Články / Seriály

Track týdne: Woodkid – Pale Yellow

Track týdne: Woodkid – Pale Yellow

Barbora Števanka Kadlíčková | Články / Seriály | 18.06.2020

Už sedm let uplynulo od doby, kdy multimediální umělec Woodkid vydal debut The Golden Age a track Iron jej, i díky použití v traileru ke gamese Assassin’s Creed 2, vyšvihl do centra pozornosti. Záhy se mu otevřela cesta na velké hudební festivaly a jeho působivé vystoupení na Colours of Ostrava 2013 si vybavuji jako jeden z těch výjimečných festivalových večerů, které se nesmazatelně vryjí do paměti. Woodkid dokázal na prvním albu i v obřím davu posluchačů probudit touhu po silných příbězích, hrdinství a lásce ovinuté černobílým sentimentem. Časem zmizel z povrchu internetu, aby letos začal novou a v lecčems odlišnou éru tvorby.

Že „Golden Age is (definitely) over“ je patrné už z prvního singlu nového alba Goliath, jehož dystopický videoklip překvapivě vznikl v mosteckých uhelných dolech. V tvorbě tohoto francouzského umělce se vždy neoddělitelně propojuje a navzájem ovlivňuje hudba a její vizuální zpracování. Jakým směrem se aktuálně vydal, poodkrývá v lyric videu k písni Pale Yellow, kde se zjevuje jeho digitálně vytvořené kyborg-alter ego. K barevné, neosobní virtuální realitě vytváří protiklad jeho procítěný zpěv a intimní verše a je patrné, že deska ponese výrazně temnější tón a velmi osobní výpověď. Pro debut byla typická obsese epickými symfonickými doprovody, kvůli kterým si Woodkida zamilovalo mnoho fanoušků. Instrumentační kouzlo, které se může časem vyčerpat, dostává slovo i na novém singlu. Tentokrát jsou ale smyčcové linky součástí mohutných industriálních ploch kontrastujících s typicky nakřáplým vibratem hlavního vokálu.

Promo připravovaného alba klade větší důraz na novou tajnou symboliku. Kryptický styl propagace nahrávek nabírá v posledních letech na popularitě (skalní příznivci Twenty One Pilots či Bring Me the Horizon už by mohli pracovat pro tajné služby), a tak bude zajímavé sledovat, jak se fanoušci s odhalováním skrytého narativu alba poperou. Jako výchozí vodítko snad může posloužit web těžařské společnosti Adaptive Minerals.

Info

Woodkid (fr)
web umělce

živě: Colours Selection:
Woodkid (fr)
27. 11. 2020 20:00
Forum Karlín, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Circus Brothers

redakce 29.03.2023

Circus Brothers před nedávnem vydali novou desku Za všim si stojim, kterou pokřtili v Paláci Akropolis. Pojďme si je proklepnout.

Protokol: David Noonan (Just Mustard)

redakce 27.03.2023

Do seznamu jarních koncertů stále přibývají nová jména. Do Prahy se vrací irští Just Mustard.

Šejkr #101: Čerti, kam se podíváš

Michal Pařízek 24.03.2023

Trnavská mizéria, pohádka v Leidenu i Alexino zaklínání. Výživný březen. Na show Siksa myslím od návratu z Holandska a ještě dlouho budu.

Vstupní prohlídka: Petr Mazoch

redakce 23.03.2023

Festival Spectaculare slaví deset let deseti vybranými koncerty po celé Praze a jeho součástí bude letos i Piano Day. Za ním zase stojí dramaturg a hudebník Petr Mazoch.

Protokol: Lauren Ruth Ward

redakce 22.03.2023

Marylandská rodačka bývá označována jako spojení Janis Joplin, Florence Welch nebo Courtney Barnett, její písně jsou neúprosně přímočaré a otevřené. Co ji formovalo?

Preview: Rewire 2023

Zuzana Malá 22.03.2023

Jedním z hlavních lákadel festivalu Rewire je vystoupení Fever Ray, kterým jsme věnovali i titulní stranu březnového Full Moonu. Ale nebudou zdaleka sami.

Tak daleko, tak blízko: Mickael Le Goff

redakce 21.03.2023

Jeho tvorbu si můžeme vychutnat v rámci Spectaculare v jedinečném audiovizuálním projektu Sphere v pražském Planetáriu. Ve kterých křivkách se Mickael také prochází?

Vstupní prohlídka: Vassilena Serafimova

redakce 19.03.2023

Jednou z premiér letošního Spectaculare bude vystoupení francouzské producentky Chloé s bulharskou multiinstrumentalistkou Vassilenou Serafimovou. Seznamte se!

Full Moon Stage 2023: Zouj

redakce 18.03.2023

Představte si, že se z duhové horské dráhy v Mario Kart náhle propadnete do strašidelného domu, který vytváří hyperpopový vesmír plný experimentálních a futuristických zvuků.

Full Moon Stage 2023: Jack Ladder

redakce 17.03.2023

Od roku 2005 vydal pět alb, obsáhnuvších svěží folk, nervní šedesátkové blues, gotický elektropop, novovlnné tendence i nápadité synthpopové melodie.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace