redakce | Zprávy / Festivalové | 06.11.2021
Jedna Ji.hlava skončila, druhá začala. Letošní pětadvacátý ročník pokračuje čtrnáct dní v digitálu. Program Ji.hlavy Online nabízí více než sto padesát filmů, za první tři dny diváci zhlédli 5 300 filmů. Kromě většiny vítězných snímků z fyzické Ji.hlavy, je k vidění i výběr toho nejzajímavějšího, co program letos nabídl. Každý večer jsou navíc na programu také živé online diskuse s režiséry. Online festival trvá do 14. listopadu.
Mezi divácky nejúspěšnější tituly patří Síla režiséra Martina Marečka o filmovém kritikovi Kamilu Filovi, oceněný snímek Bratrství Francesca Montagnera o dospívání tří bosenských bratrů nebo vítěz v sekci Opus Bonum: filmová báseň Čiary slovenské režisérky Barbory Sliepkové. Divácky vděčný je také příběh stárnoucí prostitutky Anny v režii Heleny Třeštíkové nebo filmový portrét devadesátileté legendy ruské politiky s názvem Gorbačov. Ráj v režii Vitalije Manského.
„Letošní online festival je jiný v tom, že navazuje na ten fyzický. Je tak výzvou k propojení filmů a jejich tvůrců s diváky fyzickými i těmi digitálními,“ říká ředitel ji.hlavského festivalu Marek Hovorka. „Každý večer bude patřit jednomu vybranému filmu. Propojíme diváky s jeho tvůrci, abychom i v rámci online festivalu nabídli pověstné ji.hlavské diskuse,“ dodává Hovorka. A nebudou chybět ani debaty Inspiračního fóra, jehož program se každoročně těší velkému diváckému zájmu.
Online Ji.hlava nabízí průřez soutěžními i nesoutěžními sekcemi. Sekce Opus Bonum přinese hned čtrnáct filmů. Diváci se mohou podívat například na snímek Návrat domů egyptské režisérky Sary Shazli, která se vlivem globální koronavirové pandemie vrací do svého rodiště potom, co strávila posledních deset let svého života v zahraničí - a lockdown tráví se svými rodiči. Čtrnáct filmů nabízí také sekce Česká radost. Diváci se mohou těšit například na Kinloss režisérky Alice Doušové, která zachycuje život na jedné z největších lodí flotily tankerů dánské společnosti Maersk Line nebo Očistu režisérky Zuzany Piussi o korupci ve slovenské justici.
Výjimečný zážitek slibují také snímky ze sekce Souhvězdí a Svědectví. Zde diváci mohou vidět například přírodopisný dokument Houba mluví německé režisérky Marion Neumannové. Film zachycuje výjimečnost tohoto druhu i další, stále neprozkoumané kvality hub, jako jejich schopnost přežít v nehostinném prostředí, komunikovat přes mycelium nebo likvidovat škodlivé látky postupným pozřením. A chybět nebudou ani snímky z tematických retrospektiv – třeba snímek Duet pro kanibaly (1969) americké esejistky a spisovatelky Susan Sontag nebo výjimečný rumunský snímek Pozor! (1967) režiséra Mircea Săucana.
report z festivalu zde
redakce 24.03.2023
Návštěvníci se můžou těšit na deset interpretů, z nichž určitě největší pozornost vyvolá rozpustilý tanečník, milovník disca, starých samplerů a analogových syntezátorů.
redakce 23.03.2023
Line-up festivalu Pohoda sa rozrástol o ženské mená súčasnej svetovej hudobnej scény.
redakce 22.03.2023
Program čtvrtého ročníku Moody Moon Noize bude opět žánrově doširoka rozpřažený, s akcentem na čerstvé zástupce domácí a slovenské scény.
redakce 22.03.2023
Tallinn Music Week v květnu již po patnácté zaplní estonské hlavní město hudbou, uměním a nápady zítřka!
redakce 21.03.2023
Dramaturgové třicátého ročníku festivalu pokročili do další fáze výběru kapel a hlásí potvrzené dvě třetiny programu.
redakce 21.03.2023
Projekt s oblibou kombinuje moderní popové a rockové hity s klasickými žánry jako jazz a swing.
redakce 21.03.2023
Již tradičně se to nejdůležitější zdaleka neodehrává jen na pódiu, ale v moshpitu nalezneme nevěsty i nejrůznější zvířecí druhy.
redakce 18.03.2023
Festival již dříve oznámil vystoupení interpretů jako jsou Billy Woods, Helena Hauff, Oneohtrix Point Never, Sudan Archives nebo William Basinski.
redakce 18.03.2023
Hlavním tahákem největšího jazzového open air festivalu u nás je londýnská šestice Molotov Jukebox.
redakce 17.03.2023
Vzniklo pásmo písní, které v koncentračních táborech vznikly nebo s romským holocaustem souvisejí.