Články / Reporty

Slavíci z Rumunska

Slavíci z Rumunska

Anna Mašátová | Články / Reporty | 16.04.2015

Balkánská dechovka je spolehlivým tahákem, jsou-li to navíc Fanfare Ciocărlia, je jisté, že rozhodně nepůjde o poklidnou akci, na které se budete rozvalovat v židlích.

Když se do toho opře tucet rumunských pupkatých dechařů, brzy se opotí i zdi a Fanfare Ciocărlia pořádají své divoké veselice napříč světem už dvacet let, aniž by svou pekelnou jízdu zpomalili. Ač se mohou pyšnit spolupracemi s nejrůznějšími hudebníky a příspěvky na filmových soundtracích jako Borat nebo Proti zdi, uchovává si kapela autentičnost a syrovost – kterou zhusta jiné balkánské ansámbly, opojené elektronikou, ztrácejí. Skřivánčí štěbetání, jak se dá přeložit spojení fanfare ciocărlia, se čekat příliš nedá, kdo stál příliš blízko pódia, tomu dují trubky v uších asi ještě dnes.

Vloni vydali Fanfare Ciocărlia novou desku Devil's Tale, na setlist však novinky příliš často nezařazují. Dávají publiku, co si žádá, léty prověřená jistota nikomu nevadí. Vždyť právě na kusy jako Ya Rayah, Bubamara, Iag Bari, Lume Lume a další se chodí. Přihoďte do toho Born To Be Wild, znělku z Jamese Bonda či Gershwinovo Summertime a rozdováděná děvčata v různých stupních odhalení šplhající na pódium a o zábavu na dlouhé hodiny je postaráno. Smůlu měla mužská část publika, která byla ze scény vykazována. Holt nejsou vrtící se boky jako boky. Přídavek byl předlouhý a navíc přímo na place pod scénou, na čela hudebníků přistávaly štědré příspěvky, zdálo se, že se bude končit za kuropění. Jenže zmožené diváctvo se začalo zvolna vytrácet nebo zmoženě opírat o bar, byl čas je nechat zase trochu vydechnout. Alespoň rok, než se Fanfare Ciocărlia, doufejme, zase vrátí.

Info

Fanfare Ciocărlia (rum)
13. 4. 2015, Lucerna Music Bar, Praha
Foto (c) Tomáš Moudrý

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace