby starého Szybu Wilson. Mimo hvězdné oblohy se na plátno dostala symbolika tvořivých rukou a alegorie hrdé svobody v obrazu ikonického býka. Integrita zvuku a obrazu je u Pfadfindereie strhující, v rámci koncertní vizualizace používá také mapping, komix art a fotografii.

Jediné, co poměrně razantně narušilo večer, byl krátký výpadek zvuku během singlu Bad Kingdom. Sasha to připodobnil ke zkaženému orgasmu těsně před vrcholem, nicméně publikum vytleskávalo nasazený rytmus až do nahození signálu. Je pro mě nepochopitelné, že se podivné diskotékové potleskávání ujalo a vydrželo publiku až do konce, Moderatům to ale zřejmě nevadilo.

Kdo byl od začátku, a přesto ustál i finální after s Terranovou, zaslouží obdiv, kůň německého labelu Kompakt bude k vidění i na samotném festivalu. Odcházela jsem ve chvíli přechodu na letní čas, s pocitem naprostého naplnění. Before Tauron eventy nepřestanu protežovat. Moderatům předcházel unikátní koncert Bokka a nadcházející událost 6. 4. je ještě pikantnější. Pink Freud, legendární punk-jazzová grupa, uvede v předpremiéře těžko uchopitelný materiál Autechre. Více říkat nemusím.

Info

Before Tauron Nowa Muzyka Festiwal 2014:
C H District (pl) + Bokka (pl) + Zamilska (pl) + Moderat (de) + Terranova (de)
29. 3. 2014, Galeria Szyb Wilson, Katovice

foto © Radosław Kaźmierczak
http://www.festiwalnowamuzyka.pl

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Ve zvukové krajině labyrintu Faunu (Faun festival)

Veronika Miksová, Kryštof Kočtář 16.04.2024

Na koncerty chodíme v Brně často, ale sklepní scénu Husy na provázku nebo Komorní sál JAMU jsem ještě nikdy neviděl tolik přeplněné jako během Faunu...

Poslední nádech (Bendik Giske)

Julia Pátá 15.04.2024

Početné publikum pražské Archy+, ve které se letos usadil promotérský kolektiv Heartnoize, kvapem obsazuje místa ve velkém sále multifunkčního prostoru...

Hřejivý folk chladne a tmavne (Tábor + Cardo & Decumanus)

Kryštof Kočtář 13.04.2024

Když jim roku 2020 vyšlo album Liebe, psal mi kamarád nadšeně: „Ty vole, čeští Natural Snow Buildings!“ Přestože jsem s jeho zjednodušením nesouhlasil, radost jsem sdílel.

Let s gripenom, nohami pevne na zemi (Dukla)

Jakub Veselý 12.04.2024

Na pripravené gitary a klávesy dopadla tma, ktorú po chvíli rozrazilo intenzívne biele svetlo prechádzajúce do stroboskopického prerušovania rozplynutého do hustej hmly.

Od tance ke smyslovému přetížení (Jednota v noci)

Dominik Polívka 08.04.2024

Večírek pod taktovku Jednoty s dystopickými kulisami štvanického Fuchsu a ještě dystopičtější produkcí vystupujících.

Laciné kostýmy, vytříbené kytary (Devil Master)

Marek Hadrbolec 08.04.2024

Paroháče vystřelují do vzduchu a nad nimi se šklebí obličeje s corpsepaintem a falešnou krví. Na pódiu povlávají černé pláště a volány rudé košile.

Strejc is not děd! (Hentai Corporation)

Kryštof Kočtář 02.04.2024

Tentokrát v pozici „strejc edž“, jak bylo nazváno jejich aktuální turné, tedy jako kapela, co nepije.

Paprsky v mlze (Bohren & der Club of Gore)

Kryštof Kočtář 31.03.2024

Zkraje byla zdrojem světla drobná baterka, s níž si Morten Gass hledal cestu k nástrojům, tedy bicí soupravě, klávesám a kytaře.

Dvě světla na konci deště (Kaleida + Viah)

Tomáš Jančík 28.03.2024

I tak, nebo právě proto vyzařuje Kaleida stále přitažlivější hřejivý komfort, ze kterého se těžko odchází.

Swag a dechberoucí sexappeal (Annet X & NobodyListen)

waghiss666 24.03.2024

Moc krásnějších ženských jsem na pódiu neviděl, a to opakovaně. A Annet X to o sobě ví, nestydí se za svůdnost a ladně tančí na hraně s podbízivostí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace