Zprávy / Festivalové

Nový tachovský Festival Muziq

Nový tachovský Festival Muziq

redakce | Zprávy / Festivalové | 24.03.2023

Festival Muziq je nový hudební festival bez žánrových mantinelů. Hlavní myšlenkou je setkání přátel a milovníků hudby, a zvýšit povědomí o nových, progresivních a zajímavých projektech, kapelách a muzikantech domácí hudební scény. První ročník proběhne v sobotu 20. května 2023, v západočeském městě Tachov, v areálu bývalého koupaliště, před hospůdkou U Vodníka.

Návštěvníci se můžou těšit na deset interpretů, z nichž určitě největší pozornost vyvolá rozpustilý tanečník, milovník disca, starých samplerů a analogových syntezátorů, fenomén české elektronické scény, Ventolin. Dalším zvučným jménem programu je instrumentální kapela Tomáš Palucha. Z počátku duo, nyní už kompletní band, působící od roku 2012. Vystoupení Tomáš Palucha rozhodně strhne magickou atmosférou, je rituálem, oslavou ambientního hluku v propojení s minimalistickými kytarovými dialogy. Z jižních Čech, konkrétně z Českého Krumlova, přijede čtyřčlenná skupina Lambda. Pomalu nastupující songy snoubí delayové post-rockové plochy s těžkými riffy. To vše spojeno melodiemi, které vás vezmou na sonickou výpravu časem a prostorem.


Dalším zástupcem valivějších, hutnějších tónů jsou místní stoneři Billy Rudin, kteří nepochybně zvýšili aktivitu hraní a mají za sebou i před sebou několik zajímavých klubových vystoupení. Na pódiu se také představí pětičlenná skupina Brighter Days z Prahy, která mísí na corových základech prvky post-rocku, math-rocku, midwest ema a dalších stylů zabalených do měkkého zvuku a citlivého projevu. Svěží vzduch a obrovský potenciál. Jemnější část programu obstará nadějné indie folkové trio Ida The Young z Plzně, jehož dvě třetiny tvoří muzikanti původně tachovské kapely China Soup, a také dream-popový projekt teepee. Podmanivé melodie a zasněné spojení vokálů pomáhají zachytit kouzlo mezi Terezou Lavičkou-Sladkou a Miroslavem Patočkou. Dvojice založila teepee v roce 2015 a od té doby společně prozkoumává prostor mezi elektronikou a folkem.

Ze severu Čech přijede do Tachova kapela River House. Ta vznikla pouhou změnou názvu post-hardcore / emo-core kapely Cumulonimbus, sestava tak zůstává stejná, ubylo křiku, přibylo melodičnosti a kytarových efektů. Před pár dny kluci vypustili nový singl Tantrum, včetně videoklipu. Ze stejného směru se vydá i Dave Tichý alias Further Down, kterého můžete znát jako klávesáka ze skupin Manon meurt, Chief Bromden, Unaffected Evolution nebo Hentai Corporation. Dave má rád ponurost zamlžených českých lesů, sudetských končin a dávno opuštěných míst, a tak jako na jeho výpravách zapomenutou krajinou, i v hudbě prozkoumává neznámé, nekonečné oblasti temnějšího zvuku, šumu a vrstevnatosti ambientních ploch. Vystoupí i úplně nová kapela Social Media Friends z Prahy. Bicí, elektrická kytara, hraní si s looperem, vytváření zvláštních zvuků, autotune a emocionální zpěv improvizovaného textu.

Info

Festival Muziq
20. 5. 2023 12:00
Hospůdka U Vodníka, Tachov
Fb událost

foto © se svolením Ventolina

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Flaam prinesenie Sad Night Dynamite nebo Kirina J Callinana

redakce 04.06.2023

Malé ihrisko pre veľké deti či dvojdňová bitka s letnou nudou. To sú heslá nitrianskeho letného festivalu Flaam.

Colour Meeting doplňuje program

redakce 04.06.2023

Uhrančivé a capella zpívající duo podpořené elektronikou Tarta Relena, belgická multižánrová smršť Echoes of Zoo, směs blues, psychedelie a marocké gnawa music Bab L’ Bluz a další.

Na MikuLOVE zazní Psí vojáci v podání Agon Orchestra

redakce 03.06.2023

Dále zahrají například Dunaj, Načeva nebo Garage & Tony Ducháček a mnoho dalších.

MFF Karlovy Vary servíruje filmový program

redakce 02.06.2023

Pečlivě posoudit téměř dva tisíce přihlášených filmů byla práce náročná a vzrušující pro celý programový tým,“ říká umělecký ředitel festivalu Karel Och.

Mezinárodní komiksový festival KOMA

redakce 02.06.2023

Již tradičně se uskuteční komiksový battle nebo storytelling spojený s živým malováním a také večerní koncerty.

Mighty Sounds v čele s Rancid

redakce 01.06.2023

Na Mighty Sounds je pověstná především uvolněná atmosféra, která není tvořena jen hudebním programem.

Luhovaný Vincent a dovolená jako stav mysli

redakce 30.05.2023

Dovolená je pro Vincenta spíše než fyzickým únikem do dálek, z domova pryč, především stavem mysli, uměním uvolnit vnitřní napětí a odpočinout si, lhostejno kde.

U:fest v Rožnově pod Radhoštěm podruhé

redakce 29.05.2023

U:Fest tematicky pokračuje ve zkoumání zprostředkování kultury a umění v době vysoké technologické digitalizace a umělé inteligence.

Třetí ročník minifestivalu Hacienda Barcelona

redakce 28.05.2023

Tahouny akce bude vedle Orient nebo Alpha Strategy i delegace tří rakouských kapel.

Festival Slunovrat nabízí

redakce 28.05.2023

Young Gods, Tata Bojs, prof. Zubov či Olga Sommerová – to jsou některá jména z více než stovky vystupujících.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace