Zprávy / Nové desky

Kompilace Virtual Healing je sondou do české elektronické scény

Kompilace Virtual Healing je sondou do české elektronické scény

redakce | Zprávy / Nové desky | 13.05.2020

Virtual Healing: Covid19 Antidote je audiovizuální kompilace od celé řady jednotlivců i kolektivů působících na české elektronické hudební scéně. Celkem se jedná o dvaapadesát skladeb mnoha žánrů, od ambientních a experimentálních až po acid a hard techno.

Virtual Healing byl původně komunitní streamovací projekt, jehož cílem bylo a stále je udržet při životě pražskou klubovou kulturu. „Máme za sebou přes osmdesát hodin online streamů živých vystoupení i DJských setů, kterých se účastní pražské kolektivy a prostory,“ říká Oliver Torr, jeden ze zakladatelů projektu. Streamovalo se z celé řady klubů, studií a prostorů: Noise Kitchen, Radia Punctum, Altenburg 1964, Bike Jesus, Fuchs2, z Mezibranské nebo Petrohradské. Žánrově nás kompilace vezme na pestrou jízdu napříč elektronickou scénou, od zcela offbeatových a likvidních forem přes kolážové experimenty až po tradiční (post)klubové styly.

„Oslovili jsme celou řadu umělců, protože jsme chtěli využít toho, jak široké spektrum lidí se podílí na jedné platformě,“ říká Matěj Moravec, produkční kompilace. „Našim cílem bylo vytvořit memento doby, průřez českou klubovou kulturou současnosti. Odezva a nadšení umělců nás velmi mile překvapila. Bohužel jsme z časových důvodů nezvládli oslovit všechny, kdo by si to zasloužili. Nedělali jsme ale žádné stylové hranice. Kdo poslal data v požadovaném formátu, toho jsme na kompilaci přidali,“ dodává Moravec.

Výsledkem je opulentní release obsahující padesát dva skladeb, v naprosté většině exkluzivních, dosud nevydaných tracků od současných českých umělců, jako je Exhausted Modern, Elektrabel, Viah, Evil Medvěd, Aid Kid a mnoha dalších. Součástí projektu je celá řada audiovizuálních děl jako plakát nebo videa od Lunchmeat Studios a Audiovuziální basen. Celá kompilace byla inspirována zahraničními covidovými kompilacemi jako italská Music Against Virus, obří švýcarská Make Some Room nebo irská Music for Quarantine.

„Část výdělku kompilace poputuje neziskové organizaci Jako doma, která se věnuje problému ženského bezdomovectví,“ říká Mary Nguyễn, jedna z členek týmu Virtual Healing. Dále dodává: „Původně jsme chtěli výtěžkem podpořit umělce, ale ti se většinově výdělku vzdali ve prospěch charity.“

Kompilace Virtual Healing je tak digitálním otiskem streamovací platformy, která dala dohromady lidi a prostory, které by k sobě možná hledaly cestu daleko déle. Dokládá rozmanitost a obsáhlost současné české klubové scény a její zvukovou i stylovou aktuálnost. Vzhledem ke své šíři co do participujících umělců funguje Virtual Healing zároveň jako obsáhlý průvodce domácí elektronickou produkcí počátku roku 2020 s důrazem na rozvětvenou pražskou scénu.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Aiko a její svět

redakce 03.08.2020

Expiration Date je krokem, který ji posouvá z hranic bedroom-popu do zvukově bohatšího světa.

Debutové EP vydává rapperka Arleta

redakce 30.07.2020

Holčičí hlas, křehkost a bázeň. Lesní stezka, hledání, klopýtání přes kořeny, animalismus, šamanismus, příroda a poničená květina.

Debutový album kapely Kvaskova

redakce 29.07.2020

Temné a melancholické hudobné plochystriedajú energické pasáže s baladickým nádychom a sugestívny hudobný prejav zdôrazňuje speváčka rusínskeho pôvodu svojim podmanivým hlasom.

První singl písničkáře Hello Incognito

redakce 27.07.2020

Skladba Girls zároveň vyšla i na letní kompilaci oceňovaného slovenského labelu Z Tapes.

Staňte se součástí první kompilace kolektivu Trigger

redakce 26.07.2020

Kolektiv Trigger vydal první sample pack ke stažení zdarma v rámci online rezidence na festivalu DGTL FMNSM a vyzývá další inteprety.

Až se řeky vylijí z břehů, Alen

redakce 25.07.2020

V dětském pokoji, v olomoucké barokní kapli a v pražském studiu Jámor Ondřeje Ježka vznikala deska Až se řeky vylijí z břehů.

Enchanted Lands vydává u Quantum Natives

redakce 20.07.2020

Bára Polcerová aka Enchanted Lands po letech konečně vydává novou desku. Jmenuje se Cryptic Island Eco-Sanctuary.

Duben v Pešti vydávají album u Polí5

redakce 19.07.2020

Nové album obsahuje devět převážně nových písní s výhradně Podlahovými texty a s hudbou, na které se podílí celá kapela.

Vyšel soundtrack Pilgrims Tomáše Dvořáka

redakce 18.07.2020

Minority Records oznamuje vydání soundtracku Pilgrims, krátké sady zvukomalebných a radostných skladeb Tomáše Dvořáka aka Floexe.

FVLCRVM vydáva videoklip k piesni Hate List

redakce 13.07.2020

Video vzniklo ke skladbe Hate List, ktorá je druhým vydaný singlom z pipravovaného EP, ktoré vychádza pod hlavičkou rakúskej Universal Music; presnejšie sublabelom Mom I Made It.