Zprávy / Festivalové

Karlovarský filmový festival chystá dvě akce

Karlovarský filmový festival chystá dvě akce

redakce | Zprávy / Festivalové | 12.12.2023

Již podruhé se koná ve dnech 14. až 16. prosince 2023 v pražských kinech Světozor a Ponrepo mimořádná přehlídka KVIFF Classics. Přehlídka proběhne pod hlavičkou MFF Karlovy Vary a ve spolupráci s Národním filmovým archivem.

Přehlídku slavnostně zahájí ve čtvrtek 14. prosince 2023 v 19 hodin v kině Světozor český film Petrolejové lampy. Respektovaná psychologická studie režiséra Juraje Herze s obdivuhodnou výtvarnou stylizací a nezapomenutelnými hereckými výkony Ivy Janžurové a Petra Čepka bude promítána v nové, digitálně restaurované 4K verzi. V kině Světozor uvedou KVIFF Classics dále italsko-francouzský film režiséra Giuseppe Tornatoreho Bio Ráj. Jedna z nejkrásnějších poct filmu a velkému plátnu s Philippem Noiretem v jedné z hlavních rolí. Neo-noirová kriminálka Samuraj filmového stylisty Jeana-Pierra Melvilla je kinematografickou delikatesou s Alainem Delonem v hlavní roli. Nebeské dny, druhý a hned legendární snímek Terrence Malicka, bývá nezřídka označován za jeden z vrcholů sedmdesátých let. Mistrovské dílo Isao Takahaty z proslulého studia Ghibli, Hrob světlušek se počítá k vrcholům japonské animace.

Satirická komedie Byt je ideálním titulem pro předvánoční čas. V méně známém kinematografickém skvostu Billyho Wildera, režiséra nezapomenutelných komedií Někdo to rád horké či Nebožtíci přejí lásce, září Jack Lemmon. Letos v prosinci uplyne deset let od skonu herce Petera O'Toola. KVIFF Classics jej na závěr připomenou v jeho první velké roli v oscarovém snímku sira Davida Leana Lawrence z Arábie. Kino Ponrepo, promítací sál Národního filmového archívu má na programu dva tituly. XX. století, výpravné historické drama Bernarda Bertolucciho s Robertem De Nirem a Gérardem Depardieu v hlavních rolích a sociální baladu Šachta pohřbených ideí, unikátní němý snímek, který bude uveden s originálním hudebním doprovodem, o nějž se postará mezinárodně uznávané české akustické duo Šimanský & Niesner.


Pro mnohé by nebylo Vánoc bez Lásky nebeské, letos to však bude o něco výjimečnější podívaná. Kultovní film se po dvaceti letech vrací do kin v obnovené premiéře a ve 4k remasterované verzi. Po exkluzivním uvedení na červeném koberci v rámci události Tady Vary v 56 českých kinech 13. prosince film uvede na plátna kin distribuční společnost Aerofilms. Záhy poté, od 20. prosince, bude film dostupný na KVIFF.TV a je tedy jen na divácích, zda si přejí vyrazit za filmem ven, nebo si dnes již naprosto legendární vánoční komedii užít ve svém domácím pohodlí.

Novozélandský rodák s českými kořeny Richard Curtis je osvědčeným mistrem romantických komedií. Z jeho pera a režijní ruky vzešly hity jako Deník Bridget Jonesové, Notting Hill či tato nesmrtelná vánoční romance Láska nebeská. Vztahovou mozaiku sledující lásky, rozchody a přátelství obyčejných i neobyčejných Londýňanů v adventním období si zamilovaly miliony lidí po celém světě a film se stal vánoční klasikou.

Info

KVIFF Classics
web přehlídky

KVIFF.TV
web televize

foto © se svolením KVIFF.TV a Aerofilms

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Groove Brno ohlašuje MonoNeona, Forq a Freak Power

redakce 24.05.2024

Coby pravák hraje MonoNeon na kytaru původně určenou pro leváky, ale bez toho, aniž by si otočil struny.

Mladí ladí jazz i na podzim

redakce 24.05.2024

Největší hvězdou bude argentinský hudební skladatel Gustavo Santaolalla.

Le Guess Who? oznamuje kurátory a prvních sto jmen

redakce 23.05.2024

17. ročník festivalu Le Guess Who? proběhne pod kuratelou hudebních průkopníků Arooj Aftab, Bo Ningen, Crystallmess, Darkside, Mabe Fratti a Touching Bass.

Knižní lázně v Mariánských Lázních

redakce 22.05.2024

Program vyznávající pestrost kultury v atmosféře lázeňského města připomene i výročí Franze Kafky a Bedřicha Smetany.

Hloubkový ponor na oslavě Hlubina

redakce 21.05.2024

Hloubkový ponor do podzemního světa kulturní scény, poslední návrat na místo vzniku a nová kolaborace.

Cool v plotě osciluje mezi žánry

redakce 21.05.2024

Letos vystoupí více než třicet umělců ze Španělska, Velké Británie, Polska, Slovenska a řada současných objevů z české scény.

Jarní JazzFestBrno zakončí Chris Botti a Slavnosti synkop

redakce 20.05.2024

Chris Botti přiveze do Brna vlastní kapelu pohybující se na hraně R´n´B, jazzu, funku a gospelu.

Marienbad Film Festivalu v duchu Regenerace

redakce 19.05.2024

Celý festival zahájí projekce nového filmu režisérské legendy španělského filmu Víctora Ericeho Zavřít oči.

Festival Holostok oživí pohraničí

redakce 19.05.2024

Kolem Holostoku se stihla vybudovat početná komunita, která se v Holostřevech v předposledním červnovém víkendu potkává.

Let It Roll kompletuje

redakce 17.05.2024

Hlavními taháky jsou žánrové hvězdy, ať už A.M.C., populární uskupení Rudim3ntal, které se vrací po pěti letech s novou show, nebo hitmakeři Netsky, Sigma, Sub Focus a Wilkinson.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace