Zprávy / Nové desky

Kompilace Virtual Healing je sondou do české elektronické scény

Kompilace Virtual Healing je sondou do české elektronické scény

redakce | Zprávy / Nové desky | 13.05.2020

Virtual Healing: Covid19 Antidote je audiovizuální kompilace od celé řady jednotlivců i kolektivů působících na české elektronické hudební scéně. Celkem se jedná o dvaapadesát skladeb mnoha žánrů, od ambientních a experimentálních až po acid a hard techno.

Virtual Healing byl původně komunitní streamovací projekt, jehož cílem bylo a stále je udržet při životě pražskou klubovou kulturu. „Máme za sebou přes osmdesát hodin online streamů živých vystoupení i DJských setů, kterých se účastní pražské kolektivy a prostory,“ říká Oliver Torr, jeden ze zakladatelů projektu. Streamovalo se z celé řady klubů, studií a prostorů: Noise Kitchen, Radia Punctum, Altenburg 1964, Bike Jesus, Fuchs2, z Mezibranské nebo Petrohradské. Žánrově nás kompilace vezme na pestrou jízdu napříč elektronickou scénou, od zcela offbeatových a likvidních forem přes kolážové experimenty až po tradiční (post)klubové styly.

„Oslovili jsme celou řadu umělců, protože jsme chtěli využít toho, jak široké spektrum lidí se podílí na jedné platformě,“ říká Matěj Moravec, produkční kompilace. „Našim cílem bylo vytvořit memento doby, průřez českou klubovou kulturou současnosti. Odezva a nadšení umělců nás velmi mile překvapila. Bohužel jsme z časových důvodů nezvládli oslovit všechny, kdo by si to zasloužili. Nedělali jsme ale žádné stylové hranice. Kdo poslal data v požadovaném formátu, toho jsme na kompilaci přidali,“ dodává Moravec.

Výsledkem je opulentní release obsahující padesát dva skladeb, v naprosté většině exkluzivních, dosud nevydaných tracků od současných českých umělců, jako je Exhausted Modern, Elektrabel, Viah, Evil Medvěd, Aid Kid a mnoha dalších. Součástí projektu je celá řada audiovizuálních děl jako plakát nebo videa od Lunchmeat Studios a Audiovuziální basen. Celá kompilace byla inspirována zahraničními covidovými kompilacemi jako italská Music Against Virus, obří švýcarská Make Some Room nebo irská Music for Quarantine.

„Část výdělku kompilace poputuje neziskové organizaci Jako doma, která se věnuje problému ženského bezdomovectví,“ říká Mary Nguyễn, jedna z členek týmu Virtual Healing. Dále dodává: „Původně jsme chtěli výtěžkem podpořit umělce, ale ti se většinově výdělku vzdali ve prospěch charity.“

Kompilace Virtual Healing je tak digitálním otiskem streamovací platformy, která dala dohromady lidi a prostory, které by k sobě možná hledaly cestu daleko déle. Dokládá rozmanitost a obsáhlost současné české klubové scény a její zvukovou i stylovou aktuálnost. Vzhledem ke své šíři co do participujících umělců funguje Virtual Healing zároveň jako obsáhlý průvodce domácí elektronickou produkcí počátku roku 2020 s důrazem na rozvětvenou pražskou scénu.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Novinky u Guerilla Records

redakce 14.04.2021

Nové desky, vzpomínkové koncerty i oslava dvacátých narozenin vydavatelství.

Zapomělsem vydává desku Měsíc ve váze

redakce 11.04.2021

Ačkoliv album vznikalo v období koronavirové krize, v kombinaci se stupňující se krizí environmentální, skladby se zdržují komentáře současného dění.

Mlsné medvědí příběhy podle Prokopa Holoubka

redakce 10.04.2021

Hudba obsahuje jak programované elektronické nástroje, tak akustické nástroje hrané naživo i reálné ruchy, slyšíme tam disco i tklivé melodie s klarinetem.

Ďábel a Moonspotter nosí techwear

redakce 08.04.2021

Hlavní postava je člověk pozorující, jak svět kolem něj hoří a on se svobodně rozhodne toho neúčastnit. Žánrově se deska pohybuje mezi trip hopem a dark popem.

Himalayan Dalai Lama hlásí návrat

redakce 05.04.2021

Domácí dvojice Himalayan Dalai Lama se po delší koncertní pauze vrací s třetí deskou. Atmosférické album Isolated Bonds je z velké části inspirované Japonskem.

Projekt Carya vydal debut

redakce 03.04.2021

Deska se volně inspiruje v elektronice, trip hopu a v některých polohách nezapře ani vlivy kytarové alternativy.

Kittchen oznamují Puls

redakce 02.04.2021

Maskovaný kuchař znovu zasahuje. Na den přesně deset let od debutu Menu vydávají Kittchen čtvrté řadové album nazvané Puls.

Nové EP od Stroon

redakce 01.04.2021

Dielo je divadelnym zobrazením vojny skrz skúsenosti a rozprávanie troch žien, ktoré na pozadí sugestívnej scény zasvätia diváka do vlastného prežívania vojnového konfliktu.

Trans Europe Postal Express Olivera Torra

redakce 31.03.2021

Torr vysamploval sesbírané nahrávky, některé zprocesoval k nerozeznání, jiné využil jako základní kámen k nové kompozici.

Vyšlo společné LP Gride a Skiplife

redakce 31.03.2021

Dvakrát po svém. Na společném LP se potkávají legendární prachatický skřípot Gride a Skiplife. LP vychází právě v těchto dnech.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace