Články / Reporty

Nadšení i prostoje (Troye Sivan)

Nadšení i prostoje (Troye Sivan)

Zdeněk Němec | Články / Reporty | 11.06.2024

Popový večírek plný sexy tanečních choreografií přitahuje do holešovické sportovní haly několik tisícovek fanoušků zpěváka Troye Sivana. Absolutně nadšený dav si jej naplno užívá od prvních tónů očekávané Got Me Started až do finální přídavkové hitovky Rush, bez které by koncert nebyl kompletní. Větší hit v setlistu jen tak někdo nemá. Stačí to?

Hned za checkpointem sekuriťáků je zarážející duhová vlajka v koši. Je vlastně jedno, o jaký jde koncert, ale v případě interpreta, který otevřeně komunikuje svou sexualitu, je to více než zarážející. Příběh si můžeme jen domýšlet, ale na atmosféru v hale to nemá žádný vliv. (důvod byl technický, vlajky jsou mezi předměty, které je zakázáno vnášet dovnitř, protože překáží ve výhledu, jak vyplynulo z vyjádření Live Nation, pozn. ed.) Publikum je od startu natěšené na živočišnou show, které samozřejmě dominuje drobný hot Australan, rozjíždějící hitovku My My My! z alba Bloom. Dav exploduje nadšením.

Na minimalistické scéně se po stranách tyčí dvě věže připomínající lešení, které Sivan a jeho suita občas využívají k přenesení těžiště v rámci minimalistické scénografie. Tanečníci, bubeník a multiinstrumentální muzikant jsou v dokonalé souhře a některé pohybové kreace snímané kameramanem přímo na stagi jsou přenášené na obří led obrazovku uprostřed pódia. Bohužel je těchto momentů poskromnu a během delších prostojů mezi některými písněmi upadá energie. Sivan mění outfity, ale v zadních řadách to prakticky není poznat, právě kvůli nedostatku kamerových záběrů. Většině to nevadí a při každém dalším tónu, pohybu nebo promluvě bouří.


fotogalerii z koncertu najdete tady

Halfplayback je na podobných koncertech samozřejmostí a vzhledem k pohybovému nasazení zpěváka se není čemu divit. Za píseň Supernatural s Arianou Grande, jejíž hlas jede „z krabičky“, sklízí Sivan další ovace, ale následný blok s pomalejšími skladbami je spíš příležitostí pro občerstvení. Chodby zejí prázdnotou, protože všichni zúčastnění mají jediný cíl. Nestává se často, že na podobně velkých koncertech je návrat s nápojem otázkou pár minut. Na stagi už čeká Sivan v bílém smokingu, zalitý kuželem světla a obklopen mikrofonovou hradbou.

Halu opouští spokojený dav vybavený ochutnávkovými pytlíky Pom-Bär, přelézá nebo podlézá zábradlí u chodníku. Někteří křoupou medvídky už na parkovišti, jiní v tramvaji nebo taxíku a početná skupina die-hard fans se houfuje před tour busem. Zpívají a skandují. Jestli se své hvězdy dočkali, netuším, ale vypadá to, že minimálně během koncertu si všichni přišli na své. Kovbojské tanečky, žhavá líbačka na stagi, zpěvák v korzetu i komunikace s publikem. Celkový dojem je však rozpačitý: dobře fungují singlové nebo energičtější hity, ale set nedrží úplně pohromadě.

Info

Troye Sivan (aus)
9. 6. 2024 Sportovní hala Fortuna, Praha

foto © Katarzyna Wolf

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tři dny v Barceloně (Sónar 2024)

Zuzana Malá, Lenka Pittnerová 21.06.2024

Dostalo se nám škály zážitku, od experimentální scény, bohaté nabídky projektů v rámci doprovodného programu, které téměř vždy zahrnují AI, techna v gigantických halách i barcelonského fashion weeku.

Still moving (Respect Festival 2024)

Akana 19.06.2024

Na každém ročníku Respect Festivalu se najde něco památného, jedinečného, něco, co i po letech zchátralým paměťovým buňkám napoví: „To bylo tenkrát, když…“

All kinds of rock for all kinds of people (Rock for People 2024)

Eva Karpilovská 17.06.2024

Hlavně chill. Co na tom, že se kolem vás pohybují tisíce lidí. Jsme tu přece všichni kvůli hudbě, tak proč si ji kazit malichernostmi?

Zastavit čas i způsobit amok (The Smile)

Tomáš Jančík 15.06.2024

Necelé dva roky po debutu A Light for Attracting Attention vydala skupina okolo Thoma Yorka druhou desku, politicko-kritickou i osobní, a v podobný čas se The Smile vrátili do Fora…

Porážkám navzdory (High on Fire)

Marek Hadrbolec 05.06.2024

První z koncertů v Kabinetu Múz se mění v generální zkoušku a test krizového managementu americké trojice, technika totiž jinak precizní kapele škodí, kde jenom může.

Vídeňská magma v jícnu DOXu (Klangforum Wien I.)

Helena Konvalinová 03.06.2024

Pro první večer programu Prague Offspring, který je věnovaný soudobé hudbě, zvolilo Pražské jaro elegantní sál DOX+.

Ztracené zvuky (claire rousay)

Julia Pátá 27.05.2024

Moje pozornost se přesune na jméno Elliotta Smithe. Místy je překrývá bledě modrý fender, který jemnými arpeggii a ojedinělými akordy objímá ambientní podkres.

Pečlivě organizovaný chaos (RuinsZu)

Kryštof Kočtář 26.05.2024

„Na cos to sakra přišel? Už zvukovka mi málem urvala hlavu!“ vítal mě před koncertem RuinsZu v Paláci Akropolis známý. Tedy alespoň myslím.

Fantasy v kulisách hororu (Jeden kmen + Ďyvina + Budeč)

Kryštof Kočtář 21.05.2024

Drnčivé legato niněry, bezpočet fléten sytících sál tančivým pískáním, ale také všemožné samply a moderní elektronika. V nové Melodce.

Vibrující kosti (Bell Witch)

Marek Hadrbolec 20.05.2024

Ticho nikdy není tak hlasité, jako když Jesse Shreibmann zkříží paličky nad hlavou před dalším úderem do bicích.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace