Zprávy / Pozvánky

Full Moon in the Eye: Ivan Pinkava v Trafo Gallery

Full Moon in the Eye: Ivan Pinkava v Trafo Gallery

redakce | Zprávy / Pozvánky | 25.05.2023

Trafo Gallery připravila samostatnou výstavu českého fotografa Ivana Pinkavy s názvem Full Moon in the Eye, která nabízí pátrání po tom, co vlastně pro autora znamenají tělo, tvář a oči, v jakých konstelacích se vše v jeho díle objevuje, co pro něj znamená pohled na tělo a pohled prostřednictvím těla a koneckonců i otázka kdo a na jakém základě se dívá. To vše je leitmotivem výstavy, kterou Ivan Pinkava spolu s kurátorem Pavlem Dvořákem pro Trafo Gallery přichystal.

Tělo se svýma očima. Nebo snad oči a jejich tělo? Těžko rozhodnout, která z těchto dvou definic podstaty lidského vnímání lépe odpovídá základním principům díla Ivana Pinkavy. Je v každém případě zjevné, že obojí stojí v rámci jeho tvorby v centrální pozici. A to nikoli jen jako jeden ze základních zobrazovaných motivů jeho fotografií, ale především jako východisko k úvahám o povaze a možnostech lidského pobývání ve světě, jako prostředek ke zkoumání fenoménů, které člověka a jeho tělesnost dalece překračují či z ní přinejmenším v jistém smyslu vycházejí.

Jednou ze spojovacích linek, která se prolíná celou Pinkavovou tvorbou, je právě problém těla, jeho fyzické podstaty a od ní odvozené symbolické funkce. Tělesnost je jedním ze základních stavebních kamenů jeho práce, přičemž nezáleží na tom, zda se tato tělesnost vyjevuje skrze obrazy tváří a „skutečných“ lidských těl či prostřednictvím záznamů nejrůznějších ne-lidských objektů. Všechny jsou prožívány jako výsostně tělesné, ať už způsobem svého vzniku, svými tématy či prostým uvědoměním si toho, že lidské tělo, naše tělo, je jediným „nástrojem“, který nám umožňuje každodenní i sváteční kontakt se světem ve všech jeho podobách.

Info

Ivan Pinkava: Full Moon in the Eye
12. 5. 2023 - 25. 6. 2023
Trafo Gallery, Praha
web

foto © se svolením Trafo Gallery

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Červnový Kabinet múz

redakce 01.06.2023

Full Moon selekce z červnového programu Kabinetu múz. Kam zajdeme?

Pantera v Praze po čtyřiadvaceti letech

redakce 01.06.2023

Texaská čtveřice nadále inspiruje spousty kolegů hudebníků a zároveň si získává miliony šíleně oddaných fanoušků po celém světě.

Polský gqom, japonský daxofonista nebo niněrový drone. Punctum uzavírá jarní sezónu

redakce 31.05.2023

Měsíc ve znamení zajímavých malých koncertů oázy jménem Punctum.

El Perro (ex Radio Moscow) a Esben and the Witch míří do Prahy

redakce 31.05.2023

Mezinárodní sestava El Perro se vydává na evropskou tour v podobném stylu a snaze navázat na předchozí úspěchy Radio Moscow.

Blixa Bargeld a Teho Teardo v Paláci Akropolis

redakce 30.05.2023

Jejich hudba kombinuje avantgardu s útulností, kakofonii s melodií a jazykové propasti s krásou.

Cornelia Jakobs, Matthew and the Atlas, Glen Hansard nebo Bill Burr přijedou do Prahy

redakce 30.05.2023

Burr se nebojí rozkrývat paradoxy takové nálepky a kromě jiného se nepřímo ptá: Mohl by nás nakonec spojit muž, který vystupuje v bavlněném tričku s kapucí?

Punctum zažije polské všeuměly i tlak zlomených rytmů

redakce 29.05.2023

Alternativa, Heartnoize a Sonitus přivezou polské všuměly i čínskou elektroniku.

Erik Truffaz uvede na Flédě soundtracky kultovních filmů

redakce 27.05.2023

Švýcarsko-francouzský trumpetista patří k jazzové špičce, běžně překračuje hranice žánru a obohacuje jej o prvky hip hopu, rocku nebo elektroniky.

Lunchmeat a Bukolika v kladenské Poldi

redakce 26.05.2023

Na Till The Last se představí spoluzakladatel zásadního mexického kolektivu No Ambition And Fuck-all Interest Mexican Jihad a jeho kolega Fausto Bahio.

Infected Mushroom poprvé v Česku

redakce 23.05.2023

Uznávaní jsou jako průkopníci psytrance a jejich tvorba oplývá hypnotickými rockovými aranžemi, vrstvenými melodiemi a experimenty s žánry.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace