Zprávy / Festivalové

JazzFestBrno 2024 nabídne několik večerů

JazzFestBrno 2024 nabídne několik večerů

redakce | Zprávy / Festivalové | 27.12.2023

Jak rozdílnou hudbu je možné řadit pod pojem jazz, ukáže v příštím roce mezinárodní festival JazzFestBrno. Od ledna do května 2024 nabídne několik hudebních večerů, v rámci nichž vystoupí velká jména současného jazzu.

JazzFestBrno 2024 zahájí 31. ledna jihoafrický klavírista, skladatel a producent Nduduzo Makhathini. Pochází z národa Zulu, který rodí válečníky, kteří hudbu považují za svoji motivaci. 15. února na dvojkoncertě představí projekt My Bluesgrass Heart banjista Béla Fleck. O dva dny později, 17. února, přijde svátek pro fanoušky proslulých Snarky Puppy. V české premiéře přijedou do Brna basista a kapelník této formace Bill Laurance a její dlouholetý člen klavírista Michael League. Představí vlastní plně akustický projekt. Americký trumpetista Keyon Harrold se do povědomí široké veřejnosti zapsal jako hudebník, který nahrál dokonale jako Miles Davis závěrečný part v životopisném filmu Miles Ahead. Od zpěvaček Beyoncé, Rihanny a Mary J. Blige přes rapery Jay-Z, Snoop Dogga, 50 Centa a Eminema, až po Gregoryho Portera nebo Davida Sanborna. V Brně představí Keyon Harrold 13. března materiál ze svých dvou sólových desek.


Festivalový večer 21. března nabídne divákům dvojkoncert: newyorská saxofonistka Lakecia Benjamin dokáže kořeny moderního jazzu spojit s aktuálními postupy a výsledek přetavit v něco originálního a navíc veskrze současného. V druhé části ukáže v New Yorku usazený japonský trumpetista Takuya Kuroda, proč je země vycházejícího slunce označována jako jazzová velmoc. „Odvážné a příjemně nepředvídatelné.“ Za takové označil prestižní časopis Downbeat první album all-stars projektu Trio Grande. A platí to i pro jeho koncerty, o čemž se přesvědčí návštěvníci 26. března. V Triu Grande se původně spojili kytarista Gilad Hekselman, saxofonista Will Vinson a bubeník Antonio Sánchez, kterého posléze nahradil Nate Wood.

V roce 2022 zpěvačka Samara Joy nadchla na koncertě v Tišnově pořádaném festivalem JazzFestBrno, o dva roky později 13. dubna se vrací jako jedna z jeho hlavních hvězd. JazzFestBrno první poloviny roku 2024 završí 12. května Chris Botti, nejen Stingův dvorní trumpetista, ale i spoluhráč Paula Simona a mnohých dalších světových hvězd. Do Brna přiveze tento držitel Grammy za desku Impressions vlastní kapelu pohybující se na hraně R´n´B, jazzu, funku a gospelu. Představí naživo komorní album Vol. 1, které vyšlo na jazzovém labelu Blue Note.

Info

JazzFestBrno
web festivalu

foto © Elizabeth Leitzell

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

NODO přinese sérii světových operních premiér

redakce 30.05.2024

Výjimečné postavení v programu zaujímá opera Hořký konec Russolův, pocta futuristickému umělci Luigimu Russolovi, ve které zazní futuristické hlukové nástroje intonarumori.

Festival Magick Musick představí osm kapel

redakce 30.05.2024

Zahrají kapely v ose žánrů alternative – hardcore – metal.

Brutal Assault rovněž kompletní

redakce 29.05.2024

Přibylo dalších dvacet kapel, ani letošnímu ročníku se ale nevyhnuly změny v obsazení.

Festival Alternativa má kompletní program

redakce 29.05.2024

Hlavní hvězda letošního ročníku, norská hudebnice a spisovatelka Jenny Hval, se představí v prostoru ARCHA+.

Habrovka jako útěk z ruchu velkoměsta s Nerez, post-hudbou nebo Lazer Vikingem

redakce 28.05.2024

Z maringotky zahraje kočovný soubor Budenebudekůň představení Cirkus Faust, Loutky bez hranic zase lákají Na dvorek diváky od 0 let.

Festival KAMEN!CE pěkně doširoka

redakce 28.05.2024

I takhle může vypadat městský festival. Do KAMEN!CE přijedou Digitalism, Jana Kirschner, Dan Bárta nebo MC Gey.

Colour Meeting představuje program

redakce 27.05.2024

Naštvanost a zoufalství městských proletářů vkládají do své hudby další Britové, Stick in the Wheel.

Ruinfest na hradě Rabí

redakce 27.05.2024

Ruinfest je ideální příležitostí pro fanoušky alternativní a elektronické hudby, aby se setkali a sdíleli svou vášeň s ostatními.

JazzFestBrno ozdobí Al Di Meola, Kamasi Washington nebo José James

redakce 26.05.2024

Americký zpěvák, kytarista, skladatel a producent José James, který vystoupí v klubovém prostředí Cabaretu des Péchés.

Program festivalu MikuLOVE

redakce 25.05.2024

Festival již tradičně představí kapelu z Japonska - tentokrát Plastic Dogs, avantgardní formaci saxofonistky Ono Ryoko.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace