Zprávy / Úplňkové

Full Moon #152: Siegfried Herz a odvaha vidět

Full Moon #152: Siegfried Herz a odvaha vidět

redakce | Zprávy / Úplňkové | 27.11.2023

„Herz sleduje náš každodenní shon z jiné perspektivy, jeho čas plyne jinak, má odlišný rytmus a řád,“ uváděl v roce 2021 kurátor Otto M. Urban v anotaci výstavy O lásce a skutečně – možná se i tehdejší bezčasí na ohlasu výstavy podepsalo. Dílo Siegfrieda Herze oslovuje nejen svou hloubkou a odlišností a možná i romantikou, kterou v sobě má zakódovanou, ale i svou šíří. Kromě rozličných malířských technik, zmiňováno bylo zejména malování kávou, se autor věnuje kresbě nebo fotografii, komponuje hudební díla a píše poezii či knihu o německém skladateli Richardu Wagnerovi. Ze všech těchto a mnoha dalších důvodů je titulní téma posledního vydání Full Moonu v roce 2023 věnováno právě Siegfriedu Herzovi. Číslo 152 vychází v rozsahu 120 stran v pondělí 27. listopadu a v prodeji bude až do začátku ledna.

Titulní téma otevírá rozsáhlý a otevřený rozhovor s plzeňským výtvarníkem, ve kterém dojde také na upoutávku na další jeho výstavy. Součástí tematického bloku je Herzův autorský text, podobně jako výběr z jeho poezie a pochopitelně ilustrace, z nichž některé z nich jsou tu k vidění vůbec poprvé. Exkluzivní je i výběr snímků z osobního fotografického deníku. V titulním bloku najdete rovněž rozhovor se sochařem, kreslířem a grafikem Markem Škubalem, podobně jako rubriku Moon Five, která obsahuje tipy na pětici dalších výtvarnic a výtvarníků. Tyto osobnosti vybral se Siegfriedem Herzem kurátor Otto M. Urban.

Výtvarného umění se částečně týká i jeden z dalších rozhovorů, který mapuje dvacet let existence kolektivu A.M. 180, stojícím například za populárním festivalem Creepy Teepee. Nechybí rozhovory se zástupci domácí scény – Aiko, Adelou Mede, Jakubem Königem nebo dvojící Laokoon, podobně jako povídání s Kazu Makino z Blonde Redhead nebo tureckou skupinou Lalalar. Samozřejmostí je hned několik profilových textů, věnovaných například Róisín Murphy, Deeně Abdelwadeh nebo Eartheater, své místo má report z letošního ročníku festivalu Unsound nebo rubrika Song Story, jejímž protagonistou se stal tentokrát newyorský solitér Arthur Russell.

Albem měsíce se stala novinka brněnské trojice sinks, v dalších recenzích jsou zhodnoceny nové desky The Kills, Adely Mede, Good Times Only, Loraine James, Kafka Band, Lenhart Tapes, Povodí Ohře nebo Reverend Kristin Michael Hayter. Neschází sekce věnované filmu – s recenzí očekávaného snímku Hajaa Mijazakiho Chlapec a volavka –, novým knihám a další pravidelné rubriky jako Preview nebo Protokol. Oddíl věnovaný výtvarnému umění obsadila výstava Přístavy neklidu. Art brut v Polsku nebo ukázky z autorské expozice Kariny Golisové, jedné z fotografek magazínu. Full Moon #152 je posledním číslem v roce 2023, tři dny po jeho vydání proběhne v pražském prostoru Fuchs2 také křest vinylové edice alba digitálního písničkáře Toyota Vangelise Výklopný světlomety. Spolu s ním na večeru pořádaném v rámci tematické řady Glitter.hit vystoupí umělkyně Hannah Diamond a Lyzza.

30. 11. 2023 – vychází LP Toyota Vangelis – Výklopný světlomety
30. 11. 2023 – křest LP Toyota Vangelis – Výklopný světlomety – Fuchs2, Praha + Hannah Diamond (US), Lyzza (NL)
4. 1. 2024 – vychází Full Moon #153

Info

Tištěné číslo hledejte v trafikách nebo na e-shopu.

Full Moon #152 na Spotify
Full Moon Facebook
Full Moon Instagram

foto © Siegfried Herz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon #154: Holky v punku

redakce 22.02.2024

Titulní téma je věnováno holkám v punku. V punku nikoli žánrovém, ostatně i jeho vnímání se v průběhu let notně měnilo, ale ve smyslu postoje, vzdoru, protestu.

Ment Moon 2024 na Spotify

redakce 19.02.2024

Festival hraje především na objevování nových tváří (nejen) postjugoslávského a balkánského undergroundu. Pojďte se s námi připravit na narozeninový Ment s naším playlistem!

Od chaosu a hluku k síle písně. Chief Bromden v březnu vydají novou desku

redakce 02.02.2024

Pětice hudebníků z eklektických hudebních kruhů se na novém albu stává něčím větším než jen součtem svých částí.

Moody Moon Noize vol. 5: Jezero, lázně a extáze. Podruhé v Chomutově.

redakce 31.01.2024

Loňská edice oživila hned několik pozoruhodných prostor v městském centru, pro aktuální ročník pořadatelé slibují další exkluzivní lokace – například Kamencové jezero nebo Městské lázně.

Full Moon #153 na Spotify

redakce 17.01.2024

Olivia Rodrigo, redakční žebříčky, TikTok. A taky playlist!

ESNS Moon 2024

redakce 16.01.2024

Program letošního ročníku festivalu Eurosonic Noorderslag vypadá vskutku mocně, koncentrace nových jmen, hvězd, starých známých a kamarádů je pozoruhodná.

Full Moon #153: Hvězda budoucích generací

redakce 04.01.2024

První číslo v novém roce se pravidelně ohlíží za minulým obdobím, tentokrát prostřednictvím tématu věnovaného Olivii Rodrigo.

Full Moon #152 na Spotify

redakce 12.12.2023

Tradičně jsme pro vás sestavili playlist, který si můžete pustit ke čtení nebo i během jiných chvil.

Full Moon #151 na Spotify

redakce 13.11.2023

Objevujte skrze čtení a naslouchání...

Full Moon #151: Pátrání po ideálech s Katarzií

redakce 30.10.2023

Průvodkyně emancipací Katarzia objektivem Julie Hrnčířové na obálce listopadového Full Moonu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace