Zprávy / Pozvánky

Jaro v Jazz Docku, Jazz čtyř kontinentů

Jaro v Jazz Docku, Jazz čtyř kontinentů

redakce | Zprávy / Pozvánky | 19.03.2023

Více než deset zahraničních kapel přivítá pražský Jazz Dock v rámci jarní části svého festivalu Jazz čtyř kontinentů. V průběhu letošního roku bude znít Jazz Dockem alternativní pop, world music, funk, elektronika i jazz-rock.

Již během března se můžeme těšit na KCL – trio hudebníků, kteří jsou vyhledávanými sidemany a studiovými hráči pro mnoho velkých osobností světové hudby. Kytarista Wayne Krantz má za sebou spolupráci se Steely Dan, Michaelem Breckerem, Billy Cobhamem, Chrisem Potterem, Carlou Bley a mnoha dalšími. Rytmiku tvoří bubeník Keith Carlock (Steely Dan, Sting, John Mayer) a baskytarista Tim Lefebvre (Tedeschi Trucks Band, David Bowie).


Dubnový program odstartuje energický bubeník Ari Hoenig se svým hvězdným triem ve složení Nitai Hershokovits na piano a Matt Penman na kontrabas. Představí zejména hudbu ze svého posledního alba Golden Treasures, které nahrál právě v této sestavě. Jen o pár dní později jej na pódiu v Jazz Docku vystřídá Eivind Aarset, norský kytarista s hudební vizí, která absorbuje mnoho hudebních vlivů při zachování velice individuálního přístupu. Do Prahy přiveze především hudbu z posledního alba Phantasmagoria. Koncertní provedení jeho skladeb je nezvyklé už jen tím, že vystupuje se dvěma bubeníky. Dynamické rozpětí je obrovské, ambientní kytarové zvuky jsou také doplněny nejrůznějšími laděnými perkusivními nástroji (zvonkohra, xylofon) a efektovanou baskytarou.

Závěr dubna bude patřit dvěma zpěvačkám. Nejprve nás přilepí do sedadel Lizz Wright. Přestože ji většina hudebních publicistů řadí do kategorie jazzu a gospelu, ona sama se jazzovou zpěvačkou necítí být. V jejích písních se mísí gospel s bluesovou tradicí a jazzovým feelingem. Pestrost žánrů provází tvorbu také další zpěvačky Aline Frazão. Do Jazz Docku přijíždí vůbec poprvé, aby zde prezentovala své zbrusu nové album Uma Música Angolana. Aline psala písně již od velmi raného věku a od počátku jí ovlivňovalo široké stylové spektrum: bossa nova, jazz i hudba Kapverd. Odkaz na angolskou vlast a kreolské kořeny byl ale vždy ústředním motivem její tvorby.

Energickou hudbu přiveze klávesový mág Scott Kinsey. Jeho originální zvuk je široce znám a tvorba Scotta Kinseyho přebrala po Joe Zawinulovi pomyslnou štafetu v originálním fusion stylu. Poprvé vešel ve známost jako člen kapely Tribal Tech Scotta Hendersona a od té doby spolupracoval s takovými osobnostmi jako John McLaughlin, Bill Evans nebo Seamus Blake.

Tradiční zastávku v Jazz Docku nemohli vynechat ani dva přední američtí saxofonisté. Nejprve opět přivítáme Bena Wendela, který je u nás dobře znám jako člen slavné kapely Kneebody. Opět uvidíme elitní newyorskou sestavu a na programu budou skladby z nejnovějšího alba All One a některé starší věci. O necelý týden později rozbouří Vltavu Donny McCaslin. Již dlouho před zásadním účinkováním na posledním albu Davida Bowieho Blackstar byl široce uznáván jako jeden z nejkreativnějších saxofonistů na mezinárodní jazzové scéně.

Květnovou porci koncertů završí tři soubory. Nejprve se s kapelou představí multižánrový zpěvák Vinx, následně švédský objev posledních let Dearest Sister a nakonec na speciálním dvojkoncertě funková lavina Scary Pockets, která už nyní hlásí v podstatě vyprodáno.

Info

Jazz čtyř kontinentů
web festivalu

foto © Sergio Afonso

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Červnový Kabinet múz

redakce 01.06.2023

Full Moon selekce z červnového programu Kabinetu múz. Kam zajdeme?

Pantera v Praze po čtyřiadvaceti letech

redakce 01.06.2023

Texaská čtveřice nadále inspiruje spousty kolegů hudebníků a zároveň si získává miliony šíleně oddaných fanoušků po celém světě.

Polský gqom, japonský daxofonista nebo niněrový drone. Punctum uzavírá jarní sezónu

redakce 31.05.2023

Měsíc ve znamení zajímavých malých koncertů oázy jménem Punctum.

El Perro (ex Radio Moscow) a Esben and the Witch míří do Prahy

redakce 31.05.2023

Mezinárodní sestava El Perro se vydává na evropskou tour v podobném stylu a snaze navázat na předchozí úspěchy Radio Moscow.

Blixa Bargeld a Teho Teardo v Paláci Akropolis

redakce 30.05.2023

Jejich hudba kombinuje avantgardu s útulností, kakofonii s melodií a jazykové propasti s krásou.

Cornelia Jakobs, Matthew and the Atlas, Glen Hansard nebo Bill Burr přijedou do Prahy

redakce 30.05.2023

Burr se nebojí rozkrývat paradoxy takové nálepky a kromě jiného se nepřímo ptá: Mohl by nás nakonec spojit muž, který vystupuje v bavlněném tričku s kapucí?

Punctum zažije polské všeuměly i tlak zlomených rytmů

redakce 29.05.2023

Alternativa, Heartnoize a Sonitus přivezou polské všuměly i čínskou elektroniku.

Erik Truffaz uvede na Flédě soundtracky kultovních filmů

redakce 27.05.2023

Švýcarsko-francouzský trumpetista patří k jazzové špičce, běžně překračuje hranice žánru a obohacuje jej o prvky hip hopu, rocku nebo elektroniky.

Lunchmeat a Bukolika v kladenské Poldi

redakce 26.05.2023

Na Till The Last se představí spoluzakladatel zásadního mexického kolektivu No Ambition And Fuck-all Interest Mexican Jihad a jeho kolega Fausto Bahio.

Full Moon in the Eye: Ivan Pinkava v Trafo Gallery

redakce 25.05.2023

Tělo se svýma očima. Nebo snad oči a jejich tělo? Těžko rozhodnout, která z těchto dvou definic podstaty vnímání lépe odpovídá principům díla Ivana Pinkavy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace