Články / Reporty

Down in the past (Mando Diao)

Down in the past (Mando Diao)

Eva Karpilovská | Články / Reporty | 28.11.2023

Praha se konečně dočkala koncertu švédské kapely Mando Diao, která vyrazila na evropské turné s letošním albem Boblikov’s Magical World a zastávku si udělala i v Lucerna Music Baru. Teprve podruhé v Česku předvedla své skladby sahající do různých subžánrů rocku, zazněly hlavně novinky, ale největší úspěch měly starší, hudebně poutavější songy. A tak se vracíme down in the past…

Úderný riff Frustration z aktuálního alba odstartoval nedělní večer. Podobně jako ostatní nové skladby spočívá i tato v jednom nápadu, který je hezký i chytlavý, ale než by došel k další myšlence nebo zajímavému obratu, je pryč. Z těch povedenějších se dá vypíchnout třeba rytmická Stop the Train, při níž se po nesmělém začátku zpěvák a frontman Björn Dixgård trochu odvázal.

Sál nebyl přeplněný a kdo přišel, náležitě si to užil. Lidi tančili, tleskali, skákali, zpívali, podávali si ruce s Dixgårdem. A ten dělal vše pro to, aby je uspokojil: házel trsátka, zpocené ručníky, vlnil se v bocích, křičel a sdílel s nimi svůj charakteristický chraplák, jak nejlépe to šlo. Na novinky to bylo akorát, skládal si je na míru současného hlasu. U některých starších věcí už mu hlasivky nestačily, což šlo slyšet třeba u příjemně akusticky ztvárněné Ochrasy. Že ale nešel do vyšších poloh, nakonec tolik nevadilo, starší kousky plné hudebních nápadů a detailů ty nové i tak předčily.

V půlce koncertu skupina opustila podium, aby se vrátila k upravenému, akustickému setupu. V Long Before the Rock’n’roll se tak nástrojovým obsazením opravdu přenesli do dob před rock’n’rollem – baskytarista Carl-Johan Fogelklou se chopil kontrabasu, bubeník Patrik Heikinpieti virblu, Dixgård hrál na poloakustickou lubovku a Daniel Haglund předvedl perfektní honky tonky piano. K tomu všichni čtyři přidali hlasy v pěkné harmonii a velmi originální verze hitu z roku 2006 byla na světě. Podobně vyzněla i The Band z první desky, píseň o lásce ke kapele, která si od té doby prošla mnoha zkušenostmi, alby, zvraty, odchody a stejně hraje i po víc jak dvaceti letech dál, byť v jiné sestavě.


fotogalerii z koncertu najdete tady

Během další „elektrické“ přestavby se sál zaplnil teatrální reprodukovanou ponurou hudbou, na což skupina navázala až přehnaně dramatickou Rabadam Ching z Boblikov’s Magical World. Publikum si více oddávalo osvědčeným číslům jako Gloria nebo Scream for You, věnovanému všem ženám v publiku, a na závěr samozřejmě došlo na největší hit Dance With Somebody, který si notovali všichni. Srdceryvná Love Last Forever jako dovětek zpívaný s přednahraným doprovodem už snad ani nebyla nutná.

Fanoušci Mando Diao dostali velkou dávku nového, byť ne zas tak originálního materiálu, pár návratů do úspěšné minulosti, dost energie, kytarových sól i pořádné rande se skvělým, důvěrně známým hlasem. I přes vřelé objímání na podiu ale bylo znát, že zamračený kytarista Håkan Sörle s nimi hraje jen chvíli, a i přes perfektně naučené linky do ní ještě úplně nepasuje, a že Mando Diao těch osm let bez druhého frontmana Gustafa Noréna něco podstatného postrádají.

Info

Mando Diao (se)
26. 11. 2023 Lucerna Music Bar, Praha

foto © Stanislava Tumakova

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Co se děje v pokojíčkách (Holly Humberstone)

Klára Řepková 22.02.2024

Koncert je stejně jako její tvorba hořkosladká óda na ranou dospělost se všemi intenzivními láskami, propitými večery i pocity neukotvenosti a opuštění a hledáním sama sebe.

Brutalita v croptopu (Knocked Loose & Deafheaven)

Marek Hadrbolec 21.02.2024

„I wanna to see all of you stage dive!“ Bryan Garris dává povel a mosheři se sápou na půlkruhové pódium, jen aby na jeho druhé straně přistáli do propletence hlav,…

Řev tříští mramor (Napalm Death)

Kryštof Kočtář 15.02.2024

Agresivní diktát prokládaly milé pauzy, kdy Barney Greenway přítomné vzýval k odmítnutí nenávisti ve prospěch solidarity či hledal majitele nalezeného mobilu.

Cit pro pochmurnost (Of the Wand And the Moon)

Kryštof Kočtář 07.02.2024

Kim Larsen z Of the Wand & the Moon přiznaně kráčí po cestě, kterou vyšlapal legendární projekt Death in June. Někdy je tento krok jistý, jindy méně...

Večer střízlivého hardcore-punku (Magnitude & co.)

Marek Hadrbolec 07.02.2024

„Praha je asi moje nejoblíbenější město v Evropě,“ deklaruje Russell Bussey, zatímco neúnavně poskakuje po pódiu a bez ustání burcuje publikum k větší aktivitě.

Architekti metalcoru (Architects & co.)

Timon Láska 06.02.2024

Do Prahy si Architects kromě zvukově i rytmicky vyšperkovaného, více než devadesátiminutového vystoupení přivezli také spektakulární vizuální doprovod.

Slow travel CTM 2024

Andrea Bodnárová 04.02.2024

Fronta u Betonhalle je úctyhodná a uvnitř je téměř nedýchatelno. CTM otevírají Moundabout, dva týpci, co zpívají o mrtvolách v rašeliništích.

Přivolat Bestii ohněm (Mörghuul)

Marek Hadrbolec 04.02.2024

Podium zdobí dva obrácené kříže a čtveřice svíček. Dav lidí pod ním netrpělivě vyhlíží příchod Bestie...

Nejlepší texty Full Moonu 2023: Já na Brno, Brno na mě

Jakub Zbořil 31.01.2024

První koncerty jsem viděl v dnes už zaniklém klubu Boro koncem střední školy. Tehdy jsem neměl tušení, že taková podzemnická scéna v Česku vůbec existuje... Scéna - Brno!

Eurosonic Noorgerslag 2024: Takhle by to šlo

Jakub Béreš, Michal Pařízek 31.01.2024

Největší evropský showcase festival a konference je pravidelně prvním místem v novém roce, kde se potkávají hudební profesionálové – od bookerů největších festivalů po zástupce malých nezávislých kapel i médií.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace