Články / Reporty

V nacistickém bunkru v objetí Timber Timbre

V nacistickém bunkru v objetí Timber Timbre

Pavla Slezáková | Články / Reporty | 02.11.2014

V předvečer všech svatých nabídl pražský Chapeau Rouge kanadské projekty Tasseomancy, respektive Timber Timbre. Potemnělé zákoutí klubu u Týnského chrámu míjel nespočet strašidelných masek, které ovšem až na pár výjimek na pravou halloweenskou oslavu nezavítaly.

Podzemní kobku rozsvítilo experimentálním folkem původně sesterské duo Tasseomancy (známé taky jako doprovodné vokalistky skupiny Austra), které už delší dobu doplňuje bubeník a klávesistka. Na pódium vstoupili v maskách, které v průběhu setu postupně odkládali, protože hlavně klávesistce bránila papírová maska ve hře, zřetelně chybovala. Těžko hodnotit přednes vzhledem k tomu, že zvuk byl ze začátku dost rozhozený. Svou výškou, ale i uměním vyčníval perkusista Evan Cartwright, který svou afektovaností dokresloval pronikavé vokály sester Lightmanových.

Bez masek, bez přetvářky předstoupili před našlapaný nacistický bunkr (jak později sklepní prostory Chapeau Rouge nazval sám Kirk) předáci kanadského folku Timber Timbre. Ačkoli se při poslechu jejich letošní desky Hot Dreams zdála reprodukce všech použitých efektů naživo nereálná, opak byl pravdou. Už při úvodní Grand Canyon šly pochyby stranou a čtveřice semknutá na miniaturním pódiu vytvořila neopakovatelně podmanivou atmosféru. Téměř jako kazatel hlásal Taylor Kirk zádumčivým hlasem své texty. Olivier Fairfield přitvrzoval hlučnými ranami bicích a Simon Trottier dochucoval rozmanitými kytarovými efekty. Rozverný Kirk si titěrný prostor užíval a konstruktivně měnil texty („I wanna dance with a Czech woman...“), poskakoval po pódiu (kyčelní výkruty v kombinaci s hlasem připomněly božského Elvise), nebo dokonce seskočil mezi lidi, aby jednomu z nich vytrhnul mobil z rukou a vrátil mu ho až v závěru setu. Jedním z highlightů byla skladba Curtains?!, navíc prodloužená o Resurection Drive Pt. 2, která přítomné doslova uhranula. Na konci si pro šestinásobný přídavek přišel Taylor Kirk sám, jeho výstup ale kazila rezonance vibrujících perkusí. V průběhu druhé písně ho doplnili i ostatní členové kapely a spolu s nimi i Romy Lightman, aby skladbě Run from Me dodala charakteristický vokální doprovod a podtrhla tak vrchol večera.

Pražskou premiéru si kanadští folkaři nemohli vybrat v lepší čas, halloween dodal koncertu temný podkres smrti a strachu, který čiší i z tvorby čtveřice. Nezbývá než horovat pro další brzkou návštěvu.

Info

Timber Timbre (can) + Tasseomancy (can)
31. 10. 2014, Chapeau Rouge, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

No importa tu cara, importas tu (Austin TV)

Kryštof Kopec 27.02.2024

Když na jaře minulého roku Austin TV oznámili comebackový koncert, lístky se vyprodaly během tří minut.

Co se děje v pokojíčkách (Holly Humberstone)

Klára Řepková 22.02.2024

Koncert je stejně jako její tvorba hořkosladká óda na ranou dospělost se všemi intenzivními láskami, propitými večery i pocity neukotvenosti a opuštění a hledáním sama sebe.

Brutalita v croptopu (Knocked Loose & Deafheaven)

Marek Hadrbolec 21.02.2024

„I wanna to see all of you stage dive!“ Bryan Garris dává povel a mosheři se sápou na půlkruhové pódium, jen aby na jeho druhé straně přistáli do propletence hlav,…

Řev tříští mramor (Napalm Death)

Kryštof Kočtář 15.02.2024

Agresivní diktát prokládaly milé pauzy, kdy Barney Greenway přítomné vzýval k odmítnutí nenávisti ve prospěch solidarity či hledal majitele nalezeného mobilu.

Cit pro pochmurnost (Of the Wand And the Moon)

Kryštof Kočtář 07.02.2024

Kim Larsen z Of the Wand & the Moon přiznaně kráčí po cestě, kterou vyšlapal legendární projekt Death in June. Někdy je tento krok jistý, jindy méně...

Večer střízlivého hardcore-punku (Magnitude & co.)

Marek Hadrbolec 07.02.2024

„Praha je asi moje nejoblíbenější město v Evropě,“ deklaruje Russell Bussey, zatímco neúnavně poskakuje po pódiu a bez ustání burcuje publikum k větší aktivitě.

Architekti metalcoru (Architects & co.)

Timon Láska 06.02.2024

Do Prahy si Architects kromě zvukově i rytmicky vyšperkovaného, více než devadesátiminutového vystoupení přivezli také spektakulární vizuální doprovod.

Slow travel CTM 2024

Andrea Bodnárová 04.02.2024

Fronta u Betonhalle je úctyhodná a uvnitř je téměř nedýchatelno. CTM otevírají Moundabout, dva týpci, co zpívají o mrtvolách v rašeliništích.

Přivolat Bestii ohněm (Mörghuul)

Marek Hadrbolec 04.02.2024

Podium zdobí dva obrácené kříže a čtveřice svíček. Dav lidí pod ním netrpělivě vyhlíží příchod Bestie...

Nejlepší texty Full Moonu 2023: Já na Brno, Brno na mě

Jakub Zbořil 31.01.2024

První koncerty jsem viděl v dnes už zaniklém klubu Boro koncem střední školy. Tehdy jsem neměl tušení, že taková podzemnická scéna v Česku vůbec existuje... Scéna - Brno!

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace