Zprávy / Nové desky

Kompilace Virtual Healing je sondou do české elektronické scény

Kompilace Virtual Healing je sondou do české elektronické scény

redakce | Zprávy / Nové desky | 13.05.2020

Virtual Healing: Covid19 Antidote je audiovizuální kompilace od celé řady jednotlivců i kolektivů působících na české elektronické hudební scéně. Celkem se jedná o dvaapadesát skladeb mnoha žánrů, od ambientních a experimentálních až po acid a hard techno.

Virtual Healing byl původně komunitní streamovací projekt, jehož cílem bylo a stále je udržet při životě pražskou klubovou kulturu. „Máme za sebou přes osmdesát hodin online streamů živých vystoupení i DJských setů, kterých se účastní pražské kolektivy a prostory,“ říká Oliver Torr, jeden ze zakladatelů projektu. Streamovalo se z celé řady klubů, studií a prostorů: Noise Kitchen, Radia Punctum, Altenburg 1964, Bike Jesus, Fuchs2, z Mezibranské nebo Petrohradské. Žánrově nás kompilace vezme na pestrou jízdu napříč elektronickou scénou, od zcela offbeatových a likvidních forem přes kolážové experimenty až po tradiční (post)klubové styly.

„Oslovili jsme celou řadu umělců, protože jsme chtěli využít toho, jak široké spektrum lidí se podílí na jedné platformě,“ říká Matěj Moravec, produkční kompilace. „Našim cílem bylo vytvořit memento doby, průřez českou klubovou kulturou současnosti. Odezva a nadšení umělců nás velmi mile překvapila. Bohužel jsme z časových důvodů nezvládli oslovit všechny, kdo by si to zasloužili. Nedělali jsme ale žádné stylové hranice. Kdo poslal data v požadovaném formátu, toho jsme na kompilaci přidali,“ dodává Moravec.

Výsledkem je opulentní release obsahující padesát dva skladeb, v naprosté většině exkluzivních, dosud nevydaných tracků od současných českých umělců, jako je Exhausted Modern, Elektrabel, Viah, Evil Medvěd, Aid Kid a mnoha dalších. Součástí projektu je celá řada audiovizuálních děl jako plakát nebo videa od Lunchmeat Studios a Audiovuziální basen. Celá kompilace byla inspirována zahraničními covidovými kompilacemi jako italská Music Against Virus, obří švýcarská Make Some Room nebo irská Music for Quarantine.

„Část výdělku kompilace poputuje neziskové organizaci Jako doma, která se věnuje problému ženského bezdomovectví,“ říká Mary Nguyễn, jedna z členek týmu Virtual Healing. Dále dodává: „Původně jsme chtěli výtěžkem podpořit umělce, ale ti se většinově výdělku vzdali ve prospěch charity.“

Kompilace Virtual Healing je tak digitálním otiskem streamovací platformy, která dala dohromady lidi a prostory, které by k sobě možná hledaly cestu daleko déle. Dokládá rozmanitost a obsáhlost současné české klubové scény a její zvukovou i stylovou aktuálnost. Vzhledem ke své šíři co do participujících umělců funguje Virtual Healing zároveň jako obsáhlý průvodce domácí elektronickou produkcí počátku roku 2020 s důrazem na rozvětvenou pražskou scénu.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Drť vydávají debut Puntičkár

redakce 29.05.2020

Výroky někdejšího člena tajné bezpečnosti (a kryptologa) se stávají nástrojem přizpůsobování a znejasňování činů komunistického režimu.

Nové rapové album Cermaque

redakce 26.05.2020

Jubilejní desátá studiová deska písničkáře Jakuba Čermáka překračuje hranice žánrů i stylů, a to i díky dlouhé řadě hostů.

Súrodenecká dvojica Bulp prichádza s novým EP

redakce 18.05.2020

Titulný singel Auri je dynamický track, ktorý popri svojom tanečnom charaktere reflektuje intímny vzťah matky a dcéry.

Na Deadred Records vychádza nový Stroon

redakce 17.05.2020

V mnohých ohľadoch zvláštny začiatok roka 2020 zachytil Stroona v mimoriadnej tvorivej kondícii.

Tom John Hall: Britský outsider pop se hlásí o slovo

redakce 16.05.2020

Nepředvídatelný popový lament o vnitřním morálním chaosu „progresivního levičáckého mileniála”.

Popoví pionýři Sparks vydávají novou desku

redakce 14.05.2020

Fyzické vydání 24. studiovky A Steady Drip, Drip, Drip se sice posunulo až na červenec, digitální verze vychází právě dnes.

Lenka Dusilová nahrává album, online koncertem zahajuje sbírku na jeho dokončení

redakce 12.05.2020

Aby bylo možné nahrávku dokončit, rozhodla se Lenka Dusilová požádat o podporu své fanoušky formou crowdfundingové kampaně.

Jak tomuhle místu můžeš říkat domov, ptá se Tomáš Tkáč na druhé sólovce

redakce 11.05.2020

Tomáš Tkáč je zpěvák, textař, hudebník, producent, člen kapel Pris a něco něco a zakladatel labelu Divnosti.

Lannne zverejňuje nový videoklip

redakce 11.05.2020

Lannne plánuje predstaviť svoj debutový album na jeseň tohto roka ako support na vybraných koncertoch slovensko-českej šnúry kapely Billy Barman s názvom Zlatý vek.

Nightlines predstavuje singel a klip Pohľady z nového albumu

redakce 10.05.2020

Klip predstavuje metaforickú cestu za archetypickou ženou, ktorá je zároveň mýtickým a nejasným cieľom, ktorý v klipe v závere symbolizuje svetlo v temnom lese.