Články / Reporty

Skrýt se v tygřím obleku (Raein)

Skrýt se v tygřím obleku (Raein)

Marek Hadrbolec | Články / Reporty | 02.05.2024

Vyrvat si srdce z těla a hodit ho davu. Úplně se otevřít a nechat všechny emoce proudit. Raein se před Kabinetem Múz pomyslně svlékají donaha a dávají se všanc. Lidi se nedočkavě chytají cizích slov a známých melodií. Napojení se daří, se vší upřímností a naivitou, která k emo-hardcore patří.

S každou výměnou kytar, které vyčkávají po stranách pódia, se zvuk Raein trochu změní. Padesát odstínů screama a jeden je dojemnější než druhý. Vibrace strun provází publikum přes vlnité duny melancholie, ostré hrany skal zlosti až do momentů vzduchoprázdna, kdy vše téměř utichne. A v cíli cesty stojí muž v tygřím obleku. Čekání končí, Raein hrají na rozloučenou Tigersuit a pruhovaná postava skáče do lidí.

Je škoda, že svět, který Raein budují, má malé trhliny. Právě časté výměny kytar a prodlevy mezi skladbami občas přetrhávají nit, vůbec největším zabijákem nálady je neposedná bicí soustava, kopák poskakuje, odmítá se zastavit. Naštěstí stačí dvakrát mrknout, chytit se kytarové linky, a všechno je zas v pořádku.

Raein vypráví příběh, předskokani Stormo jsou uzavřeni v kruhu. A zběsile touží dostat se ven. Kruh je ale pevný, promítnutý na stěnu za kapelou – blikající nápis Stormo, zrnění, barevné skvrny, zrnění a na konci setu znovu blikající nápis. A zatímco v úvodu ještě frontman Luca mhouří oči proti světlu promítačky, v závěru je má doširoka otevřené, vidoucí. A právě v tu chvíli se mu na čele na vteřinu objeví power off symbol a projekce zhasne. Frenetický set plný výbušných nálad, agresivních bicích a zběsile rychlých prstů kmitajících po strunách končí. Giacomo a jediný tanečník poklekávají čelem ke kytarové bedně. Popadnout dech a příště znovu, někde jinde, ale se stejným nasazením, a stejně marnou touhou dostat se z kola ven.

Večer otevřely Nervy, se třemi mikrofony a bez jakýchkoliv manýrů a ozdob. Zatímco se trojice hlasů Bluma, Šamana a Juraje, křičící každý v trochu jiné barvě naštvanosti, promyšleně střídala, přímočarý hudební útok kapely rozvibroval podlahu. Na gesta nebyl čas, jedna zaťatá pěst, jeden veganský statement, a hlavně salva silné hudby.

Koncertu předcházela velká očekávání, možná až příliš velká, nesplnitelná. Síla Raein totiž není v extrémně dojemných momentech nebo silných vizuálních vjemech, po kterých by v mozku zůstala vypálená stopa. Kapela v Brně ukazuje, že jde o něco mnohem obyčejnějšího – upřímný, skvěle odehraný set přesně v duchu žánru, který italská pětice pomáhala stavět.

Info

Raein (it) + Stormo (it) + Nervy
6. 5. 2024 Kabinet múz, Brno

foto © Marek Hadrbolec

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Still moving (Respect Festival 2024)

Akana 19.06.2024

Na každém ročníku Respect Festivalu se najde něco památného, jedinečného, něco, co i po letech zchátralým paměťovým buňkám napoví: „To bylo tenkrát, když…“

All kinds of rock for all kinds of people (Rock for People 2024)

Eva Karpilovská 17.06.2024

Hlavně chill. Co na tom, že se kolem vás pohybují tisíce lidí. Jsme tu přece všichni kvůli hudbě, tak proč si ji kazit malichernostmi?

Zastavit čas i způsobit amok (The Smile)

Tomáš Jančík 15.06.2024

Necelé dva roky po debutu A Light for Attracting Attention vydala skupina okolo Thoma Yorka druhou desku, politicko-kritickou i osobní, a v podobný čas se The Smile vrátili do Fora…

Nadšení i prostoje (Troye Sivan)

Zdeněk Němec 11.06.2024

Halu opouští spokojený dav vybavený ochutnávkovými pytlíky Pom-Bär, přelézá nebo podlézá zábradlí u chodníku.

Porážkám navzdory (High on Fire)

Marek Hadrbolec 05.06.2024

První z koncertů v Kabinetu Múz se mění v generální zkoušku a test krizového managementu americké trojice, technika totiž jinak precizní kapele škodí, kde jenom může.

Vídeňská magma v jícnu DOXu (Klangforum Wien I.)

Helena Konvalinová 03.06.2024

Pro první večer programu Prague Offspring, který je věnovaný soudobé hudbě, zvolilo Pražské jaro elegantní sál DOX+.

Ztracené zvuky (claire rousay)

Julia Pátá 27.05.2024

Moje pozornost se přesune na jméno Elliotta Smithe. Místy je překrývá bledě modrý fender, který jemnými arpeggii a ojedinělými akordy objímá ambientní podkres.

Pečlivě organizovaný chaos (RuinsZu)

Kryštof Kočtář 26.05.2024

„Na cos to sakra přišel? Už zvukovka mi málem urvala hlavu!“ vítal mě před koncertem RuinsZu v Paláci Akropolis známý. Tedy alespoň myslím.

Fantasy v kulisách hororu (Jeden kmen + Ďyvina + Budeč)

Kryštof Kočtář 21.05.2024

Drnčivé legato niněry, bezpočet fléten sytících sál tančivým pískáním, ale také všemožné samply a moderní elektronika. V nové Melodce.

Vibrující kosti (Bell Witch)

Marek Hadrbolec 20.05.2024

Ticho nikdy není tak hlasité, jako když Jesse Shreibmann zkříží paličky nad hlavou před dalším úderem do bicích.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace