Články / Seriály

Track týdne: Woodkid – Pale Yellow

Track týdne: Woodkid – Pale Yellow

Barbora Števanka Kadlíčková | Články / Seriály | 18.06.2020

Už sedm let uplynulo od doby, kdy multimediální umělec Woodkid vydal debut The Golden Age a track Iron jej, i díky použití v traileru ke gamese Assassin’s Creed 2, vyšvihl do centra pozornosti. Záhy se mu otevřela cesta na velké hudební festivaly a jeho působivé vystoupení na Colours of Ostrava 2013 si vybavuji jako jeden z těch výjimečných festivalových večerů, které se nesmazatelně vryjí do paměti. Woodkid dokázal na prvním albu i v obřím davu posluchačů probudit touhu po silných příbězích, hrdinství a lásce ovinuté černobílým sentimentem. Časem zmizel z povrchu internetu, aby letos začal novou a v lecčems odlišnou éru tvorby.

Že „Golden Age is (definitely) over“ je patrné už z prvního singlu nového alba Goliath, jehož dystopický videoklip překvapivě vznikl v mosteckých uhelných dolech. V tvorbě tohoto francouzského umělce se vždy neoddělitelně propojuje a navzájem ovlivňuje hudba a její vizuální zpracování. Jakým směrem se aktuálně vydal, poodkrývá v lyric videu k písni Pale Yellow, kde se zjevuje jeho digitálně vytvořené kyborg-alter ego. K barevné, neosobní virtuální realitě vytváří protiklad jeho procítěný zpěv a intimní verše a je patrné, že deska ponese výrazně temnější tón a velmi osobní výpověď. Pro debut byla typická obsese epickými symfonickými doprovody, kvůli kterým si Woodkida zamilovalo mnoho fanoušků. Instrumentační kouzlo, které se může časem vyčerpat, dostává slovo i na novém singlu. Tentokrát jsou ale smyčcové linky součástí mohutných industriálních ploch kontrastujících s typicky nakřáplým vibratem hlavního vokálu.

Promo připravovaného alba klade větší důraz na novou tajnou symboliku. Kryptický styl propagace nahrávek nabírá v posledních letech na popularitě (skalní příznivci Twenty One Pilots či Bring Me the Horizon už by mohli pracovat pro tajné služby), a tak bude zajímavé sledovat, jak se fanoušci s odhalováním skrytého narativu alba poperou. Jako výchozí vodítko snad může posloužit web těžařské společnosti Adaptive Minerals.

Info

Woodkid (fr)
web umělce

živě: Colours Selection:
Woodkid (fr)
27. 11. 2020 20:00
Forum Karlín, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kam na rajz: Michaela Ditrichová

redakce 15.08.2022

Michaela Ditrichová doporučuje, kam vyrazit v létě. A hned dvě zastávky jsou příští týden do Dobrše, pošumavské vesničky, kde se příští víkend koná festival Dobršská brána.

Vstupní prohlídka: Barbora Soares

redakce 08.08.2022

Barbora Soares, narozena za úplňku v Praze, toho času žijící v Berlíně, vydala zkraje roku debutové EP Bring It On.

Vivat Moody Moon Noize vol. 3: To nejlepší

redakce 02.08.2022

Střípky nejen hudebních zážitku z vily snů...

Pop Messe 2022: To nejlepší

redakce 01.08.2022

Druhý ročník festivalu Pop Messe přivezl na šedesátku umělců z celého světa, ale nejen oni byli taháky brněnské akce.

10 + 1 = Daniel Kordik

redakce 28.07.2022

Producent pendlující mezi Londýnem a Bratislavou je stylově rozkročený, když jeho tvorba nabízí jak polohy taneční, tak kontemplativní. Z čeho to vyrůstá?

Vstupní prohlídka: Štěpánka Balcarová

redakce 25.07.2022

Na další jaro Štěpánka Balcarová plánuje turné a ve výhledu je i deska. Na koncertech zazní nové kompozice se zastřešujícím názvem Emotions. Třeba na Dobršské bráně.

Protokol: Rafiq Bhatia (Son Lux)

redakce 24.07.2022

Americký hudebník, kytarista, skladatel a producent Rafiq Bhatia má na svém kontě tři experimentální nahrávky, ale znát ho budete coby součást formace Son Lux.

Colours of Ostrava 2022: To nejlepší

redakce 19.07.2022

Co nás nejvíc bavilo na letošních Colours of Ostrava? Třeba to, že vůbec proběhly.

10 + 1 = Mathijs Steels (Shht)

redakce 03.07.2022

Space rock nové generace? Tak se někdy píše o belgické pětici Shht, která staví na syntetických basových linkách, noisu nebo krautrocku. V MeetFactory za pár dní...

Vstupní prohlídka: Beach Bum

redakce 27.06.2022

Devadesátkami ovlivněné surfrockové písničky nasáklé trávou, pařbami i oblíbenými filmy z VHS. Vstupní prohlídka na Prýglu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace