Zprávy / Festivalové

Le Guess Who? oznamuje kurátory a prvních sto jmen

Le Guess Who? oznamuje kurátory a prvních sto jmen

redakce | Zprávy / Festivalové | 23.05.2024

Le Guess Who? je považován za jeden z nejprogresivnějších festivalů na světě, jehož cílem je propagovat zvuky, které jsou často přehlíženy, a přinášet nové pohledy na to, co je v hudbě možné. Umělci z celého světa nabízejí pohled na nebývalou rozmanitost lidské kreativity. Již 17. ročník festivalu Le Guess Who? proběhne ve dnech 7.–10. listopadu 2024 pod kuratelou hudebních průkopníků Arooj Aftab, Bo Ningen, Crystallmess, Darkside, Mabe Fratti a Touching Bass. „Hudba má sílu podněcovat nové pohledy a myšlenky a zároveň prohlubovat spojení se světem kolem nás,“ zní v tiskové zprávě festivalu a právě za tím se tam s redakcí pravidelně vydáváme.

Krátce po svém posledním vystoupení na Le Guess Who? v roce 2021 se Arooj Aftab stala první Pákistánkou, která získala cenu Grammy. S novým albem Night Reign se tato zpěvačka, skladatelka a producentka žijící v Brooklynu vrací jako interpretka a kurátorka. V rámci své kurátorské pozice představí surrealistickou bluesovou básnířku aja monet, jejíž básně se soustředí na témata rasismu, lásky a nevyčerpatelného pátrání po radosti, egyptskou zpěvačku, skladatelku a hudební producentku Dinu El Wedidi, uznávanou multiinstrumentalistku, zpěvačku a skladatelku Meshell Ndegeocello, a speciální filmový záznam klidného zpěvu milostné poezie jejího otce Aftab Sr., zachycený v jeho domě v pákistánském Láhauru.


Pařížská umělkyně a producentka Crystallmess ve své interdisciplinární tvorbě kombinuje prvky filmu, hudby, performance a vizuálního umění. Zabývá se přitom tématy odcizení a záměrného vymazávání příběhů mimo dominantní kánon kultur mládeže africké diaspory. Kromě vlastního živého setu kurátoruje Crystallmess vystoupení americké zpěvačky, baskytaristky a skladatelky Kim Gordon, Detroitský HiTech, jednoho z původců Footwork RP Boo a anglického experimentálního hudebníka, rappera a choreografa Blackhaine.

Touching Bass je londýnské hudební hnutí, které založili Errol a Alex Rita. Komunitní klubová noc, na ceny nominovaný hudební label, základní pořad rádia NTS, koncertní série a kurátorské studio se postupně etablovalo jako jeden z nejdůležitějších londýnských hudebních inkubátorů a získalo kultovní status pro svého komunitního ducha, hudební eklekticismus a vědomý přístup. Během Le Guess Who? uspořádá Touching Bass dva večery: Calm Roots, který se odehraje v kostele, se zaměří na meditativní sílu hudby a vystoupí na něm Wadada Leo Smith spolu se svým vnukem Lamarem Smithem, začínající umělkyně Astrønne narozená v Kamerunu a žijící v Paříži a DJ set kurátora Alexe Rity s živou poezií Rohana Ayindeho. Druhá noc s názvem Inna je taneční parket oslavující jamajské kořeny soundsystémové kultury. Vystoupí jamajský mistr dubu King Jammy, který slaví 50. výročí své hudební kariéry, legendární soundsystem a dubový producent Aba Shanti-I a na zakázku ručně sestavený KrackFree Soundsystem z nizozemského Eindhovenu.


Mimo programu kurátorů láká Le Guess Who? na další perly, mezi která patří např. velmi vzácný set Thea Parrishe, který se zabývá černošskou taneční hudbou, zpochybňuje ji a nově definuje její hranice, kolektiv andaluských hudebníků Frente Abierto, bolivijská zpěvačka, textařka, skladatelka a herečka kečuánského původu Luzmila Carpio, která již více než půlstoletí šíří znalosti a hudbu předků z And po celém světě, renomovaní elektroničtí experimentální hudebníci Kevin Richard Martin & KMRU a mnoho dalších.

Info

Le Guess Who? 2024
7.-10. 11. 2024
Utrecht, Holandsko
web festivalu

foto © Lisanne Lentink

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hosti MFF Karlovy Vary a zahajovací koncert Kosheen

redakce 21.06.2024

Respektovaný tvůrce uvede své dva filmy Kafka a Mr. Kneff, zařazené do sekce Touha stát se Indiánem: Kafka a film.

Grape ohlásil Michaela Kiwanuku, Toma Odella nebo Charlotte De Witte

redakce 18.06.2024

Hip hop má aj tento rok dramaturgicky na starosti NobodyListen s jeho projektom Addict.

Unsound a první vlna jmen

redakce 17.06.2024

To nejlepší z alternativní a elektronické scény, letos pod mottem NOISE. Kali Malone, Mica Levi, Actress a mraky dalších.

Hudební maraton Bear Stone v nedotčené příhodě

redakce 16.06.2024

Headlinery jako High On Fire a Kadavar doplní třeba Colour Haze, 1000mods a Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs a další.

Knižní lázně na čtyři dny

redakce 15.06.2024

Vedle autorských čtení a rozhovorů Knižní lázně připomenou také výročí Franze Kafky, který Mariánské Lázně navštívil uprostřed první světové války.

Kompletní program festivalu Vivat vila!

redakce 14.06.2024

Pro pátý ročník si dramaturgický tým dává za úkol inovativnější využití přilehlé zahrady za vilou, kde se odehrají táborové koncerty folkového zaměření.

HALP prinesie klubový zvuk do historického kaštieľu

redakce 13.06.2024

Na pôde kaštieľa v Moravanoch nad Váhom bude znieť techno, post-club, jungle, východoafrické polyrytmy, extatické zvukové krajiny aj industriálne ozveny.

Festival Břeh podruhé v Ostravě

redakce 12.06.2024

Mezi domácími interprety je například EBM projekt Bunkerer nebo experimentální audiovizuální raperka Klara Wodehn.

Olomouc (o)žije pouličním festivalem

redakce 12.06.2024

Je na divácích, zda se rozhodnou některého z nich během vystoupení podpořit, ať už příhozem do kasičky nebo digitálně prostřednictvím QR kódu.

Prague Sounds: Branford Marsalis, Nubya Garcia, Tigran Hamasyan nebo Oneohtrix Point Never

redakce 11.06.2024

Velká světová jména jazzu, vokální hudby, elektroniky, alternativního hip hopu i world music na pomezí s klasikou, české premiéry a unikátní jednorázové projekty.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace