Zprávy / Pozvánky

Festival Mladá kamera Uničov ve znamení čísla 49

Festival Mladá kamera Uničov ve znamení čísla 49

redakce | Zprávy / Pozvánky | 13.03.2023

Městské kino v Uničově se ve dnech 17. a 18. března stane dějištěm 49. ročníku Mladé kamery, tradičního setkání mladých filmařů z České republiky i ze zahraničí. Hlavní součástí festivalu je soutěžní přehlídka krátkých filmů autorů mladších 30 let.

O účast v soutěži letos bojovalo 184 filmů. Podobně jako v minulých letech i letos celková délka přihlášených filmů přesáhla časové možnosti festivalu, proto jich do vlastní soutěže bylo zařazeno „jen“ symbolických 49, mezi nimi sedm snímků ze zahraničí. I tak bude celkový promítací čas dosahovat téměř osmi hodin. Nejpočetněji jsou v soutěži zastoupeny hrané filmy od absurdní grotesky po psychologická dramata, kdy někteří filmaři vycházeli z literárních předloh, jiní zpracovávali aktuální společensky závažná témata. Samostatná kategorie je určena animovaným filmům, v níž se diváci mohou těšit na anekdotické miniatury, vedle kterých se však představí i snímky závažnějšího charakteru. Třetí soutěžní kategorii tvoří filmy dokumentární, experimentální či hudební.

O ocenění nejlepších filmů bude rozhodovat odborná porota, ve které letos poprvé zasednou hned tři ženy: Veronika Hanáková, absolventka filmové vědy na FFUK, která v současné době tvoří filmovou dramaturgii pro pražský Kampus Hybernská, Alexandra Plakhova, studentka filmové vědy na FFMU, a její oborová kolegyně Dana Licehamrová, která mj. píše pro kulturní čtrnáctideník A2. Ty doplní Martin Müller, režisér – dokumentarista a vedoucí Audiovizuální produkce UP Olomouc a ani v tomto roce v porotě Mladé kamery nebude chybět Martin Čihák, pedagog FAMU. Návštěvníkům i soutěžícím bude v době festivalu k dispozici jako konzultant režisér a motion designer Lukáš Veverka.


Po ukončení soutěže bude v sobotu odpoledne pro účastníky festivalu připraven workshop Rukodělný film. Současně bude promítnuto experimentální filmové drama á-B-C-D-é-F-G-H-CH-í-JONESTOWN a dokument Martina Müllera Černí Češi. Diváci se mohou těšit i na besedu s režisérem a dalšími tvůrci. Celou akci uzavře tradiční afterparty s koncertem projektu Leto s Monikou písničkářky a skladatelky Moniky Omerzu Midriakové.

Info

Mladá kamera
17.-18. 3. 2023
Městské kino, Uničov
web festivalu
fb událost

foto © Jan Gabriel

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Červnový Kabinet múz

redakce 01.06.2023

Full Moon selekce z červnového programu Kabinetu múz. Kam zajdeme?

Pantera v Praze po čtyřiadvaceti letech

redakce 01.06.2023

Texaská čtveřice nadále inspiruje spousty kolegů hudebníků a zároveň si získává miliony šíleně oddaných fanoušků po celém světě.

Polský gqom, japonský daxofonista nebo niněrový drone. Punctum uzavírá jarní sezónu

redakce 31.05.2023

Měsíc ve znamení zajímavých malých koncertů oázy jménem Punctum.

El Perro (ex Radio Moscow) a Esben and the Witch míří do Prahy

redakce 31.05.2023

Mezinárodní sestava El Perro se vydává na evropskou tour v podobném stylu a snaze navázat na předchozí úspěchy Radio Moscow.

Blixa Bargeld a Teho Teardo v Paláci Akropolis

redakce 30.05.2023

Jejich hudba kombinuje avantgardu s útulností, kakofonii s melodií a jazykové propasti s krásou.

Cornelia Jakobs, Matthew and the Atlas, Glen Hansard nebo Bill Burr přijedou do Prahy

redakce 30.05.2023

Burr se nebojí rozkrývat paradoxy takové nálepky a kromě jiného se nepřímo ptá: Mohl by nás nakonec spojit muž, který vystupuje v bavlněném tričku s kapucí?

Punctum zažije polské všeuměly i tlak zlomených rytmů

redakce 29.05.2023

Alternativa, Heartnoize a Sonitus přivezou polské všuměly i čínskou elektroniku.

Erik Truffaz uvede na Flédě soundtracky kultovních filmů

redakce 27.05.2023

Švýcarsko-francouzský trumpetista patří k jazzové špičce, běžně překračuje hranice žánru a obohacuje jej o prvky hip hopu, rocku nebo elektroniky.

Lunchmeat a Bukolika v kladenské Poldi

redakce 26.05.2023

Na Till The Last se představí spoluzakladatel zásadního mexického kolektivu No Ambition And Fuck-all Interest Mexican Jihad a jeho kolega Fausto Bahio.

Full Moon in the Eye: Ivan Pinkava v Trafo Gallery

redakce 25.05.2023

Tělo se svýma očima. Nebo snad oči a jejich tělo? Těžko rozhodnout, která z těchto dvou definic podstaty vnímání lépe odpovídá principům díla Ivana Pinkavy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace