Zprávy / Festivalové

Beseda přihazuje The Murder Capital

Beseda přihazuje The Murder Capital

redakce | Zprávy / Festivalové | 21.03.2023

Dramaturgové třicátého ročníku festivalu Beseda pokročili do další fáze výběru kapel a hlásí potvrzené dvě třetiny programu. Mezi nově potvrzenými položkami je irská post punková senzace The Murder Capital a britští O. Tradičně nejsilněji bude 4. a 5. srpna 2023 v Tasově u Veselí nad Moravou obsazená česká a slovenská nezávislá scéna. Dříve ohlášená jména doplnili Kalle, FDK, Mat213, Tábor, badfocus, Hothouse, Meowlau x Val, Toyota Vangelis nebo Dušan Vlk.

Headlinerem letošní Besdy je dublinská pětice The Murder Capital, která je proslulá svými strhujícími nahrávkami i koncerty. Už po vydání debutu When I Have Fears ji deník The Irish Times označil za nejlepší rockovou skupinu roku. A nová deska Gigi's Recovery jejich kvality potvrdila. „Neznám nikoho, kdo by uměl nespoutanou živelnost s křehkostí kombinovat tak působivě jako The Murder Capital,“ říká ředitel festivalu Pavel Uretšlégr o kapele, která je společně s kapelami Fontaines D.C., Idles a Shame řazena do nové post punkové vlny a aktuálně míří se svým novým albem na vrchol své kariéry.

Dalším potvrzeným zahraničním zástupcem na festivalu je mladé londýnské duo O. tvořené saxofonistou Josephem Henwoodem a bubenicí Tash Keary. Jejich kvality potvrzuje fakt, že si je na své evropské turné jako support vybrala jedna z nejvýraznějších kapel současné britské scény black midi. „Baví nás hledat mezi teprve vycházejícími hvězdami. Dvojice O. nás svými frenetickými koncerty okamžitě přesvědčila,“ dodává dramaturgyně festivalu Kač Fišer.

Z české a slovenské scény do Tasova kromě už ohlášených jmen přijede experimentálně popový slovenský projekt Meowlau x Val, za kterým stojí Laura Jašková a Valentina Vlková. Undergroundovou rapovou scénu ovlivněnou punkovým prostředím zastoupí prešovský hudebník Dušan Vlk, z akademické půdy naopak vycházejí performerka Kateřina Konvalinová a sochařka Erika Velická, které jako lobbyboy&saab900turbo nesmlouvavě střílí do všudypřítomného sexismu a nevlídné reality prekarizovaného života.

Syrový post punk oživený trubkou a noiseovými kytarami zahraje v Praze usazený mezinárodní projekt Hothouse, absolutní upřímnost a sebeztrapňující humor obnaží aktuální objev cen Vinyla – digitální písničkář Mat213. Rovněž ve Vinyle se svými písněmi ukutými do podoby hypnotických rockových masivů už před dvěma lety uspěla kapela Tábor.

S novým albem se na Slovácko dále chystají oceňovaní Kalle, comeback oslavující post metaloví FDK a v intimnějších vodách operující producent a multiinstrumentalista badfocus. Chybět nebude ani vynálezce elektronických hudebních nástrojů Toyota Vangelis, který ve vlastní tvorbě pod vrstvou autotunu hledá rozhraní mezi člověkem a strojem, či přednáška historičky a teoretičky umění Martiny Freitagové o spojení hudby a architektury. Ti všichni doplnili už dříve ohlášená vystoupení Coals, Bert & Friends, Bez ladu a skladu, Aiko, Berlin Manson, Nina Kohout, Dukla, Ima Teva, Nina Pixel, Orient, Protijed, Besna, Ondřeje Galušky nebo dvojice Šimanský Niesner.

Info

Beseda
4.-5. 8. 2023 Tasov
Facebook

foto © James Kelly

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Flaam prinesenie Sad Night Dynamite nebo Kirina J Callinana

redakce 04.06.2023

Malé ihrisko pre veľké deti či dvojdňová bitka s letnou nudou. To sú heslá nitrianskeho letného festivalu Flaam.

Colour Meeting doplňuje program

redakce 04.06.2023

Uhrančivé a capella zpívající duo podpořené elektronikou Tarta Relena, belgická multižánrová smršť Echoes of Zoo, směs blues, psychedelie a marocké gnawa music Bab L’ Bluz a další.

Na MikuLOVE zazní Psí vojáci v podání Agon Orchestra

redakce 03.06.2023

Dále zahrají například Dunaj, Načeva nebo Garage & Tony Ducháček a mnoho dalších.

MFF Karlovy Vary servíruje filmový program

redakce 02.06.2023

Pečlivě posoudit téměř dva tisíce přihlášených filmů byla práce náročná a vzrušující pro celý programový tým,“ říká umělecký ředitel festivalu Karel Och.

Mezinárodní komiksový festival KOMA

redakce 02.06.2023

Již tradičně se uskuteční komiksový battle nebo storytelling spojený s živým malováním a také večerní koncerty.

Mighty Sounds v čele s Rancid

redakce 01.06.2023

Na Mighty Sounds je pověstná především uvolněná atmosféra, která není tvořena jen hudebním programem.

Luhovaný Vincent a dovolená jako stav mysli

redakce 30.05.2023

Dovolená je pro Vincenta spíše než fyzickým únikem do dálek, z domova pryč, především stavem mysli, uměním uvolnit vnitřní napětí a odpočinout si, lhostejno kde.

U:fest v Rožnově pod Radhoštěm podruhé

redakce 29.05.2023

U:Fest tematicky pokračuje ve zkoumání zprostředkování kultury a umění v době vysoké technologické digitalizace a umělé inteligence.

Třetí ročník minifestivalu Hacienda Barcelona

redakce 28.05.2023

Tahouny akce bude vedle Orient nebo Alpha Strategy i delegace tří rakouských kapel.

Festival Slunovrat nabízí

redakce 28.05.2023

Young Gods, Tata Bojs, prof. Zubov či Olga Sommerová – to jsou některá jména z více než stovky vystupujících.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace